15.4.2021
Kategorie: Politika

Kulhánek místo Zaorálka

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Záměr Lubomíra Zaorálka, že bude týdny jednat s Babišem a Hamáčkem o kompetencích Ministerstva zahraničních věcí a pak na ně buď nastoupí, anebo nenastoupí – takto jej oznámil 13. 4. 2021 na čtyřicetiminutovém brífinku na dvoře Ministerstva kultury v projevu velmi emotivním, ale plném podstatných faktů (jak to už při Zaorálkových projevech bývá) – nevydržel ani celý jeden den.

[ad#article_et21]
Andrej Babiš sice řekl, že se Zaorálkem bude jednat, ale evropské záležitosti zůstanou na dál na vládě, ne na ministerstvu. Ovšem vlastní odpovědí Andreje Babiše byl výsměch: Zaorálkův brífink zhodnotil jako vynikající herecký výkon, přirovnal jej k monologu Hamleta a vyslovil politický názor, že jím Zaorálek ukázal, jak blízko má k rezortu kultury…

Odpoledne – jak bylo oznámeno – zkolaboval předseda ČSSD Jan Hamáček. Večer už byl zase fit a účastnil se schůze vedení strany.

Na tomto večerním zasedání svých špiček sociální demokracie ukázala, že přece jen (ještě, někdy) dokáže být akceschopná: rozhodlo se, že Lubomír Zaorálek si od začátku přál zůstat na kultuře, po rezortu zahraničí ani nezašilhal a na zahraničí jako ministr zamíří králík z klobouku, člověk, o kterém se předtím nikdo ani nezmínil, Hamáčkův náměstek na Ministerstvu vnitra Jakub Kulhánek.

Kulhánek je typický kariérní úředník: kromě vnitra, kde náměstkuje od července 2018, byl už taky náměstkem na Ministerstvu obrany – a právě na zahraničí; odtud musel odejít, když na jeho místo bylo vypsáno výběrové řízení a on v něm neuspěl; někdo, kdo musel z úřadu odejít, a pak se tam vrací na nejvyšší pozici, často bývá dobrým a výkonným šéfem (to říkám bez ironie). Kulhánek je typickým představitelem generace, která nastoupila do života až po pádu českého komunismu: studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově a má magisterský titul z Walsh School of Foreign Service na Georgetown University ve Washingtonu, D. C.

[ad#ad_inarticle21]

Ovšem jeho možná nejvyšší kvalifikací je (a to říkám ironicky), že pracoval pro českou pobočku čínské společnosti CEFC. Tu nyní dala Komunistická strana Číny k ledu kvůli obviněním z korupce, ale předtím ji řídila armáda; v řadě zemí, kde působila, byla CEFC hodnocena jako čínská špionážní a vlivová agentura a její pracovníci byli podezřelí i z rozdávání úplatků.

Jak uvedl statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka, o Kulhánkově nominaci byl hned večer informován prezident republiky Miloš Zeman – a neměl námitky.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...