21.2.2022
Kategorie: Ze světa

Když nemohou vydrancovat sousedovi dům, tak rozdají jeho dětem zápalky a budou se jen dívat, co se stane

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Když nemohou vydrancovat sousedovi dům, tak rozdají jeho dětem zápalky a budou se jen dívat, co se stane. Nyní jim k zápalkám přidávají i benzín.
Na to přišli Američané už v Afghánistánu. Odchod „spojenců“ z Afghánistánu a ponechání obrovského množství zbraní nepříteli, s nímž dvacet let prohrávali, tak dostává smysl. Nebudou již umírat vojáci Nato. O další ničení se postarají sami Afghánci. Frakcí soupeřících o moc tam vždy bylo dost.

I na Ukrajině je scénář obdobný. Zbraně dodají, kanónenfutr bude místní. Obdobně za Vietnamské války Čína a Sovětský svaz dodávaly zbraně a bojovaly by s USA až do posledního Vietnamce.

Cílem proxy-válek nemusí být pouze okupace území a zisk korporací, zejména z těžby surovin, jako se to podařilo v Iráku.

Nepodařilo se to v Libyi, což na první pohled vypadalo jako snadný úkol. Veliká ložiska ropy a plynu v zemi s pouhými 6 800 000 obyvateli na ploše 1 750 000 km2. Toto lákavé sousto se útočníkům nepodařilo spolknout. Podrobněji zde.

Obecný geopolitický cíl mocných je oslabení všech ostatních. A to se podařilo v Afghánistánu i v dalších státech kde proběhly „barevné revoluce“. Afghánistán i další válkami zničené země budou potřebovat mnoho let, aby odstranily způsobené škody. Mezitím ty státy, které jen dodávaly zbraně, zvýší hospodářský a tím i mocenský náskok. Přesně podle přísloví: když se dva perou, třetí se směje.

Od Občanské války 1860 až 1865 se nikdy neválčilo na území USA. Tedy s výjimkou postupného přičleňování dalších území k USA. Huroni a Mohykáni o tom již nepoví…. To je jedna z ukázek multikulturního soužití. Podrobněji zde.

Další nedávný střet kultur výrazně oslabil Srbsko i většinu ostatních států bývalé Jugoslávie. O tomto konfliktu kultur, zejména v Kosovu a následném humanitárním bombardování nás sdělovací prostředky informovaly přesně tak, jak to napsal Pierre Bourdieu: „Televize zakrývá věci tím, jak je ukazuje“.

Doplnění informací o Kosovu

Hospodářský náskok USA nad zbytkem světa se projevil zejména po WWII. I když stála WWII USA spoustu peněz i životů, měly obrovskou výhodu v tom, že nemusely rekonstruovat svou zničenou zemi. Obyvatelé států zničených v minulosti válkou si tu zkušenost zopakovat nechtějí.

Nejen pro naše politiky by tedy mělo platit nenechat se zatáhnout do uměle vytvořených konfliktů, jejichž režiséři sedí v klidu někde hodně daleko. Rozděl a panuj je stále osvědčená strategie pro ty mocné a bohaté, kteří touží po ještě větší moci a bohatství. Kolaterální ztráty v místě konfliktu je nezajímají. Jen barevných revolucí jsme již viděli mnoho a nikde se nedostavilo slibované zlepšení pro místní obyvatele.
———————————————-
https://cs.wikipedia.org/wiki/Libye
https://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_st%C3%A1ty_americk%C3%A9#Posilov%C3%A1n%C3%AD_velmocensk%C3%A9ho_postaven%C3%AD
https://www.armyweb.cz/clanek/okno-do-historie-bitva-na-kulikovskem-polvalka-v-kosovu

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...