26.12.2023
Kategorie: Ze světa

Šťastné předstírané Vánoce, Ukrajino!

Sdílejte článek:

DECLAN HAYES

Tvrdá linie MI6 BBC, která to jako vždy rozjíždí, je v tom znovu. Tentokrát předstírají, že Ukrajina slaví Vánoce v novém termínu, což je součástí její snahy distancovat se od Ruska, svého východoevropského souputníka, který s Ukrajinou nejen sousedí, ale bude s ní sousedit na věčné časy.BBC nás informuje, že Vánoce nyní na Ukrajině připadají na 25. prosince „poprvé od roku 1917“.

Zelenského vánoční dekret je podle všeho „více než jen změnou data ze 7. ledna – data Vánoc v juliánském kalendáři, který používá Rusko“, ale je také „pokračováním významného kulturního posunu v zemi – posledním pokusem o vymýcení vlivu Moskvy na Ukrajině“. Přijetí západního, gregoriánského kalendáře je také známkou pokračující snahy Kyjeva (sic) o sblížení s Evropou“.Zastavme na chvíli galop BBC. Za prvé, Ukrajina v roce 1917 neslavila Vánoce 25. prosince. Ukrajina v roce 1917 procházela ukrajinskou sovětskou válkou, jejímiž bojujícími stranami byly mimo jiné ruská Bílá armáda, ruská Rudá armáda, anarchistická Ukrajinská revoluční povstalecká armáda a armády Druhé polské republiky.

Samotný 25. prosinec 1917 byl pozoruhodný tím, že v tento den bolševici vyhlásili ukrajinskou vládu a jejich 30tisícová domobrana zahájila velkou ofenzívu proti haličským liniím. Na Ukrajině nikdo nezpíval vánoční koledy v „evropské“ tradici. Buď se vybíjeli, nebo zabíjeli či byli zabíjeni.

Co se týče 7. ledna, to jsou pravoslavné Vánoce, které slaví pravoslavní křesťané na celém světě, včetně těch v Sýrii, Palestině, Rumunsku, na Ukrajině, v Bulharsku, Řecku, na Islandu, v Irsku, Itálii, Kanadě, Vietnamu, Venezuele, Vanuatu a Americe.

I když pravoslavní křesťané v Rusku slaví pravoslavné Vánoce s vlastními jedinečnými zvyky, jejich zvyky se liší pouze stylem, nikoliv podstatou. Dobří katolíci v Rusku a Bělorusku, kde tvoří nezanedbatelnou menšinu, slaví Vánoce 25. prosince a v mnoha případech, stejně jako v Palestině a Sýrii, také 7. ledna se svými krajany a spolubratry v Kristu. A proč ne?

Vždyť Rusko je nedílnou součástí Evropy stejně jako Švédsko a Sicílie. Zmiňuji tyto dvě země, protože obě mají hlubokou úctu ke svaté Lucii (Sancta Lucia), stejně jako irský spisovatel James Joyce, který po této celoevropské světici pojmenoval svou dceru.

Sicílii uvádím jako zemi, protože Sicilané označují pevninskou Itálii jako Evropu nebo kontinent. Považují se za oddělené, ale stejné, a ať si o Sicilanech říkáte, co chcete, nemají vůči svým sousedům tak hloupé výpady jako ukrajinští fašisté a jejich pomahači z BBC.

Když už jsme u svaté Lucie, patronky světla, vraťme se k BBC, abychom zjistili, jaké další světlo mohou tito luciferiáni do věci vnést.

Článek se pak zaměřuje na nějakou ukrajinskou továrnu, která vyrábí vánoční ozdoby, ozdůbky a podobné věci, „malé kousky vánoční nálady“, jak je nazývá náš bývalý zpravodaj BBC hrající ragby.

To je fér. Letos si však ragbista všímá výrazného „vojenského tématu. Miniaturní vojáčci, stíhačky MiG, dokonce i ukrajinský traktor táhnoucí ruský tank – to vše visí na poličce určené na vánoční stromeček“. Tolik k Ježíškovi, Knížeti pokoje, jak jsme ho popsali v našem nedávném úvodníku.

Zpravodaj BBC pro ragby si dále odskočí k otci Andrijovi ze schizmatické Ukrajinské pravoslavné církve Zelenskému, který si posteskne, že „bohužel pro mnoho lidí na světě je Ukrajina spojena s Ruskem. A Ukrajina je vždy vnímána v kontextu toho, že je sousedem Ruska“.

