31.1.2014
Kategorie: Společnost

Evropská děloha a další “veselé” zprávy z EU

Sdílejte článek:

OD: MARTIN VLACHYNSKÝ 31|01|2014

 

Zkusme malé cvičení. Zavřete oči, pusťte si relaxační hudbu a zkuste si představit jak vypadá logo Rady EU. Nejde vám to? Vlastně, víte vůbec, co je to Rada EU? Nevadí, stačí vědět, že za redesign loga jste zaplatili 60 000 eur . Výsledek vidíte na obrázku.

 

[ad#hornisiroka]

 

Ta žíhaná věc je zpodobnění Europabuilding . Zase nevíte o čem je řeč? Je to přístavba ke starší budově pro euroúředníky za 350 milionů eur. Jen provedení propagačních prospektů politiků stálo 120 000 eur.Jak řekl jeden anonymní úředník, budova vypadá jako děloha a zrodí se v ní nové skvělé vize Evropy.

 

 

Přesuňme se ze skleněných chrámů do Řecka. Rozpočtový úřad prohlásil, že více daní se již v zemi vybrat prostě nedáNěco takového od státního úřadu slyšet velmi vzácně. Slavný 800-milionový primární přebytek rozpočtu za rok 2013 byl zvýšen až na jednu miliardu eur. No hrozí, že polovina z něj zmizí. Řecké soudy totiž prohlásili snížení mezd části veřejných zaměstnanců za nezákonné.

 

Lepší čísla hlásí i Portugalci. V roce 2013 se jim podařilo vybrat o 13,1% více na daních oproti roku 2012, ačkoli počítali jen s 8,9%. To znamená o 1,75 miliardy eur nižší deficit. Výdaje státu stouply meziročně o 5,5% a to se do toho ještě nepočítá 700-milionová část pomoci bankám. Tolik k “nelidskému šetření” v Portugalsku.

 

Jedno pozitivní čísílko i ze Španělska . Produkce aut v zemi narostla loni v tamních 17 továrnách o 9%. Dokonce se zvýšil i odhad růstu v roce 2014 z 0,3% na 1% HDP. Nadále však padá trh hypoték. Pád trvá již 43 měsíců, v listopadu se meziročně počet nových hypoték propadl o 27,4%.

 

Prezident Europarlamentu a jeden z kandidátů na komisaře Martin Schulz se ocitl v menších problémech . Byl obviněn, že manželce šéfa své frakce – Strana evropských socialistů – přihrál zakázku za 60 000 eur.

 

No je to nic oproti tomu, s čím se musí potýkat Hollande . Rozchod s životní partnerkou, která nerozchodila jeho nevěru, je z těch lehčích záležitostí. Nezaměstnanost ve Francii opět překonala historický rekord, když počet hledajících práci překročil 3 300 000. Snížení nezaměstnanosti v roce 2013 byl přitom jedním z jeho hlavních předvolebních slibů. Zpomalení růstu nezaměstnanosti v zemi z posledních měsíců je prakticky jen důsledkem vytváření státem dotovaných míst. Dokonce i jeden z posledních pilířů francouzského hospodářství, Airbus, ohlásil propuštění 1400 lidí. 

 

V Německu mezi tím nezaměstnanost poklesla . Francouzští nezaměstnaní však na rozdíl od svých zaměstnaných sousedů mohou být nezaměstnaní s hřejivým pocitem pokrokové minimální mzdy a 75% sazby pro boháče. Meziročně poklesly přímé zahraniční investice do Francie o 77% . Podařilo se jim už skoro vyhnat ten kapitalismus i s kapitálem.

 

Bundesbanka vyrukovala jako další instituce v pořadí s návrhem zvýšit majetkové daně , protože příjmové i spotřební daně pomalu začínají narážet na maxima. Problémové země by měly nejdříve zdanit své občany a až potom žádat o pomoc daňové poplatníky jiných zemí. Slováci si záchranu bank před 14 lety 120 miliardami korun zaplatili sami, ale dnes už je v módě evropská solidarita. Možná i proto už platíme bankovní daň i z vkladů v bankách a chystají se výše daně z nemovitostí.

 

Německá centrální banka měla kromě toho ještě jednu kartu v rukávu. Požádala americkou stranu o vrácení německých 300 tun zlata , uskladněných v USA. FED bude posílat zlato do Německa po částech příštích sedm let. Stejně chce zlato z pařížských trezorů. Co je doma, to se počítá.

 

Banky si uchytily novinové titulky i v Británii. Banka HSBC přestala vydávat vkladatelům hotovost nad 5 000 liber, pokud nedáte uspokojivé vysvětlení, na co ty peníze potřebujete. Připomeňte si naši lekci o tom, že bance vždy peníze půjčujete, nikdy je tam neukládáte!

 

Technologie jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Ale pánům poslouží. Podle zdrojů britského tisku vyvíjí Unie zařízení, které by (povinně namontováno) vypnulo na dálku kterýkoli automobil. ProgramTempora je potvrzená realita. Britské vládě umožňuje “napíchnout” podmořské kabely a odposlouchávat z nich komunikaci. Podle Edwarda Snowdena program běží ve spolupráci s NSA. To už vystrašilo i šéfku euro-spravedlnosti Viviane Reding, která prohlásila , že pokud najde jediný důkaz, že program není využíván pouze pro účely národní bezpečnosti, tak spustí okamžitě vyšetřování. Můžeme ji uklidnit. Všichni jsme potenciální teroristé, i když o tom nevíme, takže ten program se vlastně ani zneužít nedá.


Nejen v EU je veselo. Ve Venezuele se navzdory obsazení papíren armádou jaksi došel papír a noviny musely zredukovat obsah i množství výtisků. Podle vlády za to může “importérská mafie”, ať je to co chce. O kousek dál argentinské peso ztratilo hodnotu , nejvíce od roku 2002 a vláda rezignovala na její udržení.Devalvace pravděpodobně přinese další zhoršení 30% inflace v zemi. Argentina byla ještě před první světovou válkou v desítce nejbohatších států světa, ale po dekádách budování “soběstačnosti”, kreativního přístupu k monetární politice a revolučně-sociálního státu se utápí v krizi za krizí. Dnes je v bohatství někde kolem 60.místa. Žádný vyspělý stát nezažil v 20. století takový pád.

 

Memento, které nepomáhá.

 

 

[ad#velkadolni]

 

ZDROJ: Martin Vlachynský 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...