7.4.2024
Kategorie: Společnost

Korespondenční volba je vůl

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Mezi letošními sondážemi amerických volebních preferencí dominuje tato: „Jedinou statistickou jistotou volebních průzkumů je, že 100% Američanů je přesvědčeno, že 50% Američanů jsou cvoci.“

K rozpolcení a rozeštvání národa na populistické dezoláty na jedné straně a marxistické totalitáře na druhé přispělo sílící zpochybňování regulérnosti voleb. Nejnovější studie Heartland Institute z prosince 2023 potvrzuje, že Biden volby vyhrál teprve až přičtením často zpožděně odevzdaných korespondenčních hlasů, které tvořily 43 procenta všech, což je několikanásobně největší procento v dějinách amerických voleb. A nastoluje dohady, že přes 20% korespondenčních voličů se dopustilo podvodu, například hlasováním ve státě, kde neměli trvalé bydliště, nebo odevzdáním hlasu za někoho jiného.

Tak vznikají takovéto statistiky:

Třetina Američanů je přesvědčena, že volby 2020 byly zfalšované v Bidenův prospěch. Tomuto přesvědčení holduje přes 50% Republikánů, z toho 85% Trumpových fanoušků. Z toho vyrůstají obavy, že zfalšované budou i volby 2024. V jejich regulérnost věří jen 22% Republikánů a 71% Demokratů. To podle průzkumu agentury Associated Press ve státě New Hampshire.

Celofederální sondáž provedla agentura Monmouth s těmito výsledky: Nefalšovanému vítězství Bidenovu v roce 2020 věří 59% Američanů, za podvod je pokládá 30%, ostatní si nejsou jistí nebo je jim to lhostejné.

Neregulérnosti či přinejmenším komplikace se po zkušenostech z minulých voleb v letošních podzimních volbách očekávají mimo jiné právě v korespondenčním hlasování, v němž může docházet k obzvlášť velkým počtům chyb, a to jak záměrných, tak nezamýšlených, přičemž jedny od druhých nejsou vždy rozlišitelné.

Mezi ty chyby nejběžnější patří:

  1. Odevzdávání hlasů za voliče už nežijící nebo přestěhované, na jejichž jména a adresy jsou poslány hlasovací lístky, ale vyplní a odešle je někdo jiný. Za podobný podvod je zrovna v únoru 2024 souzen někdejší předseda městské rady Atlantic City Craig Callaway, který v kongresových volbách v roce 2022 sbíral korespondenční volební lístky před jejich odesláním voličům a pak je za ně posílal vyplněné bez jejich vědomí. Kolik podobných podvodů se událo v kterých volbách, se už nezjistí.
  2. Nedoručení některých hlasů následkem chyb nebo přetížení pošt, nebo jejich doručení zpožděné.
  3. Nedostatek času a personálu na příjem a sčítání poštovních hlasů.
  4. Prodloužení volebního sčítání až na několik týdnů. Nedávný příklad: Letošní sčítání primárek Demokratické strany v Kalifornii trvalo přes měsíc, a následkem toho Kalifornie navrhuje započítávání poštovních hlasů doručených ještě 17 dní po závěrečném termínu voleb. Přitom přijímání došlých hlasů po uzávěrce, jakoby náhodou obrovskou většinou probidenovských, bylo právě jednou z hlavních příčin zpochybnění voleb.
  5. Poštovní hlasování je závislé na externích faktorech mimo kompetenci státního volebního systému a tímto systémem nekontrolovatelných.

Při úvahách o zavedení korespondenčního hlasování začněme třeba tím, že si představíme, jak by těch odhadovaných extra několik set tisíc hlasů zvládala nedávno reformovaná česká pošta, jejíž doručování se zefektivnilo na dvakrát týdně a jejíž zásilku vámi osobně nepřevzatou protože jste v práci, si musíte vyzvednout v pět kilometrů vzdálené poště, kam dorazíte, když byste měli být v práci, zrovna když mají vámi nepředvídanou hodinovou přestávku, po jejímž skončení a znovuotevření vám sdělí, že ta zásilka ještě zpět na poštu nedorazila a přijďte si pro ni pozítří.

K tomu si připočtěte státem placené poštovné na rozesílání volebních lístků těm statisícům do takové třeba Kanady nebo Austrálie. Vedle toho si zapochybujte, zda volební štáb daného okrsku dokáže ověřit, zda odesilatel toho lístku z Kanady nebo Austrálie je skutečně oprávněný český volič. Nebo zda jeden nadšenec nevyplnil a neposlal třeba deset volebních lístků za mrtvé, odstěhované nebo jinak neexistující

Pak si zkuste spočítat, kolik extra brigádníků bude muset státní aparát na takovou operaci nasadit a z vaší daňové kapsy zaplatit. A zda by za tytéž peníze neměl raději obnovit aspoň jednu z těch dvou pošt zrušených ve vašem sousedství.

A když si prohlédnete všechny ty varianty politických šašků, které máte k dispozici, s výjimkou jedné či dvou senátorek, třeba vás napadne, že by vlastně bylo lhostejné, kdo tu bude vládnout, pokud bude vládnout co nejmíň a nechá nás na pokoji. Takže možná nejrozumnější volební reforma by byla losování cvrknutím korunou. A když už jsme u té koruny, tak vás třeba taky napadne místo voleb prezidentských povýšit některého z našich knížat na krále, ať to cvrnkání dělá za nás, abychom my se mohli věnovat pilnému tvoření bohatství, aby tady bylo pořád čím mrhat na blbosti.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)