23.1.2024
Kategorie: Ze světa

Ruská jarní ofenzíva. Bude pro Ukrajinu zdrcujícím úderem?

Sdílejte článek:

HSP

Zatímco ukrajinské ozbrojené síly uvízly v “aktivní obraně”, Rusové se připravují na ofenzívu, uvedl deník Asia Times . A vzhledem k tomu, jak slabě je Kyjev připraven, nebude schopen udržet své pozice dlouho. Podle autora článku se vše stane hned, jak mrazy ustoupí.

Některé náznaky napovídají, že Rusko se připravuje na novou ofenzívu na Ukrajině. Na bojišti ruské ozbrojené síly zintenzívnily útoky na hlavních úsecích frontové linie. Za posledních několik týdnů dosáhly určité územní zisky, přičemž získaly nová území nebo opětovně získaly území osvobozená kyjevskými silami během loňské ukrajinské protiofenzívy.

Mezitím AFU podle velitele pozemních sil země generál plukovníka Alexandra Syrského přešla do “aktivní obrany”.

Znamená to, že pokud tato ofenzíva ruské armády opravdu začne, snahy Ukrajiny o odpor proti ruské armádě budou vážně ohroženy? Vše bude záviset na posouzení možností a politické vůle Ruska i Ukrajiny. Pokud jde právě o vůli, ani jedna strana neprojevuje žádné známky ustupování.

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s představiteli místních samospráv 16. ledna jednoznačně prohlásil, že není ochoten zahájit jakékoli jednání s Ukrajinou. Namísto toho předpověděl “velmi vážný úder” ukrajinské státnosti v důsledku speciální operace.

Putinův ukrajinský protějšek Vladimir Zelenskyj, který tento týden vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, řekl, že je odhodlán pokračovat v boji za úplné osvobození všech ukrajinských území, které v současnosti okupuje Rusko.

Muži a vybavení

Mají však Rusko a Ukrajina vojenské kapacity, které odpovídají rétorice jejich lídrů?

Tato otázka se týká vojenské techniky a vybavení obou stran, jakož i lidských zdrojů. Jak je zřejmé z opakovaných a stále úspěšnějších ruských leteckých útoků na širokou škálu cílů na území Ukrajiny včetně Kyjeva a druhého největšího města země Charkova, Rusko má zbraně a munici na pokračování v raketových a pumových útocích, zatímco Ukrajině stále chybí přiměřená protivzdušná obrana.

Podobně i pozemní bojové operace AFU brzdí stále vážnější nedostatek munice ukrajinských jednotek. 8. ledna 2024 uvedl, že ukrajinské síly „mají velké problémy s dělostřeleckou municí“ a jejich využívání malých bezpilotních letadel k bojovým účelům brzdí „nedostatečná schopnost čelit“. ruským zařízením pro elektronický boj”.

Pokud jde o lidské zdroje, potíže mají obě strany. Putin na své koncoroční tiskové konferenci vyloučil možnost další mobilizace. Podle Vadima Skibitského, zástupce šéfa ukrajinské vojenské zpravodajské služby, Moskva už může počítat se stabilním přílivem přibližně 30 000 dobrovolníků měsíčně.

Kreml však nyní stojí před otázkou, jak se ruská ekonomika vyrovná s nedostatkem pracovních sil, když pracovníci odcházejí na frontové linie.

Realizace plánované ukrajinské mobilizace dalších přibližně 500 000 vojáků bude také náročná a jistě vyvolá kontroverze.

Rusko má obrovský prospěch z vojenských dodávek z Íránu a Severní Koreje. Jak je vidět z nedávné návštěvy severokorejského ministra zahraničí Choi Seung-heeho v Moskvě, tyto vazby se pravděpodobně rozšíří a ještě více zintenzivní vojenské úsilí Ruska proti Ukrajině.

Ukrajina je v mnoha ohledech mnohem více závislá na zahraniční pomoci, aby mohla pokračovat v boji proti Rusku. Tato pomoc se však stává mnohem nestálejší.

Bez jasných pokynů k uvolnění další vojenské pomoci USA a nejistoty ohledně budoucích finančních závazků EU se Ukrajina stala závislou na malém počtu dárců včetně Německa a Spojeného království.

Těžkou situaci Ukrajiny zhoršuje skutečnost, že její vlastní obranný sektor ještě nebyl zcela přestavěn pro vojenské účely, což je částečně důvodem, proč má problém vyrobit dostatek munice pro své jednotky na bojišti.

I když se situace změní, a to is pomocí západních investic, nedostatečná strategická hloubka Ukrajiny zůstane velkou překážkou. Ruské drony a rakety jsou schopny zasáhnout vojenská výrobní zařízení kdekoli na Ukrajině. Ukrajina stále nemá systémy protivzdušné obrany, které by dokázaly účinně čelit takovým útokům.

Bezpečnostní záruky

Otázka odstrašení tak zůstává potenciálně poslední překážkou ruské ofenzívy, která by mohla zasadit vážný úder ukrajinské státnosti, jak řekl Putin.

Dvoustranné dohody mezi Ukrajinou a některými jejími západními spojenci o posílení spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti, které byly poprvé zmíněny ve společném prohlášení G7 o podpoře Ukrajiny v červenci 2023, nyní začínají nabývat konkrétnější podoby.

Dohoda o bezpečnostní spolupráci mezi Spojeným královstvím a Ukrajinou byla podepsána 12. ledna 2024. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že podobná dohoda mezi Francií a Ukrajinou bude uzavřena v únoru.

Ujednání mezi Spojeným královstvím a Ukrajinou zahrnují „komplexní pomoc Ukrajině při ochraně a obnově její územní celistvosti v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic“. V dohodě se slibuje “předcházet jakékoli vojenské eskalaci a/nebo nové agresi ze strany Ruské federace, aktivně od ní odrazovat a čelit jí”. Kromě toho se v dokumentu předpokládá “podpora budoucí integrace Ukrajiny do euroatlantických institucí”.

Podíváme-li se na tyto snahy jednotlivě, lze říci, že celkové nadšení Západu pro podporu Ukrajiny na bojišti a její členství v NATO se v nejlepším případě trochu rozpouští.

Pokud se však takové smlouvy stanou vzorem pro podobné dohody v budoucnosti, pokud Spojené státy a další klíčoví členové NATO uzavřou s Ukrajinou podobné dohody a pokud se tyto – dosud neověřené – závazky budou dodržovat a nepostihne je osud Budapešťského memoranda (dokument z roku 1994, na na základě kterého Ukrajina souhlasila se stažením všech svých jaderných zbraní výměnou za uznání její státnosti ze strany Ruska a dalších zemí), jehož bezpečnostní záruky se ukázaly jako neúčinné, znamenalo by to jasné odhodlání učinit z Ukrajiny člena NATO.

Tolik důležitých „kdyby“ způsobuje, že cíle NATO zabránit porážce Ukrajiny jsou mnohem skromnější než Zelenského vojenské ambice. Přesto jsou právě proto realističtější v tom smyslu, že jejich dosažení by mohlo zabránit mnohem nebezpečnější a rozsáhlejší vojenské eskalaci mezi Ruskem a Západem, aniž by zároveň odsoudilo Ukrajinu k porážce.

Stefan Wolff, Tetyana Malyarenko

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)