3.5.2019
Kategorie: Historie

Komunisté mučili, věznili a vraždili válečné hrdiny

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieTito lidé nasazovali svoje životy za II. světové války v boji proti nacistickým okupantům. Po skončení válečného konfliktů se však od rudých zločinců dočkali místo uznání nevděku a ponížení.

Bylo to horší jak za nacistů, popisují komunistické lágry v Československu padesátých let, váleční hrdinové – čs. letci ve Velké Británii. Kdysi jsem mluvil s generálem Aloisem Šiškou, velitelem bombardéru v 311. čs. bombardovací peruti, který byl při návratu z jednoho letu nad Německem přinucen se svým letounem kvůli závadě přistát v Severním moři. Proud jej pak s dalšími členy osádky zanesl na záchranném člunu na nizozemské pobřeží, kde byli zajati Němci. Zbytek války pak strávil v zajateckém táboře a po únoru 1948 ho věznili i komunisté. Když jsem se ho zeptal, jestli to komunistické vězení bylo horší než to německé, tak odpověděl, „no pravda, předtím nás věznili Němci a to byli naši nepřátelé, jenomže v padesátých letech nás trápili vlastní lidé.“ Ano z psychického hlediska musely být komunistické lágry horší než ty nacistické.

Nutno říci, že generál Šiška dopadl ještě dobře, jiní takoví štěstí neměli, například stíhací pilot generál Josef Bryks, který byl na počátku padesátých let odsouzen ve vykonstruovaném procesu k deseti letům těžkého žaláře a trest mu byl později zvýšen o dvacet let. V komunistických lágrech byl mučen a šikanován, byly mu odpírány lékařská péče a léky. Po útrapách zemřel údajně v roce 1957 v Jáchymově na infarkt, někteří spoluvězni však tvrdí, že byl zavražděn dozorci. Každopádně jeho rodině nebyly vydány k pohřbení jeho ostatky.

Známé jsou i mnohé další případy brutální perzekuce zápaďáků, například jejich mimořádné kruté výslechy v Praze na Hradčanech v neblaze proslulém Domečku. Bylo mimořádně hnusné od komunistů, že se takto chovali k hrdinům nekomunistického protinacistického odboje. Z těchto lidí dělali zrůdy a na druhé straně nepřiměřeně glorifikovali jinak téměř bezvýznamný komunistický odboj. Klasickou ukázkou byl spisovatel Julius Fučík autor lživých knih o Sovětském svazu z třicátých let minulého století, který se jako odbojář moc nevyznamenal. Naopak někteří svědci, jako například Riva Krieglová, manželka Františka Kriegla, která s Fučíkem byla zatčena, uvedli, že Fučík mluvil na gestapu víc, než bylo nutné a jeho vinnou zatkla německá státní tajná policie další lidi.

Ano, važme si těch, kteří bojovali proti nacistům a z nichž mnozí položili své životy. Ovšem ať se to týká skutečných hrdinů ne těch vylhaných.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...