25.2.2021
Kategorie: Společnost

Jak pandemie ovlivnila svobodu internetu?

Sdílejte článek:

A. HABARTOVÁ (převzato z webu syrzdarma.cz)

Dle organizace Freedom House se vlády během pandemie chopily příležitosti a zasahovaly do internetové svobody. Podle jejich nejnovější zprávy klesá svoboda internetu již desátým rokem po sobě.

 

Internet a sociální média se v počátcích zdály být pro mnohé nástrojem svobody. Zatímco v historii zůstávala vláda nad informacemi v rukou několika vyvolených, počáteční vize internetu přinesla vyhlídku na celospolečenskou změnu. V 90. letech se internet stal nadějným nástrojem demokratizace.

Politický sociolog Larry Diamond oslavoval digitální svět jako osvobozující technologii. Tvrdil, že technologie mohou rozšiřovat politickou, sociální a ekonomickou svobodu a mohou být dokonce použity k mobilizaci proti autoritářské vládě. Příkladem na podporu Diamondova tvrzení může být Arabské jaro, které svrhlo diktátory v několika zemích.

Zpráva O svobodě internetu

Každý rok přináší americká organizace Freedom House report o vývoji svobody internetu. Studie Freedom on the Net každý rok hodnotí svobodu internetu v 65 zemích, což představuje 87 procent uživatelů internetu po celém světě. Nejnovější studie se zaměřuje na vývoj, k němuž došlo v období od června 2019 do května 2020.

Organizace tvrdí, že vlády po celém světě využily pandemii jako důvod k rozšíření on-line dohledu a sběru dat, cenzurování kritické řeči a budování nových technologických systémů sociální kontroly.

Rychlé a nekontrolované zavedení umělé inteligence k řešení krize v oblasti veřejného zdraví přineslo nová rizika pro lidská práva.

Například studie říká, že aplikace pro chytré telefony pro sledování kontaktů nebo dodržování karantény byly zavedeny v 54 ze 65 hodnocených zemí. Jen málo zemí však disponuje účinnými mechanismy na ochranu osobních údajů před nekalými praktikami ze strany státu nebo soukromého sektoru. Což je alarmující fakt.

Pandemie přispěla k propadu svobody v mnoha zemí

Ředitel organizace Michael J. Abramowitz uvedl: ,,Pandemie zrychluje spoléhání společnosti na digitální technologie a to v době, kdy je internet stále méně svobodný.” Dle něho mohou technologie bez odpovídajících záruk na ochranu soukromí sloužit k politické represi. Adrian Shahbaz, spoluautor zprávy, potvrdil Abramowitzův komentář a dodal: ,,Historie ukazuje, že technologie a zákony přijaté během krize mají tendenci zůstat v platnosti. Stejně jako v případě 11. září se podíváme zpět na COVID-19 jako na okamžik, kdy vlády získaly nové pravomoci k ovládání populace.”

Dle studie je prokazatelné, že političtí vůdci využili pandemii jako záminku k cenzuře nepříznivých zpráv, zatýkání kritiků a útlaku etnických a náboženských skupin. V nejméně 45 zemích byli aktivisté, novináři a další členové veřejnosti zatčeni nebo obviněni z trestných činů za on-line vyjádření související s pandemií.

Souhrn klíčových poznatků

Adrian Shahbaz uvedl: „Vydáváme se nevědomě do světa, kde budou naše nejcitlivější osobní a biometrické údaje brzy vydány na milost a nemilost soukromým společnostem, bezpečnostním agenturám, a dokonce i počítačovým zločincům.“

Zpráva tvrdí, že svoboda internetu v roce 2020 klesla již desátým rokem po sobě. Dle autorů ve světe roste tzv. kybernetická suverenita. Například ruské úřady přijaly legislativu, která zemi během mimořádných událostí izolovala od globálního internetu, a íránská vláda přerušila mezinárodní kontakty, aby zakryla násilnou reakci policie na masové protesty.

Desítky zemí vyvinuly vládou podporované aplikace pro sledování kontaktů bez účinných zákonů na ochranu soukromí lidí. Čína, Rusko, Indie, Singapur, Ekvádor a Bahrajn patřily mezi země, ve kterých Freedom House našel implementované aplikace, které buď odesílají údaje na vládní servery bez souhlasu uživatele, nebo vyžadují citlivá zdravotní data.

Vlády v nejméně 28 zemích cenzurovaly webové stránky a příspěvky na sociálních médiích, aby potlačily informace, jako jsou nepříznivé zdravotní statistiky a obvinění z korupce. Vlády používají pandemii jako záminku k zakročení proti svobodnému projevu a přístupu k informacím. Úřady cenzurovaly nezávislé zprávy o viru ve 28 zemích a zatkly online kritiky ve 45 zemích. Obyvatelé nejméně 13 zemí zažili odstávky internetu.

 
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...