3.7.2014
Kategorie: Společnost

Jak se žije ve městě, které privatizovalo vše?

Sdílejte článek:

ISIL 03|07|2014

Sandy Springs, Georgia, může vypadat jako ledajaké jiné město v Americe. Má parky, silnice a nádherné prostory na život. Ale je tu jedna věc, která odlišuje toto město od kteréhokoliv jiného. Sandy Springs totiž privatizovalo téměř vše.

 

[ad#hornisiroka]

 

V roce 2005 Sandy Springs outsourcovali téměř všechny funkce městské vlády (s výjimkou policie a hasičů) do jediné společnosti, která zajišťuje chod města. Tato společnost je zodpovědná za všechny důležité funkce městské vlády, od správy parků, po stavbu silnic a dokonce i správu tísňové linky. 

 

Město je provozováno velmi efektivně s žádnými dosud nevyřízených žádostmi o povolení. Zavolejte městu a budete překvapeni, že na druhé straně opravdu najdete přátelského člověka. Město má nepřetržitou neautomatickou linku pro zákazníky, která má kolem 6000 volání za měsíc. Také má nejmodernější dopravní systém s kamerami a high-tech řídícím centrem.

 

Když lidé přijdou do Sandy Springs, obyčejně nemají ani tušení, že je privatizováno, říká Sharon Kraun, městský ředitel pro vztahy s médii. Nejsou zde žádné značky s firemními logy ani nic takového. Podle Sharon “co lidé mohou říct je, že o město je postaráno dobře a obyvatelé, kteří zde žijí nebo ti, co tu pracují, jsou zde rádi a jsou spokojeni s úrovní poskytovaných služeb.”

 

Když projekt začal, University of Georgia odhadovala, že město bude potřebovat 828 zaměstnanců. Ale protože je manažované soukromou společností, zúžili potřebnou pracovní sílu na 471 lidí. Kromě hasičů a policie, město má jen 8 veřejných pracovníků na plný úvazek (město má 99 419 obyvatel, pozn. Překladatele).

 

Kvůli této efektivitě Sandy Springs generuje obrovské přebytky. Nemají žádné nekryté závazky. Město se rozhodlo nepoužít tradiční důchodový model – ten, který dotáhl téměř každou místní vládu v Americe do neudržitelné důchodové krize. Místo toho si zaměstnanci mohou vybrat jejich vlastní balíček (401K – důchodové spoření s odloženou daní), aby se připravili na důchod, pokud si to přejí.

 

Toto přineslo městu Sandy Springs mnoho dodatečných peněz s nimiž může pracovat – přebytek, který použili na budování budoucnosti. Podle Sharon Kraun “město má politiku odkládat 25% příjmů jako rezervu během každého rozpočtového plánovacího období. Kapitálové investice byly nejdůležitější částí našich prvních 8 let s více než 185 miliony dolarů investovanými do infrastruktury. “

 

To vedlo k určitým zlepšením v rámci města. Město znovu vydláždilo 147 mil ulic, opravilo 874 projektů dešťové ochrany a vybudovalo 32 mil nových chodníků.

 

Pokud by nějaká část veřejné správy nefungovala tak, jak má, město může provozovatelské společnosti vypovědět smlouvu a nabídnout kontrakt jiné firmě. V roce 2011 město řeklo sbohem společnosti CH2M Hill, která zajišťovala chod města a rozhodlo se zahájit spolupráci s jinou firmou. Tato změna městu ušetřila přes milion dolarů.

 

 

Většina lidí v Sandy Springs je spokojená se změnou a okolní města a obce si přisvojují tento model privatizace. “K dnešnímu dni je naše veřejnost spokojená,” říká Sharon. “Pokud jsou indikátory spokojenosti volby, náš zakládající starosta – ten, který prosazoval platformu PPP, vyhrál dvě období s ohromující podporou.” Po odchodu do důchodu zakládajícího starosty, nový kandidát, Rusty Paul, také postavil kampaň na závazku ponechat Sandy Springs privatizováno a jednoznačně vyhrál.

 

Mnoho míst z celého světa shlíží na Sandy Springs. Oliver Porter, jeden z hlavních strůjců myšlenky přenést městské služby na soukromou společnost dává rozhovory po celém světě, od Británie, přes Island, Japonsko a Latinskou Ameriku. “Jsem stále více žádaný poskytnout rady a přednášky po zemi,” řekl Porter v nedávném rozhovoru s WND (WorldNetDaily), “Tento model je také mezinárodně aplikovatelný.”

 

Originál publikován na International Society for Individual Liberty 18.6.2014.

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...