14.11.2016
Kategorie: Ekonomika

Jak bez újmy přežít EET?

Sdílejte článek:

PETR BROŽ

Internet se hemží různými nápady, jak se buď vyhnout EET, případně jak ji obelstít. Dovolím si přispět do diskuse univerzálním návodem, který se dá použít jako ochrana před jakoukoli státní šikanou v podnikání, tedy i proti EET.

[ad#clanek-respo]

Stát svazuje podnikání stále větším počtem předpisů a za jejich nedodržení stanovuje mnohdy likvidační pokuty. Aby Vás stát finančně nezruinoval, stačí jednorázově investovat zhruba 10.000 Kč (a pak pravidelně menší částky, podle velikosti podniku). Věřím, že se toto „majetkové pojištění“ každému vyplatí. Princip je jednoduchý. Podnikat jako společnost s ručením omezeným, která ideálně nevlastní žádný majetek, nebo vlastní majetek snadno a rychle zpeněžitelný.

Popíšu modelový příklad, který aktuálně může inspirovat podnikatele v pohostinství:

Pan Hospodský provozuje jako živnostník restauraci v Městečku a má domek na Vesnici. V restauraci mu patří vybavení, zásoby, zaměstnává kuchaře, výčepního a servírku. Když mu přijde kontrola (hygiena, živnostenský úřad, hasiči, OSA …) pokaždé něco najdou a dají mu pokutu, zatím to bylo naštěstí vždy jen pár tisíc korun. Pan Hospodský se ale obává, co by se stalo, kdyby dostal pokutu v desítkách, nebo stovkách tisíc – například za pochybení zaměstnance při EET. Pokutu by musel zaplatit (jinak mu stát sebere jeho domek na Vesnici) a od zaměstnance může vymáhat nejvýše částku odpovídající trojnásobku mzdy.

Řešením je provozovat restauraci přes s.r.o.: Pan Hospodský založí Společnost se sídlem v Městečku, nebo ještě lépe v Praze (ne ve svém domku na Vesnici), společnost bude mít základní kapitál 1000 Kč, pan Hospodský bude jediným společníkem a jednatelem. Založení společnosti, získání živnostenských listů a zápis do obchodního rejstříku ho bude stát cca 10.000 Kč.

Na dveřích restaurace bude nyní jako provozovatel uvedena Společnost. Pan Hospodský bude dále vlastnit vybavení restaurace, může nadále zaměstnávat personál i nakupovat zásoby. Bude pořád živnostníkem v pohostinství. Společnost bude v restauraci přijímat tržby (a řešit EET).

Jednou za měsíc pošle pan Hospodský Společnosti fakturu na „zajištění provozu restaurace v Městečku“ na částku rovnající se zisku restaurace. Společnost mu ji z utržených peněz proplatí poštovní poukázkou, nebo z účtu. Výsledkem je: Společnost má stejné náklady i výnosy, její zisk je nulový, neplatí žádné daně. Pan Hospodský jako živnostník nepřijímá žádné platby v hotovosti, nespadá tedy do EET.

Společnost sice musí vést podvojné účetnictví, ale vzhledem k tomu, že má příjmy jen z tržeb a jednu nákladovou fakturu za měsíc, slušná účetní povede účetnictví za pár stokorun měsíčně. Zisk bude mít, jako dosud, pan Hospodský, jako fyzická osoba. V případě, že Společnost, jako provozovatel restaurace, poruší zákon (nebude vydávat správně účtenky apod.) a dostane pokutu – třeba 500.000 Kč, odvolá se proti uložení pokuty a bude se půl roku se státem dohadovat o její výši a správnosti.

Hned však přestane restauraci provozovat, zaplatí poslední fakturu panu Hostinskému a stane se neaktivní. Nebude mít žádné zabavitelné peníze ani jiný majetek. Až se po půl roce pravomocně rozhodne, že má Společnost zaplatit nějakou pokutu, bohužel ji nebude mít z čeho uhradit a protože jí nic nepatří, stát si na ní nic nevezme. Restauraci plynule začne provozovat Společnost Druhá, aniž by to zákazníci poznali.

Tuto metodu je možné dál rozšiřovat a optimalizovat: pan Hostinský předpokládá roční tržby 1.500.000 Kč, ale pochopitelně nechce být plátcem DPH. Udělá to stejně jako v předchozím případě, jen bude mít připravené dvě společnosti. Jedna bude provozovat restauraci v létě, druhá v zimě a každá bude mít obrat jen 750.000 Kč

Pan Hostinský provozuje restauraci ve své nemovitosti: pak bude účtovat Společnosti jednak nájemné 20.000 Kč měsíčně a za zbytek tržeb zajištění provozu. K příjmům z nájemného pak uplatní paušální náklady 30% a bude platit nižší daň.

Manželka pana Hostinského je účetní a ovládá podvojné účetnictví (nebo má pan Hostinský slušnou účetní, která mu udělá podvojné účetnictví za rozumnou cenu): Pan Hostinský bude vlastnit zařízení restaurace, potraviny bude nakupovat Společnost a personál zaměstná Společnost. Měsíčně (nebo ročně) pak bude pan Hostinský posílat Společnosti fakturu jen ve výši zisku Společnosti, tím opět bude mít Společnost zisk nulový a pan Hostinský si v daňovém přiznání uplatní náklady procentem a bude tak danit výrazně méně, než v předchozím případě. Tato varianta je z hlediska daně z příjmu nejoptimálnější.

Tyto postupy jsou (zatím) zcela legální a pan Hostinský musí jen dávat pozor, aby se nedostal do konfliktu s trestním zákonem, tam už by mu Společnost nepomohla.

Každý živnostník je samozřejmě v trochu jiné situaci, konkrétní dotazy případně pište do diskuse.

[ad#clanek-respo]

Ing. Petr Brož, autor je ekonom

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...