Aniž bychom byli příliš pedantičtí, Ukrajina není jen sousedem Ruska, ale její etymologické kořeny jsou ve slovanském výrazu pro pohraničí, neboť Ukrajina zůstává pohraničím mezi mocí Ruska, kdysi ztělesněnou v rozlehlé carské říši, a jakýmikoliv říšemi, které se kdysi rozkládaly na západ od Ruska. Tak to prostě bylo a je.

Otec Andrij se se mnou v tomto ohledu neshoduje. Pro něj je Ukrajina „spíše sousedem Evropy. A to, že jsme nyní změnili kalendář, není odklon od Ruska. Je to náš návrat zpět do Evropy, kam patříme“.

Ukrajina tedy patří spolu se Švédskem a Sicílií, které uctívají svatou Lucii a Moldavsko (97 % pravoslavných), Řecko (90 % pravoslavných), Srbsko (85 % pravoslavných), Rumunsko (81 % pravoslavných), Gruzie (84 % pravoslavných), Kypr (73 % pravoslavných), Černá Hora (72 % pravoslavných), Severní Makedonie (70 % pravoslavných), Rusko (79 % pravoslavných) a Bělorusko (73 % pravoslavných). Žádné argumenty, pokud si krátkozrací schizmatici udrží odstup a přestanou věznit a vraždit neschizmatiky.

Článek sice končí otázkou, zda tento schizmatický kněz může někdy odpustit Rusku, že brání pravoslavné křesťany v pohraničí, ale to je špatná otázka bez ohledu na to, zda Zelenskij a jeho propagandisté používají gregoriánský nebo juliánský kalendář. Výsledkem této zbytečné války je více než 500 000 mrtvých ukrajinských vojáků a Zelenskij spolu s otcem Andrijem a všemi dalšími schizmatiky a propagandisty BBC by měli prosit rodiny těchto mučedníků o odpuštění.

K tomu by však BBC potřebovala alespoň špetku sebeuvědomění, protože vedle tohoto hloupého článku o Vánocích v rumpálovém Reichu je další odhalující článek o ukrajinských „uprchlících“, kteří se na svátky vracejí z Blízkých zemí domů na Ukrajinu. Tady v Irsku máme Ukrajince, jako je tento „vážený chirurg“, který je v současné době u soudu za to, že podřízl dalšího ukrajinského uprchlíka před odvodem. Irské štěstí!

A ačkoli by všichni tito darmožrouti mohli s jistým oprávněním tvrdit, že jsou obětí Zelenského hloupé a naprosto vyhnutelné války, Vánoce podle jakéhokoli kalendáře mohou mít smysl jen tehdy, když provedeme určitou sebereflexi, bez ohledu na to, zda se blahořečíme po pravoslavném, nebo po „evropském“ (= latinsko-sicílském katolickém) způsobu.

Zatímco Evropané v Rusku a na Kavkaze se zdají být pro tento úkol nadmíru zdatní, zdá se, že je to nad síly mluvčích Evropanů v pohraničí, kteří nevědí, kdo a co jsou. Evropané Švédové, Sicilané, Kalábrijci, Arméni, Gruzínci a Rusové mají své vlastní zvyky, způsoby chování atd. a v každém z nich je krása, jako je tomu ve všech věcech pod Božím sluncem. Extrémistická BBC může Zelenského propagandisty povzbuzovat, aby zdobily své vánoční stromky „miniaturními vojáčky, stíhačkami MIG, dokonce i ukrajinským traktorem táhnoucím ruský tank“, dokud se krávy nevrátí domů. Pro miliony Ukrajinců však Vánoce, ať už podle kteréhokoli z obou kalendářů, nebudou časem zdobení sálů cesmínovými větvemi a vzhledem k tomu, že jejich blízcí jsou buď nedávno pohřbeni na místním hřbitově, nebo jsou nezvěstní, považovaní za mrtvé v boji, rozhodně to nebude „období, kdy je třeba být veselý“.

Vánoce na Ukrajině, alespoň pro mě, nejlépe charakterizují Gonzalo Lira, (ateistická?) dvojčata Kononovičova a všichni ti kněží a laici, kteří se snažili bránit svou víru a svou vlast proti otci Andrijovi a dalším hnědým kněžím Zelenského. A stejně jako pravoslavní křesťané v Sýrii a Palestině, kteří jsou dnes vydáni na milost a nemilost stejným silám, které BBC, otec Andrij, Zelenskij a jim podobní typizují, jsou nejen v našich myšlenkách a modlitbách, ale velmi doufáme a konáme pro lepší, civilizovanější svět, než je ten, pro který zabíjejí ti, kdo zdobí své vánoční stromky „miniaturními vojáčky, stíhačkami MIG, dokonce i ukrajinským traktorem táhnoucím ruský tank“.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)