16.11.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Izrael, Gaza a “míroví aktivisté”

Sdílejte článek:

HANA LUKEŠOVÁ

Izraelská blokáda Gazy je právní akt v souladu s mezinárodním právem. Blokáda existuje z důvodu, aby zabránila či alespoň omezila pašování zbraní určené pro teroristickou organizaci Hamas, který ohrožuje izraelské civilisty.

[ad#textova1]

Egypt rovněž prosazuje podobnou blokádu na hranicích Gazy a Sinaje.

Flotila „Free Gaza Movement“ byla koalice skupin utvořená roku 2008 s účelem „prorazit obležení Gazy“. Tato skupina nejen že požadovala po Izraeli, aby se stáhl z veškerých „okupovaných území“ (po 5.6.1967), ale označovala i samotný vznik Izraele (14.5.1948) za „katastrofu“ , která údajně způsobila, že „drtivá většina Palestinců, byla násilně vystěhována z jejich vlasti“. Požadovala také právo všech „palestinských uprchlíků“ na území Státu Izrael. Organizace měla vazby na islamistická hnutí po celém světě.

„Míroví aktivisté“ neodsoudili teroristické aktivity Hamasu proti Izraeli, ani mučení vlastních lidí ze strany Hamasu.

„Míroví aktivisté“ nepožadovali sankce proti Hamasu, ani se nezasazovali o vydání uneseného izraelského vojáka Gilata Šalita z roku 2006 a dokonce nepožadovala od Hamasu informace o jeho zdravotním stavu.

Flotila, která úmyslně vyvolala konfrontaci s izraelským loďstvem na otevřeném moři, byla organizována teroristickým uskupením IHH, islámskou skupinou, která měla blízké vztahy s Hamasem a navíc veřejně podporovala Al Kaidu.

Flotila byla opakovaně upozorňována izraelskými námořními silami na to, že ji nebude povoleno vstoupit k pobřeží Gazy, ale podle instrukcí izraelských sil měla nejprve doplout do přístavu Asdod, kde měly být dodávky humanitární pomoci vyloženy a poslány kamiony do Gazy.

Mluvčí této flotily spolu s vedoucím představitelem Hamasu Ismailem Hanyehou uvedli, že cílem flotily bylo „prorazit blokádu“, poskytování humanitární pomoci Gazanům nebylo cílem této mise a Hamas nakonec odmítl přijmout zásoby.

Členové IHH uvedli, že se jednalo o misi za účelem „islámského nájezdu a dobytí“ Gazy a plánovali buď dobýt Gazu nebo zemřít.

Izraelské síly zachytily teroristické aktivisty v mezinárodních vodách, což je opatření povolené podle mezinárodního práva.

Pět ze šesti lodí umožnilo izraelským silám vstoupit bez jakéhokoliv násilného odporu a jejich lodě bezpečně dorazily do Asdodu. Na těchto lodích nebyl nikdo zraněn.

Posléze, kdy Izraelské námořní síly vstoupily na šestou loď Mavi Marmara, byly divoce napadány muži, později identifikováni jako turečtí žoldáci, kteří zaútočili na vojáky holemi, tyčemi, noži a dalšími zbraněmi.

Členové izraelského komanda reagovali střelbou až poté, co je teroristé napadli noži, tyčemi a dokonce po nich zahájili bez varování palbu.

Později se ukázalo, že padesát cestujících na lodi Mavi Marmara mělo úzké spojení s globálními islámskými teroristickými organizacemi. Mezi těmito pasažéry byli muži, kteří se odmítli identifikovat a neměli u sebe žádné osobní doklady. Ovšem měli u sebe obálky s tisíci dolary, byli vybaveni neprůstřelnými vestami, brýlemi pro noční vidění a plynovými maskami.

Po incidentu s touto flotilou Egypt zablokoval dodávky humanitární pomoci, která měla procházet jeho hranicemi a znemožnil vstup skupině arabských lékařů do Gazy.

I další loď se pokoušela se pokoušela prorazit blokádu, ale uposlechla výzvu izraelských vojáků a byla bezpečně nasměrována do Asdodu, kde byl její náklad vyložen a poslán do Gazy.

Izrael dodává ročně více než 15,000 tun humanitární pomoci do Gazy. A přesto bohužel i do současné doby Hamas vyhledává konfrontaci s Izraelem, odpaluje rakety, snaží se usmrtit nejen co nejvíce Izraelců, ale ničí i okolní životní prostředí.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...