22.7.2023
Kategorie: Společnost

Cenzurou vstříc demokracii!

Sdílejte článek:

DITA KOSOVÁ

„A mně se chce něco říct. A já něco řeknu…“ Nemohu si nevzpomenout na slavný filmový výrok Vlasty Buriana, když slyším o boji s takzvanými dezinformacemi.

Tak zaprvé, co je to dezinformace? Slovo, které se dříve téměř nepoužívalo, se dnes stává velmi populárním, dennodenně se s ním setkáváme v médiích. Co si pod tím mám představit? Wikipedie mě poučí. „Dezinformace je součást propagandy a je definována jako nepravdivá informace, která je záměrně šířena za účelem oklamání lidí.“ Toto je velmi zajímavé, nevystihuje právě tato definice chování většiny vládnoucích politiků? Překrucování pravdy a manipulace s lidmi je běžnou součástí vyšších politických her. Žádná vláda tudíž nemůže myslet vážně boj s dezinformacemi, neboť potom by musela zakázat a zrušit především sama sebe!

A zadruhé, když už připustíme, že zde skutečně existují nějaké nebezpečné dezinformace, před kterými je potřeba občany chránit, kdo jsou ti „nadlidé“, již mohou rozhodovat o tom, které informace jsou ty správné? Představitelé vlády, pro ně pracující média, nebo snad novodobí inkvizitoři z řad samozvaných odborníků na pravdu, např. internetové skupiny jako Čeští elfové či Manipulátoři.cz? Pravda je relativní, říkají filozofové. „Vím, že nic nevím,“ praví Sokrates. Z toho mám pocit, že staří filozofové museli být nesmírně hloupí. Kdyby se zeptali dnešních expertů na dezinformace, hned by měli ve všem jasno.

Petr Fiala, předseda vlády a nejméně oblíbený evropský lídr, vyjádřil dvě zajímavé, naprosto protichůdné myšlenky. Prý musíme za každou cenu chránit svobodu slova, na druhou stranu máme právo na to, aby informace byly korigovány, jinými slovy prý máme právo na cenzuru! (Dostupné z: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Pravo-na-korigovane-informace-Co-to-je-Komentator-se-zhrozil-nad-Fialovym-vystupem-718741). Také to hned dokázal činy. Článek na serveru televize Nova TN.cz, který informoval o průzkumu společnosti Morning Consult, podle nějž je Petr Fiala nejméně oblíbeným premiérem v Evropě, po čase zmizel. Zbytečné, všichni už to dávno víme. (Dostupné z: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-to-smazali-Vzdyt-se-to-vi-Clanek-o-Fialovi-ktery-musite-hledat-hodne-slozite-736498).

Větou o korigování informací premiér Fiala vysílá jasný signál, konec demokracie! Místo diskuse a plurality názorů vláda zvolila boj s dezinformacemi, boj proti svým občanům. Historie se cyklicky opakuje, podobná témata se po letech znovu vynořují. Je to vždy stejné, a zároveň jiné. Lidská civilizace i naše země prošly mnoha diktaturami. Ta poslední u nás skončila před třiceti třemi lety. Třicet tři let, Kristova léta, znamená to snad, že demokracie má být znovu ukřižována?

Všechny diktatury využívají různých ideologií k tomu, aby omezily svobodu občanů. Omezují přece ve jménu nějakého vyššího kolektivního dobra. Ten, kdo s diktaturou nespolupracuje, třeba jen tím, že chce o předem daných „pravdách“ diskutovat, stává se nepřítelem systému, zloduchem, dnešními slovy dezinformátorem. Přemýšliví lidé, kteří si kladou otázky, jsou pro každý totalitní režim nebezpeční. Nezáleží na tom, zda je to diktatura komunistická, kterou mnozí z nás ještě pamatují, nebo nově přicházející diktatura liberálně demokratická. Ano, liberálně demokratická diktatura s liberálně demokratickou cenzurou! A tento „bizár“ vypovídá jen o tom, že se svět zbláznil a řítí se šílenou rychlostí ke svému zániku. Ale, kdo ví, možná že konec znamená nový začátek, vše záleží jen na nás…

Mnozí z dnešních bojovníků s dezinformacemi věří, že chrání demokracii. Opravdu je možné chránit demokracii cenzurou? Skutečně toto někomu připadá normální?

Ano, můžeme se mýlit, absolutní pravdu nemá nikdo z nás, ale pravdě se přiblížíme jedině tím, že umožníme pluralitu názorů a svobodnou diskusi. Ten, kdo má čisté svědomí, se svobodné diskuse nebojí. Pravdu není potřeba chránit před lží, ta se nakonec vždy sama ukáže, zatímco lež musíme chránit všemi možnými prostředky, aby se udržela co nejdéle, ale není to nic platné, protože lež má krátké nohy.

Ti, kteří bez argumentů nálepkují své oponenty různými hanlivými označeními, ve skutečnosti nemají strach z dezinformací, oni se bojí pravdy! Bez ohledu na to pandemie pravdy sílí, nakažených každým dnem přibývá, a nakonec se nakazíme úplně všichni!

O demokracii je potřeba pečovat, a když zjistíme, že upadá, je rebelství naší povinností, nevadí, že nás budou nazývat dezoláty…

Skutečná demokracie může fungovat jen v takové společnosti, kde žijí svobodní, nezávislí a zodpovědní lidé. Pokud si přejeme svobodu, musíme nejprve osvobodit sami sebe. Dokážeme to?

 

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)