12.7.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Je Bitcoin investicí, kterou bychom si neměli nechat ujít, nebo je jeho koupě pouhý hazard?

Sdílejte článek:

Dokud byl Bitcoin zábavou programátorů a kryptonadšenců, neštěkl po něm v „normálním“ světě ani pes. Jak ale jeho hodnota stoupá, je všechno jinak.

Někteří jej vychvalují až do nebes a hlásají mu zářnou budoucnost, jiní před ním ale varují. Jak to tedy je? Vyplatí se do Bitcoinu a kryptoměn investovat, nebo je jistější dát od nich ruce pryč a pouze sledovat, jak se situace sama vyvine?

Co vlastně je ten Bitcoin?

Bitcoin je digitální měna, která byla vytvořena v roce 2009 mužem jménem Satoshi Nakamoto. Patrně se však jedná o pseudonym, za kterým se skrývá buď jednotlivec anebo skupina vývojářů. Kdo je opravdovým tvůrcem Bitcoinu není ale pro samotnou existenci této sítě, potažmo digitální měny, vlastně vůbec důležité.bitcoin1

Bitcoin nemá žádnou centrální autoritu, která by jej ovládala, jak se to děje s klasickými penězi a také nepodléhá inflaci, jako klasické peníze.

Ambicemi Bitcoinu je stát se globální digitální měnou budoucnosti nikoli nástrojem spekulace, třebaže v současné době do Bitcoinu investuje čím dál více lidí právě za účelem zhodnocení.

Bitcoin má ještě celou řadu dalších nesporných výhod, o kterých si mohou normální peníze pouze nechat zdát. Výčet výhod ale i nevýhod Bitcoinu můžete nalézt například zde.

Jak se dá na Bitcoinu vydělat?

Vezměte počátek roku 2019. Tehdy se hodnota Bitcoinu pohybovala okolo 3 700 USD. V té době články hlásaly, jak je to s Bitcoinem špatné, jaká je to bublina a že se nevyplatí ani těžit.

Optimistické predikce odhadovaly, že do konce roku 2019 by se mohl dostat na nějakých 6 000 USD. Je polovina roku za námi a Bitcoin si před pár týdny sáhl na hranici 14 tisíc USD.

bitcoin2

Ono je to totiž vždy tak, že když se nedaří média jsou skeptická a naopak. Když Bitcoin trhal rekordy, tak to byla obrovská revoluce všude v médiích.

Čím více lidí bude Bitcoin, coby způsob platby akceptovat a přecházet na něj, jeho cena poroste. Větší zájem = větší cena. Najednou přestane být nástrojem spekulace a stane se plnohodnotným prostředkem platby.

Bitcoin je pořád na začátku. Akceptace multimiliardových společností a běžných lidí stále roste, takže se dá očekávat, že jeho cena v následujících letech skutečně hodně poroste. Podívejte se na kurz Bitcoinu v roce 2015 a nyní. A teď si představte, že jste si jich nakoupili 100. Hezká představa, že ano?

Například John McAfee, zakladatel bezpečnostního softwaru McAfee odhaduje, že cena Bitcoinu do roku 2020 vystoupá na 1 milion USD. Ale nutno podotknou, že John je tak trochu kryptoměnový a možná i normální fanatik.

Kryptoanalytik Ronnie Moas zase predikuje, že cena Bitcoinu stoupne do konce roku 2019 na 28 tisíc USD.

Jak vidíte, predikce se navzájem velmi liší a ta na 1 milion dolarů je skutečně hodně odvážná, ale ne nereálná. Tyto dohady se naplnit můžou, ale také nemusí. Je proto potřeba brát jakýkoli takový odhad s velkou rezervou.

Jakákoli investice, byť by to byla investice sebejistější, je riskantní, proto platí, že bychom nikdy neměli investovat víc, než jsme ochotni ztratit. Bitcoin a obecně kryptoměny vám peníze mohou vydělat, ale mohou vám také pomoci o ně přijít.

Proč cena Bitcoinu roste a pak padá?

bitcoin3

Bitcoin zanedlouho potom, co se dostal na 14 tisíc USD spadl na 10 tisíc USD. Jak je to možné? Je to přirozený tržní jev a říká se tomu korekce. Na trhu se to děje pořád. Je jedno, jestli se bavíme o akciích, nebo komoditách. Nic neroste věčně a každé aktivum korekce zažívá.

Bitcoinový a obecně kryptoměnový trh je zatím ještě velmi malý a mladý (oproti například akciím) a jakýkoli větší výběr anebo nákup, dokáže s cenou zamávat nahoru anebo dolů. Velké velryby tak dokážou s cenou částečně manipulovat. Bavíme se o opravdu velkých číslech.

