25.4.2022
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak to tedy s těmi ukrajinskými Romy vlastně je?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

V souvislosti s příchodem ukrajinských Romů je třeba přestat přešlapovat kolem horké kaše, a naopak o tomto problému začít otevřeně mluvit.

Mezi ukrajinskými uprchlíky, kteří v posledních dvou měsících dorazili kvůli válce v jejich zemi do České republiky, je i část příslušníků romského etnika (jejich počet je odhadován na 1 500 až 2000). V některých médiích se v souvislosti s tím objevily články o tom, že se ukrajinští Romové setkávají v naší zemi s předsudky a diskriminací, někteří pak dokonce s neochotou úředníků poskytnout jim ubytovací prostory.

Nedobré zkušenosti líčí například jedna ukrajinská rodina v článku na serveru Romea.cz, podle jejíchž slov jim na uprchlickém centru v Praze sdělili, že pro ně nemají ubytování a rodinu s pěti dětmi rovnou poslali do Německa. Velmi necitlivý přístup některých úředníků pak popisuje i v článku na zpravodajském serveru Deník N redaktorka Jana Ustohalová. Konkrétně je v něm například zmíněno následující:

„Zhruba dvacetičlenná skupina romských žen a dětí stojí před registračním centrem pro ukrajinské uprchlíky na brněnském Výstavišti. „Přijeli jsme z Ukrajiny, přišli jsme sem vyřídit víza. Řekli nám: ‚Co chcete? Vraťte se zpátky.‘ Víc nic,“ říká rusky matka, která drží v náručí promočeného sedmiměsíčního kojence zabaleného v hnědobílé dece. „Když jsem se zeptala, jestli starší syn nemůže na záchod, řekli, že máme jít na nádraží. Jiné uprchlíky přitom dovnitř pouští a víza jim vyřizují. My jsme ale taky přišli z Ukrajiny,“ říká a na kameru ukazuje dokumenty, které to potvrzují. Sama má šest dětí, její sestra devět, přesto musely strávit noc venku před pavilonem.“

Slova, ze kterých je člověku smutno. Ať už jsou důvody těch, kteří přišli do uprchlického centra na brněnském Výstavišti požádat o politický azyl jakékoliv, nepustit například někoho na toaletu (když je to jiným lidem umožněno), mi přijde hodně nelidské.

Bez ohledu na tento nelidský přístup některých úředníků je však faktem, že najít pro některé ukrajinské Romy vhodné ubytování určitým problémem je, neboť se docela často jedná o početné skupiny osob, které chtějí být pospolu. A jak je například popisováno v článku, publikovaném zde na iDNES 22. 4., dost často se navíc jedná o nepřizpůsobivé uprchlíky, mající úplně jiné kulturní a hygienické návyky než většina ostatních, před válkou prchajících lidí. Dle zkušeností některých lidí si navíc část těchto osob jen v České republice počká na sociální dávku a poté odjede pryč.

Na takové problémy proto upozorňuje ministra vnitra Víta Rakušana část hejtmanů, například jihočeský Martin Kuba, který je navíc i šéfem Asociace krajů ČR, dále například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Dle zmiňovaného článku na iDNES bude proto o této problematice jednat ministr vnitra s hejtmany již v pondělí, dle hejtmanů Kuby a Netolického je však třeba, aby se do pomoci romským uprchlíkům zapojily i romské organizace v ČR, neboť kraje situaci samy nezvládnou (viz odkaz zde).

Z mého pohledu je určitě dobře, že někteří hejtmani na složitou situaci upozornili a že se v souvislosti s tím o problémech ukrajinských Romů začalo otevřeně mluvit a psát. Je určitě nepřípustné, aby byl kterýkoliv válečný uprchlík někým diskriminován jen kvůli své příslušnosti k určitému etniku. Zároveň je však třeba prověřit i to, zda všichni lidé, přicházející například ze západu Ukrajiny, skutečně prchají před válkou a nejde jim jen o příjem sociálních dávek.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 3,07 out of 5)
Loading...
27 komentářů