16.2.2022
Kategorie: Ze světa

Kanadský liberální premiér Trudeau a jeho elementární diktatura bílého límečku … dobro za každou cenu

Sdílejte článek:

SM

Protestovat se má podle liberála Trudeaua zřejmě jen takovým způsobem, který nikomu nebude vadit, nebo alespoň příliš vadit. Proti účastníkům současných protestů v kanadském hlavním městě hodlá využít pravomocí, které mu dává zákon o nouzovém stavu. Potřebuje k tomu souhlas parlamentu. V dolní komoře to vládní levice s Nová demokratická strana prosadit mohou. V senátu spíše narazí – a je současně více než pravděpodobné, že Trudeauova vláda hrozbami a diskutabilními opatřeními spíše přilije oleje do ohně. Jde o povinné očkování, v širším kontextu o covidová opatření obecně, a bezprecedentním nástrojem, který hodlá kanadský premiér použít, je zmrazení bankovních účtů protestujících a jejich podporovatelů. Protesty ano. Ale nesmí vládě vadit.

Moc korumpuje a velká moc korumpuje hodně. Mimořádnost okolností dva roky trvající pandemie čínského viru vedla k tomu, že různé vlády v různých obdobích nabyly díky nouzovým stavům mimořádných pravomocí, a některé se jich s odeznívající krizí zřejmě jen nerady vzdávají. Levicový kanadský premiér Justin Trudeau, jeho vláda a přetrvávající mimořádně přísná kanadská opatření jsou do očí bijícím příkladem. A mnozí Kanaďané toho mají jednoduše plné zuby.

A nelze nevzpomenout epizody z roku 2013: “K Číně chovám určitý obdiv. Jejich elementární diktatura jim vlastně umožňuje, aby na pětníku obrátili svou ekonomiku a řekli: Musíme se stát zelenými, chceme začít investovat do solární energie.” Slova tehdejšího lídra progresívní opozice, dnešního premiéra, za která jej k omluvě vyzvali zástupci kanadsko-asijské komunity, Číňané, Tchajwanci, Tibeťané, Korejci, kteří mají s Trudeauem určitým způsobem obdivovanou “elementární diktaturou” nepoměrně přímější zkušenost než salónní levičák.

Bez ohledu na pozdější výroky a vymezení se vůči ČLR a slovům o potřebě spojit se proti jejímu vlivu ve světě jsou jeho slova z roku 2013 příznačná. V principu vyjadřují zřejmé Trudeauovo přesvědčení, že účel světí prostředky. Je-li účel dobrý, nezáleží příliš na formě jeho prosazení, resp. naopak, čím efektivnější prostředky má dobrý člověk k dispozici, tím rychleji dobro prosadí. A co je dobro, o tom přirozeně rozhodujeme my, strana.

Epizoda z roku 2013 se týká zelené politiky a “boje” proti změně klimatu způsobené nesprávnou lidskou činností a prosazování vyřešení oteplování zvýšením zdaňování, jehož důsledky dnes na vlastní kůži zažíváme a ještě se máme nač těšit. Ale nastíněný modus operandi lze využít v jakémkoli ohledu. Například pro řešení pandemie shodou okolností čínského koronaviru. Elementární diktatura.

V Kanadě od začátku ledna po prosincovém nástupu varianty Xi, které Čínskou lidovou republikou uhranutá Světová zdravotnická organizace říká Omikron, počet zjištěných případů nemoci Covid-19 prudce klesá. Nemoci Covid-19, kterou, s jistou mírou zjednodušení, podle jejího průběhu vlastně již nelze poznat jinak než díky drahému testování. A jakkoli obecně platí, v civilizovaných zemích, že vakcína proti čínskému viru je nepovinná, některé země se v řešení krize vakcínami a souvisejícími opatřeními zhlédly natolik, že povinnost od nepovinnosti tam nelze rozeznat lépe než převažující formu průběhu covidu s Omikronem od běžného nachlazení.

Strana ale rozhodla, že dobrem je bezpečí. Navzdory dnes již nezpochybňovanému poznání, že kolektivní imunita dostupným očkováním nevzniká. Ostatně Kanaďané nejsou žádnými antivaxery a jejich populace patří mezi nejvíce proočkované na planetě. Přesto se právě zde vláda rozhodla, že zbývající nepřesvědčené a váhající prostě naočkuje, i kdyby jim kvůli tomu měla sebrat obživu. A tlačí na pilu a rostoucímu počtu obyvatel, bez ohledu na to, zda jsou (a většina opravdu ano) očkovaní, nebo nejsou, již její dobro leze ušima. Protestují, blokují. A vládě to překáží. A hledá způsoby, jak protesty potlačit, ale není to vláda “určitým způsobem obdivované elementární čínské diktatury”, a tedy neposílá proti protestujícím tanky nebo vojáky se psy. Dokonce ani obrněné transportéry jako vláda francouzského prezidenta Macrona. Kanadská vláda k věci přistupuje v bílém límečku a v rukavičkách.

A protestující tak budou mít možnost si vybrat. Buď budou protestovat. Nebo jim jejich banka na vládní pokyn zmrazí konto. Buď budete poslušní, případně protestovat řečmi na sociálních sítích (ovšem bez toho, že byste porušili pravidla komunity!), anebo vám vláda, aniž by vám zkřivila vlásek, sebere vaše peníze. Několika kliknutími myši. A vy se pak se svými hypotékami, jinými dluhy a závazky, třeba vůči státu, běžnými výdaji a obecně životem vypořádejte, jak budete umět. Peníze stejně nejsou všechno. A nezapomeňte: bezhotovostní ekonomika je moderní a žádoucí. A jestli máte důl, tak se nemáte čeho bát. Viděli jste někdy důl? Ten vám nikdo nevezme.

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...