18.2.2023
Kategorie: Společnost

Klímatické zastropování

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Zrovna když jsem si to před několika dny štrádoval českými luhy a háji, dozvěděl jsem se navýsost milou a příjemnou zprávu, totiž že náš vrchní cenzor Klíma už není vrchním cenzorem a byl odejít. Hřejivé teplo se mi rozlilo po těle, já většinou naší skvělou ojrohodnotnou a pravdomluvnou vládu poněkud kritizuju, ale toto mi opravdu udělalo radost. Víte, on ten Klíma byl divnej už od pohledu. Mně by se nelíbil, ani kdyby měl na starosti šíření svobody slova.

Samozřejmě nejsem naivní. Tam na vládě se nic nezměnilo. Oni stále chtějí budovat demokracii pomocí cenzury a dalších totalitních praktik. Stále chtějí chránit naše evropské hodnoty a občanské svobody pomocí umlčování a kriminalizování těch, kteří mají jiný názor. Stále dobře vědí, kdo je platí, komu jsou opravdu odpovědní a komu se musejí zavděčit. K žádnému demokratickému probuzení nedošlo.

Jen… dostali strach… trochu. Chystá se tu na ně demonstrace, kterou svolává člověk, který si to v uplynulých měsících politicky odpracoval. A oni na vládě umějí zachytávat signály. Tuší, že dezolátů spíš přibylo než ubylo. Co když se to tomu Rajchlovi povede a nedej Bože ještě bude vědět, co dělat po demonstraci…?

Navíc se tu z druhé strany angažuje i velice schopný a myšlenkově nezávislý Daniel Vávra, který své angažmá ve Společnosti na obranu svobody projevu vzal hodně vážně a dělá ho velice dobře. Zapřednášel si v parlamentu tak dokonale, že poslanci čuměli jak vrány a svojí argumentací se jen ztrapnili, což Vávra patřičně rozmázl na svém profilu, který má velice slušnou čtenost. Inu… v Praze kromě pražské kavárny existuje i pražská hospoda. (Mimochodem… jestli se tu jednou nemá navzájem pozabíjet Praha a láska proti vsi a nenávisti, tak bychom my venkovani měli na „pražskou hospodu“ shlížet velmi milostivým okem a měli bychom se snažit jim porozumět).

Andrej Babiš zase obměňuje svůj tým a myslí na budoucí volby. Vyjadřuje první představy, jak se do toho pustí a co to bude znamenat. Myslet si o něm můžete, co chcete, ale on je člověk, který má opravdu hodně možností a má k dispozici silné nástroje, aby se mu jeho záměr podařil. Prezidentská kampaň skončila a on si rozvázal ruce. Ne, nikdo neví, jak na to půjde, ale všichni v Pětikolce vědí, že v politice zůstává a připravuje se k volebnímu útoku na hlavní vchod do Poslanecké sněmovny.

Jaké je nejjednodušší vládní řešení? Není člověk, není problém. Upustíme páru. Zbavíme se Klímy. Koneckonců, loni stačilo zastropovat ceny energií, sice to nikomu moc nepomohlo a stát si nadělal spoustu dalších problémů, ale trochu to upustilo tlak. Teď byl v podstatě zastropován pan Klíma. Bylo na něj vidět, jeho jméno se hodně spojovalo se slovem „cenzura“ a tak se použilo osvědčené řešení. Lidé se mění, agenda zůstává.

Vsadím se, že se Klíma brzy vynoří v nějaké jiné funkci, kde bude dál prosazovat svoje velmi demokratické představy o budoucnosti… ale v této chvíli je uklizen z očí a jeho agendu (prý částečně) přebírá Tomáš Pojar.

Ten si podle mě dá větší pozor na jazyk, ale o to čileji bude pracovat v zákulisí. To je člověk znalý, opatrný, ten nenechá uniknout žádné pracovní verze nových zákonů. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se agenda rozptýlí do jiných agend a z jednoho zákona se stanou různé paragrafy v různých jiných zákonech… klasika, ne?

Ale přesto…. podívejte se na novou situaci po prezidentské volbě. Konkrétně na Společnost na obranu svobody projevu, svolání demonstrace Jindry Rajchla a Babišovu konsolidaci hnutí ANO… Navzájem na sebe neútočí, byť každý situaci vidí poněkud jinak. Každý si to dělá trochu po svém, ale všichni o sobě vědí a reagují na sebe… Hele, ono to začíná být vidět. Bratrovražedné spory takřka zmizely. Jsou okrajovou záležitostí. Společný soupeř začíná být jasný – vládnoucí Pětikolka.

Nevím, čeho se tam na vládě báli nejvíc. Jestli chystané demonstrace nebo se chytli za nos z Vávrovy argumentace, nebo se podívali na preference hnutí ANO v posledním průzkumu. Možná platí všechno dohromady. Možná se nejvíc bojí toho, že jsme se přestali mydlit mezi sebou. Že jsme se v posledních měsících fakt něco naučili. Možná jsem naivní a hloupý Vidlák, který se dívá z periferie. Ale co jiného mi zbývá? Co jiného, než zkusit věřit, že bratrovražedné boje už jsou minulostí?

Takže… Klíma už je pryč… teď by mohl jít Pojar, ne?

 

Vidlák

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,48 out of 5)
Loading...
61 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)