24.4.2022
Kategorie: Společnost

Lež není pravda

Sdílejte článek:

PAVEL ŠIK

Je častá věta používaná v diskuzích zastánci cenzury. “Boj proti dezinformacím není cenzura, protože jde o to omezit lež”.


Co je to vlastně lež? Lež je typ klamu mající formu nepravdivého výroku, zpravidla s vědomým záměrem oklamat druhé za účelem získání nějaké výhody či vyhnutí se trestu.

A co je pravda? Obecně se shoda výroků nebo soudů se skutečností, faktem nebo realitou ve smyslu správného zobrazení nazývá pravda. Aristotelés: „Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není.“ Thomas von Aquin: “Pravda je shoda věci s myslí”. Karl Marx: “Pravda je soulad vědomí s objektivní realitou”. Alfred Tarski: “Výrok “sníh je bílý” je pravdivý právě tehdy, když je sníh bílý.” Kvantový fyzik Niels Bohr: „Opakem absolutní pravdy je pouze absolutní pravda.“

“Lež ani pravda neexistují, jsou to imaginární krajní stavy, umělé konstrukty. Lež je absence jakékoliv pravdivé části v informaci, pravda naopak znamená, že daná informace má všechny složky pravdivé.

Každá informace je polopravda, nebo spíše nějaký zlomek pravdy.”

Jak chceme omezovat dezinformace, pokud nevíme kolik zlomků pravdy daná informace má? Víme, že nám představované informace mají všechny složky pravdivé?

Chceme omezovat dezinformace jako u zpráv o laptopu Huntera Bidena, které byly označeny za ruskou dezinformaci? Jako u zpráv o laboratorním původu covidu, i když dodnes není jeho původ stoprocentně objasněn? Jako u zpráv, které tvrdily, že neočkovaní nemohou za šíření covidu? Jak chceme označovat dezinformace z válečné fronty, když na druhé straně nejsou důvěryhodní reportéři?

Co je nepřesné zpravodajství a co propaganda?

Na otázku, před čím chce stát nebo elfové a manipulátoři občany vlastně chránit, je obtížné odpovědět.

Hranice mezi jakýmsi vnějším zasahováním a kritickým diskurzem jsou totiž proměnlivé. Ne vždy je jasné, s kým vlastně kněží pravdy a stát po jejich boku chtějí bojovat. Kdo jsou ti velvyslanci mordoru?

Aktéři, kteří cíleně usilují o politické oslabení státu, populisté nebo nepříjemní kritici? Kritika a fake se mohou stát zaměnitelnými pojmy.

Dle mého názoru je nutné si přiznat, že dezinformaci rozeznat neumíme. Navíc opravdová dezinformace s časem zmizí a společnosti vážně neublíží. Pokud se ale z dezinformace stane pravda, společnosti to v poznání i vývoji prospěje. Hrozba ovlivnění pravdy skrze umlčování dezinformací je dle mého pro společnost mnohem nebezpečnější než hrozba důsledků samotné dezinformace.

Přeji Vám všem krásný víkend!

PS: Boris Johnson svého času označil údajné párty ve svém domě v době lockdownu za dezinformaci.

 

Pavel Šik

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
49 komentářů