3.8.2018
Kategorie: Politika

Líp už bylo

Sdílejte článek:

ALOIS SEČKÁR

Před časem jsem slyšel teorii, že každá další sněmovna a z ní vzešlá vláda je ještě horší, než byla ta předchozí, které spousta z nás měla na konci mandátu plné zuby a doufala, že po volbách se to konečně trochu zlepší.

[ad#textova1]

Proč? Ty jakž takž rozumné zákony se už totiž většinou podařilo vymyslet a prosadit. Jenomže politici a s nimi zřejmě i většina občanů mají pocit, že kvalita jejich práce se měří podle počtu nově přijaté legislativy. No a protože už nejde nově zregulovat skoro nic užitečného, vstupují v platnost čím dál větší nesmysly, zmetky a často vyloženě škodlivé věci omezující naši svobodu.

V důsledku toho se zřejmě stále více prohlubuje deziluze obyčejných lidí z politiky, klesá zájem ji nějak řešit, natož se na ní aktivně podílet. Politika je fuj, dělat to můžou jenom zloději a psychopati a ve slušné společnosti je lepší něco tak přízemního a ošklivého raději vůbec neřešit. Tím se zase do popředí dostávají čím dál horší kandidáti a volný pád na absolutní dno, věcné i morální, se stále zrychluje.

Nová vláda, kterou jsme se v rekordně dlouhé době od voleb nedávno konečně dočkali, tuto teorii empiricky potvrzuje. Vede ji bývalý spolupracovník StB, který je trestně stíhaný za dotační podvod a své politické úsilí upíná jednak k tomu, aby se vhodnou personální politikou vyhnul odsouzení, a také k tomu, jak čerpat dotace a posilovat své obchodní impérium. Opřela se o hlasy regulérních komunistů, kteří se ani trochu nestydí za to, co tu jejich předchůdci za 40 let totalitní vlády napáchali, naopak se k tomu často hrdě hlásí a drze tvrdí, jak se tehdy žilo dobře, dokud to tu zlí kapitalisté nerozkradli. Dokonce by rádi vyšetřovali údajné zločiny privatizace a doufají, že si stádo bažící po něčí krvi nevšimne, že privatizaci bylo nutné provést jenom proto, že právě komunisti sprostě ukradli většinu soukromého majetku.

Teď možná namítnete, že to jsou nálepky a předsudky, a že důležité jsou činy. Tak se tedy pojďme podívat na dosavadní výkony členů nové vlády. Již dva ministři, Malá a Krčál, se museli poroučet ještě než stačili pořádně zasednout do svých křesel, poté, co se prokázalo, že jsou to podvodníci, kteří bezostyšně opisovali ve svých závěrečných vysokoškolských pracích. Třetí takový do party je ministr Mentar, který dosud neodešel a nejspíš ani neodejde, protože prý „jen“ citoval z cizí učebnice, aniž by citaci řádně uvedl, ale nemyslel to tak.

Ale to je pořád jen taková legrace (nebo spíš tragikomedie). Horší jsou názory těch lidí. Třeba takypárdníministryně Malá se ještě před nástupem do funkce mediálně proslavila teorií, že trestní stíhání přeci může klidně čtyři roky počkat, když je dotyčný náhodou zároveň premiér. Nedostala naštěstí příležitost uvádět své brilantní právní znalosti osvojené během studia rozmnožování králíků do praxe.

Nově jmenovaná ministryně práce a sociálních věcí Malačová zase vymyslela ekonomické perpetuum mobile založené na zvyšování platů státních zaměstnanců, které prý zajistí vyšší příjem do státního rozpočtu díky vyššímu výběru daní. Prý totiž vyšší platy ve státním sektoru vyvinou tlak na růst mezd v sektoru soukromém a tím se to vrátí. Je to jakási upravená verze moderního keynesiánství, ve kterém se stát smí v podstatě libovolně zadlužovat, protože vládní investice údajně vyvolávají růst HDP a díky tomu je poměr veřejného dluhu k HDP konstantní nebo dokonce klesající, takže se to vyplatí. Lituju všechny daňové poplatníky, kteří budou muset na tento předem k nezdaru odsouzený pokus přispět. Zarážející mi přijde fakt, že paní vystudovala údajně prestižní londýnskou vysokou školu ekonomie LSE.

A ještě jeden nápad z dílny současných ministrů upoutal moji pozornost. Ministr zemědělství Toman by nejraději zakázal dovoz potravin, které umíme vyrábět v ČR, protože je přeci zbytečné a škodlivé, abychom zde jedli rakouské jogurty, španělskou šunku nebo maďarskou zeleninu. Pravděpodobně také povede válku s obchodními řetězci s cílem zajistit spotřebitelům vyšší ceny, tedy pardon lepší kvalitu. Volný trh je zkrátka přežitek, co budou lidé jíst, je třeba řídit centrálně. Jinak by si ještě dělali, co chtěli, a jak by to tu potom vypadalo?

A to nová vláda ještě ani nezačala pořádně pracovat. Až z ní začnou padat konkrétní návrhy a hlasovací mašinérie ANO + ČSSD + KSČM v záloze s SPD je začne schvalovat, to teprve bude fičák.

Světlo na konci tunelu zatím nevidno, Babiš je podle průzkumů stále nejdůvěryhodnější politik v zemi. Lidé už pátým rokem věrně čekají na to, až pod jeho vedením bude líp. Doufám, že se nebudou moc divit, až se ukáže, že líp sice je, ale ne jim.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,21 out of 5)
Loading...