22.2.2016
Kategorie: Ekonomika

Dají se obejít “e‑tržby” (EET)?

Sdílejte článek:

JNT 22|02|2016

Připravovaný systém e-tržeb se jistě stane cílem obcházení ze strany českých podnikatelů. Jaké jsou v tomto ohledu zkušenosti ze zemí, kde s ním již pracují? Přestože ještě zdaleka nejsou známy konkrétní podoby především technického řešení nové evidence tržeb, její obcházení se už dnes stalo velkým tématem nejenom mezi odborníky, ale především je cílem dohadů veřejnosti.

[ad#clanek-respo]
.
Oficiální místa, tedy konkrétně generální finanční ředitelství, od počátku diskusí kolem e-tržeb tvrdilo, že nový on-line systém v budoucnosti znemožní jakoukoli manipulaci se sdílenými daty, a že tedy jakékoli pirátské systémy v tomto případě ztrácejí smysl. Ze strany státu však již ohledně bezpečnosti dat vyvstaly jisté pochybnosti v podobě „děr“ v systému. Konkrétně jde především o lhůtu osmačtyřiceti hodin, která je podnikateli k dispozici během problémů s připojením k internetu.
.
Stát často a rád uvádí jako model úspěšného fungování e-tržeb chorvatskou fiskalizaci, nicméně i tam se podnikatelé snaží systém obejít. V Chorvatsku jde především o absenci vydávání účtenek a stejně tak i neochotu zákazníků si je přebírat, přestože je to jejich povinnost. Ať se stát snaží sebevíc, nedisponuje takovým aparátem, aby mohl vyslat tolik kontrol a udělit tolik pokut, aby se podnikatelé začali bát; není zde možné odhalit každý jednotlivý podvod. I když se v médiích objevily poplašné zprávy, že si jistý zmrzlinář odseděl několik dní ve vězení, protože nevydal stvrzenku, se skutečným podnikatelským přizpůsobením fiskalizaci nemají mnoho společného. Běžná chorvatská obchodní praxe vypadá následovně: „Nejde internet! Chceš zmrzlinu, nebo nechceš?
.
Podobné zprávy přicházejí i ze sousedního Slovenska, kde se odhaduje, že až pětina tamějších registračních pokladen má nějakým způsobem upravený software a s daty umí manipulovat. Slováci, naší povaze asi nejbližší, neustále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak evidenci tržeb obejít. Běžná praxe na Slovensku například je, že podnikatel má pokladny dvě, na jedné vykazuje tržby, zatímco na druhé tiskne pouhé stvrzenky. Slovenští celníci udělili od začátku existence jejich evidence tržeb již statisíce eur pokut. Nejčastějšími prohřešky proti zákonu jsou zde například nezobrazení vzorového pokladního dokumentu kupujícímu, nezaevidování tržby v pokladně či vydání neodpovídající stvrzenky. Není divu, že stát pak několik let po vydání zákona staví před podnikatele stále tvrdší a tvrdší restrikce.
.
V souvislosti se zavedením e-tržeb se v Česku objevily zprávy o budoucí možnosti využívání pirátsky upraveného softwaru, který informace o opravdových tržbách zkresloval ve prospěch podnikatelů. Na příslušné úřady jsou díky němu zasílána data mylná. Takzvaný phantomware slouží k tomu, aby manipuloval s daty přímo uvnitř pokladny, umí například nahrazovat dražší položky levnějšími, takzvané zappery umějí položky vymazávat anebo je přepisovat fiktivními. Je nasnadě, že při zavedení e-tržeb se tyto služby stanou vyhledávaným předmětem obchodu.
.
[ad#clanek-respo]
.
Spolu s odhalováním informací o technické stránce budoucího systému bude na veřejnost samozřejmě prosakovat stále více informací o možnostech jeho prolomení. Vynalézavost Čechů se v tomto ohledu stane jistě fenomenální, neboť jejich nechuť sypat peníze do černé státní díry je naprosto pochopitelná.
.
Navíc pro implikaci tohoto a podobných systémů schází Čechům jediné: motivace. Když totiž vidí, kolik miliard se státu ztratilo a stále ztrácí, těžko je někdo přesvědčí, aby měli chuť být k takovému státu poctiví.
.
.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...