1.11.2018
Kategorie: Společnost

Jak se „dělá” výzkum? Opravdu většina Čechů podporuje homomanželství?

Sdílejte článek:

STANISLAV JANSKÝ

Nejprve osobní zkušenost. Před lety jsem byl svědkem prezentace výsledků spotřebitelského výzkumu. Provedla ho jedna z dodnes fungujících výzkumných agentur, kterou vedl takový malý pán (údajný přední odborník v této oblasti), pracovně mu budeme říkat „Srdcař”. Hned od počátku bylo patrné, že prezentované výsledky jsou jaksi nesmyslné…

[ad#textova1]

Na moji otázku, co to má znamenat, mi zástupkyně pana Srdcaře položila otázku „a jak by jste si tedy přál, aby to vyšlo?” řekla to naprosto věcně a bez uzardění. Prostě jsem byl zadavatel a ten co platí a měl jsem podle jejího názoru právo získat takové výsledky, jaké jsem si přál…. Psal se tuším rok 2000 a tehdy si spousta lidí ještě neuměla představit, že agentury výzkumu veřejného mínění jsou vlastně jen takový nástroj na manipulaci veřejného mínění. Se skutečným popisem stavu společnosti nemají ale vůbec nic společného…

Proto když slyším, že si většina (65 procent) Čechů údajně přeje zavedení manželství pro homosexuály a lesby a umožnění jim adopce dětí, tak mám značné pochybnosti o tom, jak to asi je ve skutečnosti. Nebude proto od věci si popsat, jaké metody ony agentury při vytváření (záměrně nepíši zkoumání) závěrů nálad veřejnosti používají. Od těch jemnějších, až po ty hrubé.

  1. Cílená manipulace s dotazníkem – každý, kdo trochu studoval sociologii, ví, že způsob položení otázky dokáže významně ovlivnit odpověď dotazovaného. Například na otázku jste pro manželství homosexuálů, nebude dotazovaný odpovídat úplně stejně jako na „Nevadí vám zrovnoprávnění  manželství pro všechny”. Tohle je běžný trik, ale agentury od něj upouštějí. Je to moc sofistikované a vyžaduje to určitou inteligenci na straně agentury, tedy lidi schopné myslet a kde je ve společnosti s cíleně upadajícím vzdělávacím systém brát? Také je s tím moc práce…
  2. Manipulace s výsledky výzkumu – jde o správnou interpretaci závěrů. Zde je možností celá řada – od úplně normálního lhaní, až po jemné fabulování. Třeba? Když zjistíte, že 51 procent dotazovaných by nevadilo mít za sousedy 2 gaye, tak z toho uděláte, že většina společnosti podporuje homomanželství apod. Ale i od téhle metody se postupně upouští – je to prostě moc pracné…
  3. Cílené vybrání dotazovaných – dnes asi nejoblíbenější metoda, jistá a spolehlivá. V databázi máte seznam lidi, které máte rozdělené podle toho , jak v minulosti odpovídali, znáte jejich sociální profil a názory. Jste tedy schopni jejich vhodnou předvolbou skoro přesně předvídat, jak budou odpovídat na dané otázky. Například máte v databázi studentku gender oboru na FF UK, pak s jistotou můžete předvídat, že bude pro homomanželství. Stejně jako herečka nějakého dotovaného divadla. Nebo odborník na granty na ministerstvu. V dotazníku je pak vykážete jako VS 22-35, žena/muž a budete je vydávat za nezávislý vzorek společnosti. A vlastně tedy ani nebudete jakoby podvádět při odebírání dotazníku a jeho vyhodnocení.Proto když za vámi (jako agenturou) přijde třeba úřad vlády, který homomanželství prosazuje, tak mu s jistotou můžete slíbit očekávané výsledky. Stejně tak můžete vyhovět Evropské unii, či České televizi. Ony instituce se pak v tisku (který jim je nakloněn) budou ohánět „nezávislým” výzkumem, že si Češi prý přejí homomaželství a touží po tom, aby jim odebrané děti, byly dány gayům na hraní … a hned se dá do pohybu celá propagandistická mašinerie.

Proto prosím nevěřte těmto výzkumným agenturám ani nos mezi očima. Jejich prací není sledovat nálady společnosti, jejich prací je propaganda a lhaní.

[ad#pp-clanek-ctverec]

jansky

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...