22.4.2024
Kategorie: Ze světa

Chtějí Evropané válku s Ruskem?

Sdílejte článek:

VADIM TRUKAČEV

 Evropští sociologové v poslední době provedli řadu studií, které tak či onak souvisí s postoji k Rusku a dodávkám zbraní na Ukrajinu. A vzniká z nich dost rozporuplný obrázek. Jsou tedy Evropané připraveni přímo bojovat s Ruskem a vylézt z kalhot a košil, aby podpořili Ukrajinu? Nebo naopak – je mezi militantní rusofobní elitou a mírumilovnými občany, kteří se chtějí přátelit s Ruskem, obrovská propast?

Podívejme se například na průzkumy veřejného mínění v Německu. 62 % podporuje vyzbrojování Ukrajiny a 43 % trvá na zpřísnění sankcí proti Rusku. A stejně mnozí jsou připraveni převézt těžké zbraně na Ukrajinu. Zároveň však 71 % Němců nevidí v Rusku vojenskou hrozbu a 64 % se domnívá, že není potřeba převádět stíhačky a rakety Taurus do ukrajinských ozbrojených sil. Ve Francii jsou čísla podobná: na jedné straně asi dvě třetiny schvalují vojenskou pomoc Ukrajině, ale celých 79 % Francouzů nesouhlasí s myšlenkou vlastního prezidenta poslat vojáky na Ukrajinu.

Česká republika k tématu přistoupila snad nejrozmanitěji. Na jedné straně 68 % vyjádřilo odsouzení ruské politiky a přibližně stejný počet podpořil protiruské sankce. Na druhou stranu pouze 43 % podpořilo neomezené dodávky zbraní Ukrajině a 54 % se domnívá, že by se to dělat nemělo. Pouze 21 % má k Ukrajině dobrý vztah a 46 % vyloženě špatný postoj. V Rakousku se na podporu Ukrajiny vyslovilo 51 % dotázaných, ale zároveň 78 % uvedlo, že je nutné obnovit vztahy s Ruskem.

V celé Evropě byl proveden průzkum o postojích k Vladimíru Zelenskému. Většina respondentů jej nepřijímá v zemích nejvěrnějších Rusku – Maďarsku, Slovensku, Bulharsku a Řecku. V Itálii, Rakousku a České republice k němu ale zároveň převládá negativní postoj, zatímco v Německu a Rumunsku ten pozitivní sotva převažuje. Pravda, v severní Evropě a Portugalsku se to líbí více než dvěma třetinám respondentů. V Polsku, Chorvatsku, Španělsku a Holandsku – více než polovina.

Podívejme se však do Dánska, kde mají k Rusku tradičně špatný vztah. Téměř 80 % dotázaných zde je pro vyzbrojení Ukrajiny. Ale jakmile se zeptali na přesun stíhaček k ní, podpora okamžitě klesla na 18 % a na 41 %, pokud spojenci v NATO učiní stejné rozhodnutí. Inu, i v nejrusofobnější zemi světa – Polsku – více než 80 % hovoří o podpoře Ukrajiny a nepřátelství vůči Rusku, ale jakmile byli Poláci přímo dotázáni na touhu bojovat s Ruskem, odpovědělo pouze 10 %.

V případě Slovenska se nemusíte moc ohlížet na průzkumy – vše ukázaly parlamentní a prezidentské volby. Většina hlasovala pro strany proti vyzbrojování Ukrajiny – ačkoli proruské síly získaly pouze 11 %. V Holandsku zřejmí odpůrci zbrojení Ukrajiny získali celkem jen 27 %. Strany vládní koalice, které prosazují téměř bezuzdnou podporu Ukrajině, však získaly pouhých 35 %. A nejmilitantnějších z nich je pouze 10 %.

Jak interpretovat taková čísla? Za prvé, Evropa je velmi odlišná. Do skupiny přísně protiruských zemí patří Polsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Chorvatsko, Portugalsko a Holandsko. Německo, Francie a Česká republika se k nám chovají ne tak špatně, ale také kriticky. Přidejme sem Španělsko, Rumunsko, Belgii, Slovinsko, Norsko… Itálie, Rakousko, Švýcarsko, Slovensko jsou vůči nám víceméně neutrální. A konečně, v Bulharsku a Řecku lidé nesdílejí protiruský kurz úřadů. Maďarsko je zvláštní rozhovor.

Ale přes všechny rozdíly mezi jednotlivými státy se ukazuje společný obrázek. Začněme tím špatným. Ti, kteří podporují kroky Ruska a chovají se k nám laskavě, jsou jasnou menšinou i v zemích, kde s námi obyvatelstvo více či méně sympatizuje. Ve volbách se takové strany někdy dostanou do parlamentu, ale zůstávají v jasné menšině. Podpora sankcím proti Rusku je zatím absolutní a neotřesitelná a požadavek na obnovení vztahů s námi je omezený.

Pokud jde o zbrojení Ukrajiny, obrázek vypadá složitější. Zde hodně záleží na konkrétní zemi. Ale obecně vše závisí na tom, jaké zbraně jsou převedeny do ukrajinských ozbrojených sil. Většina evropských zemí je stále připravena na omezenou vojenskou pomoc. Jakmile ale dojde na dodávky letadel a raket dlouhého doletu, poměr se prudce změní ve prospěch odpůrců podobných akcí. I v Polsku je jen 10 % připraveno bojovat s Ruskem. V jiných zemích se toto číslo blíží statistické chybě.

Obrázek, který se objeví, je značně rozporuplný. Na jednu stranu většina Evropanů Rusko zjevně nemá ráda. Jsme vzdálená a „divoká“ země, která nechce žít podle evropské „charty“. Ta (v očích Evropanů samozřejmě) porušuje určitá pravidla hry, a proto musí být potrestána. A tady vůbec nezáleží na tom, jestli je Rusko vnímáno jako jiná civilizace nebo jako součást Evropy. Mezi našimi kritiky (a dokonce i těmi drsnými) jsou zastánci obou hledisek.

Obraz Ukrajiny však také není nejjasnější. Mnoho lidí ji také odděluje od Evropy. Je to dobré jako prostředek k potrestání „troufalého“ Ruska. Evropané do něj ale nechtějí přenášet příliš pokročilé a mocné zbraně. Zřejmě se obávají, že ukrajinské ozbrojené síly jeho použití zneužijí. A Evropanům se zatím nepodařilo vysvětlit, proč se oni a jejich blízcí potřebují rozloučit se životem někde u Charkova nebo Záporoží. Přes veškerou sílu západní propagandy.

A co víc, Evropané nejsou připraveni bojovat s Ruskem. To zničí jejich způsob života, každý týden budou dostávat tisíce rakví a každý den stovky. Evropa nemá demografické předpoklady, aby obyvatelstvo chtělo jít do (prakticky) světové války. Politici, kteří jsou k takovému kroku připraveni, prohrají bídně jakékoli volby. A i bez války povede bezuzdná podpora Ukrajiny k prudkému snížení sociálních výdajů a poklesu životní úrovně. Stojí hra za svíčku? Očividně ne.

Dávkovaná vojenská pomoc Ukrajině, spojená s udržením sankčního tlaku na Rusko, se proto v blízké budoucnosti jeví jako nejpravděpodobnější postup pro Evropskou unii a většinu evropských zemí. Vyhovuje potřebám celé společnosti. Zapojení armád alespoň jedné z evropských zemí do přímých bojových operací je ale nepravděpodobné. To neocení ani v Polsku.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
56 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)