Při poklesu ceny je proto moudré nepanikařit a neprodávat, protože velmi pravděpodobně jeho cena zase poroste po čase nahoru. V moment, kdy trh pořádně uzraje, nabere hodnotu, se máme jistě na co těšit.

Jak se bitcoin liší od klasických peněz?

bitcoin4

Hodnota Bitcoinu je závislá na důvěře lidí. De facto je jí krytá. A stejné krytí mají i klasické peníze. Kdyby v jejich hodnotu lidé nevěřili, rázem by se staly bezcennými. To mají oba druhy platidel společné. U peněz je navíc jejich hodnota dána ještě tím, kolik je jich v oběhu.

V čem se Bitcoin a klasické peníze úplně rozcházejí, je jejich konečný počet. Kolik českých korun je aktuálně v oběhu? Více jak 600 miliard. To, o kolik víc jich bude v za pět let, nikdo netuší. Vše záleží na rozhodnutí bankovní rady České národní banky.

Čistě teoreticky, může jich tedy být nekonečně mnoho. To potom například vyvstávají otázky, zda má smysl spořit si na důchod anebo dětem do budoucna, když každý rok nějakou část těchto naspořených peněz ukousne inflace. Podle červnové zprávy Českého statistického úřadu aktuálně jsme na meziroční inflaci 2,95 %.

A právě v tomto se Bitcoin od klasických peněz liší. Bitcoinů může být 21 miliard. Nikdy jich nebude víc, tím pádem se jedná o měnu takzvaně deflační, tedy o opak inflace.

Je pravdou, že si na Bitcoin nemůžete sáhnout, kdežto na bankovky ano. Nicméně čím dál více lidí platí v obchodech platební kartou klidně i za dva rohlíky a nějakou šunku k nim. Nebo když si objednáte zboží na internetu, je výhodnější zaplatit předem kartou nebo bankovním převodem než na dobírku.

Nejenže je to levnější, ale také pohodlnější. Doručovatel neobrací oči v sloup, když nemáte přesnou částku a on musí vracet drobné, zkrátka je to oboustranně výhodné. Všimli jste si, nakolik jsme bezhotovostní platbu akceptovali a že je pro nás dokonce pohodlnější?

bitcoin5

Stejně tak jednoduché to může být i s Bitcoinem, jakmile jej většinová společnost akceptuje.

A jak se to stane, že lidé začnou místo peněz používat Bitcoiny nebo jiné kryptoměny? Zcela přirozeně, podobně jako jsme akceptovali platby kartou. Ve světě čím dál více obchodů umožňuje platit v Bitcoinech, například za webhosting, elektroniku, v sexshopech a lidé v nich skutečně platí. Vše je jen otázka času.

A v čem nám kryptoměny jako lidstvu pomůžou?

Spousta lidí zatím necítí potřebu nějaký Bitcoin vlastnit, i když všudypřítomná inflace běžného českého člověka rmoutí, dokáže to „zkousnout“. Kde jsou však Bitcoiny „lékem“ na chudobu a ochranou před inflací, jsou rozvojové země.

bitcoin6

Například v Buenos Aires 130 obchodníků přijímá platby v Bitcoinech, přičemž ve městě se nachází tři bitcoinové automaty. Argentina tak skutečně Bitcoiny přivítala s otevřenou náručí. A takových zemí na světě jsou desítky. Podívejte se na Venezuelu, kde byla inflace v roce 2018 něco okolo 130 000 %. To je prostě nepředstavitelné.

Těm nejchudobnějším z nejchudobnějších můžou kryptoměny skutečně pomoci. Akceptace v takovýchto zemích samozřejmě není otázkou měsíců, bude to trvat roky.

Kdy je nejvhodnější čas na investici do kryptoměn?

Hodnota Bitcoinu postupně a dlouhodobě roste, čekat proto na nejvýhodnější cenu se úplně nemusí vyplatit. Ale samozřejmě záleží, každý preferuje jinou taktiku investování.

Ve stínu Bitcoinu jsou však i jiné kryptoměny, jejichž cena je zatím pořád hodně nízká, a přitom do budoucna mají mnohem větší potenciál než sám Bitcoin. Než tento čas ale nastane, chvíli si počkáme.

Investice do menších, ne tak známých kryptoměn, může být v budoucnosti rozhodně velice zajímavá. Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv, pořádně si to promyslete.

Připravil: Finex.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...