3.5.2016
Kategorie: Politika

Evropská komise podpoří ve středu “podmíněný” souhlas EU s bezvízovým stykem s Tureckem

Sdílejte článek:

SM 03|05|2016

Uvedla to na svém webu zpravodajská stanice BBC s odvoláním na nejmenované zdroje. Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři.

[ad#clanek-respo]

Komise hodlá ve středu navrhnout bezvízový vstup do schengenského prostoru pro turecké občany, aniž by Ankara již splňovala potřebné podmínky. EU se totiž podle britské stanice obává, že pokud nebude dohoda o bezvízovém styku, Turecko nebude plnit dohodu ohledně imigrantů. Turecko podle BBC neplní kritéria například ohledně svobody slova, spravedlivého soudnictví či lepší ochrany menšin.

Ankara se v rámci řešení imigrační krize dožaduje urychleného zavedení bezvízového styku, otevření nových kapitol v jednání o vstupu do EU a dalších tří miliard eur (asi 81 miliard korun) na pomoc syrským uprchlíkům v Turecku

Mluvčí komise Mina Andreevová v pondělí řekla, že Turecko udělalo v minulých týdnech velký pokrok ve snaze splnit evropské podmínky k tomu, aby Evropská komise mohla navrhnout zavedení bezvízového styku pro turecké občany. Zda komise skutečně ve středu navrhne bezvízové cestování pro 75 milionů tureckých občanů ale mluvčí jednoznačně neřekla a odkázala až na středeční jednání eurokomisařů. 

Některá média, včetně například listu Financial Times, ale s odkazem na své zdroje uvedla, že návrh v tomto smyslu nejspíš padne. Bude však podle nich “podmínečný” s tím, že závěrečná zpráva o skutečném splnění všech 72 potřebných podmínek bude přijata v polovině června.

Evropská komise hodlá také ve středu navrhnout zavedení dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků, uvedla v úterý ráno stanice Radiožurnál. Jednalo by se o mimořádné případy, kdy by do členské země přišel velký počet žadatelů o azyl, který by daná země nedokázala zvládnout sama.

Tento postup navrhuje Komise jako jednu z reforem současného tzv. Dublinského azylového systému. Druhá verze předpokládá, že by si země unie automaticky přerozdělovaly všechny žadatele o azyl na základě určitých kritérií. Tento postup by také zrušil pravidlo první země vstupu. 

[ad#clanek-respo]

V komentáři k “dohodám” EU s Tureckem lze snad jen dodat tento výstižný komentář z 9. března na webu e-portál: “Vůbec největší trik však představuje „bezvízový styk“ s Tureckem. Je to opravdu geniální nápad. Turečtí občané budou smět cestovat do EU bez víz. Turecké občanství se tak stane nejdražší na světě. To, co zatím dostávali „převaděči“, nyní poputuje do kapes „vybraných“ tureckých úředníků – neboli prezidentu Erdoganovi: Bude to on, kdo určí, kterým „uprchlíkům“ Turecko udělí státní občanství – a tím volnou a zcela legální evropskou jízdenku pro milióny „migrantů“, kteří se po případném skončení syrské války už ani „utečenci“ nazývat nebudou. Tábory se pro budoucí vládce Evropy stanou jen přestupní stanicí – čekárnou na turecké občanství. Vydělají astronomicky všichni – Erdogan i Merkelová.”

ZDROJ: securitymagazin.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...