22.4.2024
Kategorie: Společnost

Potvrzeno: Feri půjde na tři roky do vězení

Sdílejte článek:

COM/SZ

Bývalý politik Dominik Feri půjde na tři roky do vězení. Exposlance TOP 09 a hvězdu sociálních sítí soud v pondělí pravomocně potrestal za dvě znásilnění a jeden pokus. Obětem musí zaplatit 300 tisíc, 150 tisíc a 60 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Městský soud v Praze jako odvolací instance tak potvrdil trest vynesený v listopadu Obvodním soudem pro Prahu 3.


Předseda senátu Libor Vávra upozornil, že Feri byl ohrožen až desetiletou sazbou. Protože ve dvou případech spáchal podle trestního zákoníku zvlášť závažný zločin. „Takže trest není možné označit za nepřiměřeně přísný,“ řekl Vávra při odůvodňování rozsudku.

Před odvolacím soudem přitom sedmadvacetiletý Feri v pondělí napadl jak prvoinstanční rozsudek, tak i svědectví a další důkazy, z nichž obvodní soud vycházel. Zpochybnil například věrohodnost dívek. Například tím, že jedna z obětí po znásilnění chtěla odejít z Feriho bytu, ale nakonec v něm přespala. Podle Feriho takové chování nedává smysl. „To, že neodešla, kriticky snižuje její věrohodnost,“ prohlásil.

Vystudovaný doktor práv Feri se hájil také tím, že nepoužil vůči ženám žádné násilí. „Žádná fyzická síla nebyla,“ řekl. Navrhoval, aby ho odvolací soud osvobodil, nebo vrátil kauzu k novému rozsudku.

V jednom případě si Feri přivedl do pražského bytu dívku, kterou podle obžaloby během večera osahával a chtěl s ní mít pohlavní styk. Dívka ho odmítala a nakonec mělo dojít ke znásilnění. Když vytrvale odmítala, Feri jí údajně nabídl k pití fantu. Dívka pak částečně ztratila vědomí a Feri s ní měl pohlavní styk. U soudu se neprokázalo, že jí hodil do pití nějaký uspávací prostředek.

Protože bylo tenkrát dívce teprve 17 let, z pohledu trestního práva byla ještě dítětem, zvýšila se tím Ferimu trestní sazba – v krajním případě mohl jít až na deset let do vězení.

Druhé znásilnění se mělo stát také v bytě na pražském Žižkově: 20letá dívka Ferimu dávala opakovaně najevo, že s ním nechce spát. Feri ji však údajně podle policie povalil na postel, stáhl jí kalhoty a měl s ní pohlavní styk.

Třetí skutek se datuje do roku 2018, když už byl Feri poslancem. Přímo ve Sněmovně podle závěrů vyšetřování osahával mladou stážistku v kuchyňce i ve výtahu: Policisté to vyhodnotili jako pokus o znásilnění.

Kriminalisté pracovali ještě s případy dalších pěti žen. Zvažovali, jestli k sexuálnímu násilí došlo, nebo ne. Nakonec je odložili bez obvinění. A státní zastupitelství jejich krok potvrdilo.

Všechny ženy si podle znalců odnesly ze setkání s Ferim trauma a zkušenost poškodila jejich další život – při studiu i v práci. U jedné propukla i diagnostikovaná duševní porucha.

Podle Feriho si ženy vše vymyslely. Dokládal to u soudu údajnými rozpory v jejich výpovědích. Vyšetřovatelům také poskytl zprávy, které mu ženy později psaly. A tvrdil: Proč by se mnou byly dál v přátelském vztahu, když jsem je měl znásilnit?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)