21.12.2017
Kategorie: Společnost

EU spustila Článek 7 Lisabonské smlouvy a útočí na Polsko!

Sdílejte článek:

FILIP VÁVRA

Viceprezident Evropské komise Frans Timmermans potvrdil, že toto úřednické těleso hodlá vůči Polsku uplatnit bezprecedentní sankce.

[ad#textova1]

Evropská komise uplatní Článek 7 Lisabonské smlouvy, která Polsko zbaví jeho hlasovacího práva, ale nezbaví jej povinnosti podrobit se sankcím. Podle Timmermanse je to nezbytná odpověď na pokusy vládní strany Právo a spravedlnost o reformu justice, která je podle Poláků nezbytná k vyčištění korupčního prostředí.

Timmermans tvrdí, že tyto reformy představují vážné narušení vlády práva.

“Není to jen o situaci v Polsku, je to o EU jako o celku, o tom, kdo jsme. Otázka vlády práva v jednom státě je starostí všech členských států,” tvrdí úředník Timmermans a naznačuje, že EU má právo zasahovat do vnitřních záležitostí členských států.

Guy Verhofstadt, bývalý premiér Belgie a koordinátor Brexitu za Evropský parlament, tvrdí, že v Polsku došlo k rozložení demokracie.

Také požaduje, aby se britská premiérka May připojila k vedení EU v odsouzení Varšavy, aby potvrdila svůj závazek “k evropským liberálním hodnotám.”

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki odpověděl, že “Polsko je oddané vládě práva tak jako zbytek EU” a že “soudní reformy jsou nezbytné.” 

Zatímco Timmermans tvrdí, že polské soudy jsou vládní stranou zpolitizované, Morawiecki vysvětlil, že tomu tak je už dávno od dob konce komunistického režimu, kdy tyto struktury chrání určité zájmy.

“V roce 1989 během jednání mezi polskými komunisty a demokratickou opozicí tehdejší prezident generál Jaruzelski – člověk, který v Polsku nařídil stanné právo v zájmu Sovětů – směl nominovat zcela nové soudce do postkomunistických soudů,” vysvětluje Morawiecki.

“Tito soudci dominovali naší justici po další čtvrtstoletí. Někteří jsou stále ve funkcích.

“Do dnešního dne elitní rada 25 soudců nominuje všechny další soudce včetně svých nástupců. Prezident může tyto nominované buď odmítnout nebo přijmout. Takový systém svádí k nepotismu a korupci.”

Beata Mazurek z Práva a spravedlnosti si myslí, že akce Evropské komise není motivována nějakými vznešenými ideály, ale politicky. Jde o odmítnutí Polska přijímat migranty podle kvót a nechat si Evropskou unií rozvrátit zemi.

Sankce podle Článku 7 ale musí projít ještě Radou Evropy a o tom, že se to povede existují pochybnosti. Maďarsko, spojenec Polska, už slovy premiéra Orbána slíbilo, že bude všechny pokusy o potrestání Poláků vetovat.

Místopředseda maďarské vlády Zsolt Semjén řekl, že vyvolání Článku 7 je nespravedlivá politická procedura, která vážně poškozuje polskou suverenitu.

Jak se ve vztahu k naším polským sousedům zachová naše nová vláda? Ukáže solidaritu s naším bratrským národem, nebo se skloní před diktátem Bruselu?

[ad#pp-clanek-ctverec] 

Autor: Filip Vávra

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...