21.6.2018
Kategorie: Společnost

Kolik žije milionářů v Gaze, která je považována za jednu z nejchudších oblastí na světě

Sdílejte článek:

LENKA HOFFMANNOVÁ

V Pásmu Gazy žije 1,4 miliony lidí a je to nejhustěji osídlené území na světě. Svět také Gazu vnímá jako jedno z nejchudších míst na světě, kde lidé žijí v bídě a nouzi. Podle zprávy v panarabských novinách tomu ale tak není.

[ad#textova1]

Zpráva o průzkumu v Gaze uveřejněná v panarabských novinách Asharq Al-Awsat uvádí, že zde žije nejméně 600 milionářů. Zpráva také vyvrací tvrzení, že Gaza čelí humanitární krizi kvůli izraelské blokádě.

Mohamed Dahlan, bývalý bezpečnostní velitel palestinské samosprávy v Pásmu Gazy, také uvedl: “Hamas je jedinou stranou, která ovládá Pásmo Gazy a je to Hamas, ne Izrael nebo Egypt, který drží a vlastně trestá místní obyvatele nedostatkem potravin a energií. Palestinští milionáři podle zprávy získali své bohatství díky stovkám podzemních tunelů podél hranice s Egyptem.

Nejmenovaný palestinský zdroj uvedl, že: “Každý den jsou dopravovány tunely do Gazy kromě zbraní tisíce tun paliva, léků, dále auta, elektrické spotřebiče a cigarety, které jsou pašovány více než 400 tunely.” Bývalý súdánský vládní úředník, který nedávno navštívil Pásmo Gazy, uvedl: “Nalezl jsem zde různé zboží, které není ani v Súdánu k dispozici.”

Provoz v téměř všech tunelech je řízen OSN uznanou teroristickou organizací Hamas, která ustavila speciální komisi pro dohled nad pašováním, což činí zde vládnoucí Hamas největším podporovatelem pašeráckého “průmyslu”. Palestinci odhadují, že 25% rozpočtu Hamasu pochází z daní, které jsou uvaleny na majitele tunelů.

Hamas ukládá 25% daň a poplatek 2000 dolarů na každé pašované auto do Gazy. Hamas také účtuje 15 dolarů za každou tunu cementu, 8 centů za balíček cigaret a 50 centů na každý litr pohonné hmoty pašované do Gazy. Pro Hamas, jak uvedl nejmenovaný palestinský zdroj, jsou tunely záležitostí přežití. Nyní se však Hamas potýká s velkým problémem, protože egyptské úřady plánují znovuzískání kontroly nad poloostrovem Sinaj. Je to v důsledku nedávné smrti 16 egyptských pohraničníků, kteří byli zavražděni dosud neidentifikovanými teroristy.

Egyptská armáda je odhodlána zničit podzemní tunely do Gazy ze strachu, že se jimi pašuje nejen zboží, ale také islamističtí teroristé ta pronikají na Sinaj a ohrožují národní bezpečnost Egypta. Není ovšem jisté, zda egyptský prezident Morsi dovolí armádě, aby přerušila největší finanční zdroj Hamasu. Morsi doposud byl nakloněn Hamasu na úkor palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu, která je podporována západem.

[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...