23.7.2020
Kategorie: Kultura a tipy

EET aplikace zdarma, offline řešení, nebo fyzická pokladna? Čím se řídit při výběru vhodného zařízení k evidenci tržeb?

Sdílejte článek:

Koncept elektronické evidence tržeb již u nás není velkou neznámou, řada těch, kteří se s ní budou muset vypořádat v přicházející 3. a 4. vlně nicméně stále nemá jasno v tom, čím se řídit při výběru adekvátní pokladny. Hledat spíše EET aplikace zdarma, nebo investovat do velkých pokladních systémů? Tento článek snad těm, kteří jsou dosud nerozhodní, pomůže ujasnit si priority.

EET aplikace zdarma pokryje potřeby živnostníků s malým počtem tržeb

Bezdrátově, bez nutnosti nákupu zvláštního fyzického zařízení a hlavně zdarma – po krátkém hledání se před vámi objeví bezpočet programů na EET zdarma, slibujících být vaší oporou ve světě elektronických tržeb.

A pokud je charakter vašeho podnikání skutečně takový, že nepotřebujete vystavovat více než pár účtenek za den, týden nebo měsíc, dost možná je jedna z těchto aplikací k tomuto účelu skutečně dostačující. Stačí ji nainstalovat do svého mobilu, notebooku nebo tabletu a rázem máte mobilní pokladnu všude, kudy chodíte. I tak je nicméně rozumné pořídit si alespoň menší přenosnou tiskárnu účtenek, se kterou půjde v případě potřeby účtenky zákazníkům natisknout. Domluvíte-li se s nimi ale jinak, možná jim bude stačit i pouhé zaslání účtenky emailem nebo přes SMS. Elektronická účtenka je zcela legitimní – o okolnostech jejího vystavení si můžete přečíst více zde.

q2PPD3fX_o

Program na EET zdarma ale nemusí být vždy to pravé ořechové

Nečekejte od softwaru EET zdarma nic více než holé funkce, které pouze pokryjí zákonné minimum a nadto nenabídnou nic, co by vám vaše podnikání nějak zvlášť usnadnilo. Pokud byste chtěli portfolio funkcí trochu rozšířit, nevadí vám trochu si připlatit, ale nechcete hned utrácet tisíce za fyzickou pokladnu, jsou zde placené aplikace, s nimiž toho lze dosáhnout mnohem více. Příkladem takové aplikace je například Leeto.cz. S podobnými nástroji již toho zmůžete mnohem více, ať již jde o

  • získávání dat pro účetnictví
  • možnost vzdáleného přístupu
  • vedení statistik o tržbách
  • možnost udělení přístupu více uživatelům (zaměstnancům)

a mnoho dalšího. Placené aplikace jsou oproti EET aplikacím zdarma pro Windows či android významným posunem směrem k lepší uživatelské přívětivosti a funkčnosti.

S desítkami transakcí denně nicméně stojí za úvahu pořízení fyzické pokladny

A slovem pokladna se zde nemusí rozumět hned veliká kasa, jakou vídáte v mnoha obchodech. Řada EET pokladen je nebývale skladných a bez problémů je unosíte v ruce. Dotykové pokladny se vbudovanou tiskárnou (popřípadě spolehlivou tiskárnou externí) se mohou uplatnit takřka v každém podnikání, kde se počty zákazníků pohybují v řádu desítek za den a kde je potřebná mobilita. Rozhodně je užijí stánkaři a další živnostníci, kteří neprovozují jedinou stacionární prodejnu. Cena takového zařízení může kolísat od jednotek tisíc, s průměrnou cenou okolo 5-10 000 Kč, ty nejlepší modely pak pořídíte za 10 a více tisíc. (Pamatujte i na možnost uplatnit při jejich pořízení slevu na dani.

Větší podniky = větší pokladny

Stovky zákazníků za den si již vyžadují poněkud odlišný přístup a podnikatelům s takovým počtem klientů pravděpodobně nezbude než sáhnout po některém z větších pokladních systémů. U těch je EET již pouze jednou z mnoha funkcí – a dost možná ani tou hlavní. Velké pokladny již v sobě integrují celou řadu podnikatelských procesů (skladování, logistika, účetnictví atd.) a dokáží fungovat jako „mozek“ celého podnikání. Tomu odpovídá i jejich cena, pohybující se v desítkách tisíc.

Uvažujete o pořízení EET pokladny? Která se vám zdá pro váš účel nejvhodnější?

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...