11.4.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Cenzura (někdy) působí kontraproduktivně

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

Cenzura u nás má více podob. Začalo to před mnoha lety, když internetové noviny začaly mazat komentáře čtenářů, kteří vyjádřili názor odlišný od toho, který prosazuje redakce, resp. vlastník novin. Vyřazením diskutujících, a tím i čtenářů, s odlišným názorem, než je ten dle redakce přípustný, vede k tomu, že se vytrácí objektivita a z novin se stává obdoba „stranického tisku“, běžného za První republiky. Tehdy měla každá politická strana své noviny, kde propagovala své názory a komentovala ty ostatní. Obdobné to bylo za „reálného socialismu“ během čtyřicetileté vlády jedné strany. Dnes se ale neuvádí, čí názory noviny propagují.


Úsměvné je i stanovování pořadí komentářů v diskusi pod články. Rozhodně to není dle hodnocení čtenáři, jak redakce uvádí. Redakce pořadí upraví tak, jak uzná za vhodné. Cenzor asi posuzuje “umělecký dojem”. Předpokládal bych, že pořadí bude podle počtu kladných bodů (např. srdíček) a záporných bodů (zamračený smajlík), které příspěvek dostane. Pak je nepochopitelné, že příspěvek se 100 srdíčky a dvěma mínusy je ve 24. desítce a příspěvek s 20 srdíčky a taky dvěma mínusy je už ve 3. desítce. Nebo má každý diskutující nějaký “čínský” index, kterým jsou jím dosažené body upravovány?  Bylo by zajímavé, kdyby se k tomu redakce vyjádřily v redakčním článku.

Absurdní, nedůvodné jednání cenzorů často nemá oporu ani ve “smluvních podmínkách”, natož v legislativě. Proti jejich rozhodnutí není odvolání, zjednání nápravy se nekoná.

Důsledky cenzurních zásahů jsou často jiné, než cenzor zamýšlel. Bez možnosti vložit pod článek v diskusi komentář přestává většina takto postižených čtenářů ten konkrétní web sledovat. Bývalé čtenáře tedy cenzor nažene do náruče informačních zdrojů, které necenzurují. Cenzura tedy působí kontraproduktivně, protože čtenáře odradí a přesměruje je jinam, přesně k informacím, které cenzor maže. Možností je dnes spousta. Ti starší si pamatují, že za „reálného socialismu“ se informace Rudého práva podstatně lišily od toho, co se hlásilo z tehdy „svobodného světa“ prostřednictvím Hlasu Ameriky, BBC a Svobodné Evropy.

Tito bývalí čtenáři nesledují ani reklamy a klesá čtenost i příjmy z reklamy. Ekonomická efektivita novin dnes asi není podstatná. Výpadek příjmů redakcím pravděpodobně nahradí další zdroje. V úvahu připadají sponzorské dary od nadací známých miliardářů, kteří prosazují „krásný nový svět“, nadstandardně honorované reklamy, dotace ze státního rozpočtu, pomoc „aktivistů neziskovek“,…

Kdysi hodně čtené deníky se stávají hlásnou troubou plnou ideologického balastu a nepotvrzených informací. Naštěstí zatím stále existují zdroje informací, kde se tolik neodbíhá od reality k ideologii.

Nedávno, asi shodou okolností na výročí komunistického puče v r. 1948 („Vítězného února“), došlo k nejtvrdšímu porušení svobody projevu, garantovanému čl. 17 ústavního zákona 2/1993 Sb., Listinou práv a svobod. Správce domén zablokoval mnoho internetových novin. Kdo k tomu dal přímý pokyn, jsme se dodnes nedozvěděli. Budeme si muset počkat na rozhodnutí soudu.
Novinářskou etiku rozebírat nebudu. Vždy se i v této zemi našli “žurnalisté”, z nichž namátkou jmenuji: Krychtálek, Vajtauer, Lažnovský, Kojzar, Jambor, Palata, Moravec, Fridrichová,  Tvarůžková, Šafr, Nováček,….

Etiku v jednání anonymního cenzorního teamu a jeho vlastníka, např. portálu Seznam, který cenzuruje několik celostátních deníků, také nenalézám. Skrývat se za anonymní podpis “Tým služby Seznam Diskuze” je zbabělé, neetické, ukazuje že i cenzor se stydí za to, co dělá.

Bohužel většinu populace cenzura účinně ovlivňuje. Zejména ty, kteří si z nedostatku času, vůle nebo schopností nevyhledají informace, které nenajdou v mainstreamu.

Na „spacákovou revoluci“ v České televizi, která před dvaceti roky zahájila plošnou cenzuru vysílání, si už málokdo vzpomene.
Václav Havel řekl: „V zemi, kde je cenzura, jen blbec věří oficiálním zprávám.“ Jeho pohrobci se tento výrok snaží změnit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů