28.4.2018
Kategorie: Politika

Jít či nejít s Babišem?

Sdílejte článek:

VLASTIMIL TLUSTÝ

To je kardinální otázka, která rozděluje ČSSD na několik skupin. Jedni si myslí, že účast ve vládě je zachrání a druzí, že je zničí. Další doufají, že je zachrání role opozice a jiní se bojí, že to je právě dorazí.

[ad#textova1]

Jedni chválí rozhodnutí vedení nechat rozhodnout referendum a druzí to považují za alibismus. Hodně je určitě těch,kteří váhají. Nelze jim to mít za zlé. Stát se může opravdu vše a “jít či nejít” může vést jak k úspěchu tak k prohře. Uvedu jen několik faktorů, které považuji za nejdůležitější:

1. Úspěšní ministři straně pomáhají, ale neúspěšní ji ničí.

2. Zodpovědnost za neúspěchy vlády padá na stranu premiéra, ale ČSSD byla v minulé vládě (byť v nevýhodné pozici) na hlavu poražena.

3. Babiš odkryl jak obrovský problém pro něj je Čapí hnízdo, ale získání důvěry jím vedené vlády jeho pozici zásadně posílí .

4. ANO ukázalo jak velký problém pro něj je otevřená vládní spolupráce s SPD, ale zároveň je zřejmá 100% funkčnost spolupráce těchto stran ve sněmovně a ještě ji ničím nelze účinně dlouhodobě zabránit.

5. Vstup ČSSD do vlády podporuje prezident ČR M. Zeman, ale rovněž podporuje účast KSČM a to povede k další radikalizaci a polarizaci společnosti.

Odhadnout jak rozhodne vnitrostranické referendum nelze. Co lze, je připomenout, že ve složitých a osudových rozhodnutích tohoto typu se referenda neosvědčila. Jisté ovšem je, že ČSSD ve svém vedení zatím nového Miloše Zemana nemá.

[ad#pp-clanek-ctverec] 

Autor: Vlastimil Tlustý

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 3,88 out of 5)
Loading...