Dne 5. 6. se sešli před ministerstvem kultury umělci a stěžovali si na nesnesitelné podmínky svého bytí.
Sešli se umělci
PERGILL
Požadavky
Umělci hlavně požadovali, aby bylo schváleno širší pojetí statusu “umělec”, který v podstatě znamená člověka, majícího nárok na přijímání dotací od státu.
Zdá se jim, že jejich podmínky jsou naprosto neúnosné, neschopné zajistit jim důstojný život.
Chtějí tolik, aby “mohli důstojně žít”.
Stěžují si na “nerespekt”, mikroagresi a nedůstojné postavení, negativně vnímané jejich rodinami, přáteli, spolužáky apod.
Realita
Umění, a tím spíš “umění” je u nás naprosto šíleným způsobem dotováno státem, přičemž některé dotace jdou jeho provozovatelům do rukou přímo od centrálních státních institucí, jiné se pasírují přes kraje nebo jiné státní složky.
Na každé místo v dotovaném divadle, bez ohledu na to, kolik stojí lístek a zda se vůbec prodá, přistává tisícovka (+- dle velikosti divadla a šikovnosti jeho vedení).
Všechny ty dotace jdou, pochopitelně, z daní občanů, protože stát žádné hodnoty nevytváří, má jen to, co vybere z daní a podobných poplatků.
Jistěže jsou výjimky. Avšak i umělecky kvalitní divadla jsou nucena získávat dotace, protože bez nich by neměla v konkurenci s dotovaným šuntem sebemenší šanci. Podobná situace panuje jistě i v jiných kategoriích umění.
Nicméně
Vedle oněch “státních umělců” jsou zde mnozí další, kteří od státu nedostanou ani korunu, a buď si dokáží na sebe vydělat přízní publika, nebo to mají jako koníčka, vedlejší aktivitu, kterou platí či alespoň si pro ni živobytí zajišťují, z jiných zdrojů.
Obávám se, že právě toto jsou opravdoví umělci, kteří tvoří něco ze své vnitřní potřeby, což jejich obecenstvo pudově (přinejmenším takto) vycítí a nutí je chodit na koncerty, kupovat knihy (ale třeba i počítačové hry) apod.
A někteří vytvářejí významné a přínosné hodnoty i přes skutečnost, že jim stát, nebo různí pochybní aktivisté, házejí klacky pod nohy.
Hodnocení
Opravdu si nemyslím, že může fungovat umění na bázi nějakých “žebračenek” od státu. Naprostá většina toho, co je dotováno, by v podmínkách reálné ekonomiky nemělo šanci přežít. Výjimky jistě existují, ale těm by fakticky zrušení dotací spíš prospělo, protože by zlikvidovalo jejich umělecky bezcennou konkurenci, drženou nad vodou jen těmi dotacemi.
Existence zmíněné kategorie umělců bez dotací ukazuje, že i v takových podmínkách lze vytvořit kvalitní a konzumenty žádaná díla.
Budu strašně ošklivý: Přestože jsem napsal pět románů žánru fantasy a dostal za ně honorář, rozhodně se nepovažuji za profesionálního umělce a ona cena za prodej autorského práva nakladateli byla jen příjemným bonusem, kvůli kterému bych to, kdyby mě samotná tvůrčí práce na nich nebavila, nedělal. A jistě mě potěšilo to, že se jim ten nákup vyplatil, protože většinu nákladu bezproblémově a rychle vyprodali.
Umělec prostě buď má touhu něco tvořit, protože je to cosi, co uspokojuje jeho hlubokou vnitřní potřebu, nebo je jen jakýsi profesionál, který za dotace “střihne” v podstatě cokoli ve stylu “koho chleba jíš …”
A, je mi velice líto:
Ta první kategorie, tvořící z hluboké vnitřní potřeby a překonávající nejrůznější překážky, bránící jí v umělecké tvorbě, je v podstatě ta, která zanechává v naší kultuře a civilizaci vůbec nějaké pozitivní (nebo alespoň kontraverzní) stopy.
Ta druhá skupina umělců, fungující na základě hesla “zadarmo ani kuře nehrabe”, by měla hluboce zvážit, zda skutečně chce dělat umění nebo brát dotace.
V tom druhém případě by měla pověsit umění na hřebík a věnovat se něčemu jinému. Jistěže jsou mezi nimi skvělí profesionálové, perfektně znalí uměleckého řemesla (které se dá, na rozdíl od umění jako takového naučit). Nicméně řemeslná kvalita díla nezaručuje, že toto dílo bude i umělecky na výši.
Věnuji pietní vzpomínku Františkovi “Mroži” Novotnému, který začínajícím autorům doporučoval sledování jihoamerických telenovel s tím, že “umělecky jsou to totální s*ky, ale jsou naprosto perfektně zvládnuté po stránce strukturování děje a výstavby zápletky a jejího řešení, charakteristiky postav i prostředí a podobných řemeslných prvků, které se dají z nich okoukat a vylepšit si tím své řemeslné znalosti a dovednosti.
Tato skupina umělců by se zcela jistě mohla alespoň zčásti uplatnit v uměleckém školství. A pokud ani tohoto nejsou schopni, nechť jdou dělat nějakou užitečnou a nedotovanou činnost. Ta bude pro společnost jako celek přínosem, i kdyby to mělo být kompletování hamburgerů v “mekáči” nebo mytí nádobí či “management podlahových krytin”.
Je mi velice líto, díla umělců, kteří nejsou s to se uživit bez dotací, a o které publikum nemá takový zájem, že by bez dotací nepřežili, nejsou ničím, bez čeho bychom se nemohli jako společnost, i jako jednotlivci v ní žijící, obejít. A umělci, kteří se bez dotací nemají šanci uživit, by měli změnit profesi, i za cenu odchodu z oblasti umělecké tvorby.
- Stanjurův vybájený rozpočet. Aneb když udělá elektrikář pořádný zkrat - 9.10.2024
- Carevna Uršula I. ? - 9.10.2024
- Na nic nejsou peníze, ale platy politiků se zvednou o 13%! - 9.10.2024
Je to už pár let zpátky co se komedianti dožadovali na magistrátu v Praze dotací pro tehdy asi 250 divadelních scén.
On ten výraz “divadlo” je takový vágní pojem
pod kterým je dnes možné představit si co cokoliv.
Stačí naučit se pár odrhovaček a hurá před oponu.
*
Dne už je to taková móda.
Kdepak studovat technické obory,
to vyžaduje značné znalosti,
ale taková ta “humanitní platforma”,
tam se snadno skryje kdejaké to papouškování
a memorování čehokoliv.
Stačí být více extrovertní a asertivní,
no a hurá před parlafóny vyhrořovat jakousi stávkou.
To by bylo,
aby jim to na magistrátech nakonec nezblajzli.
Ostatně jsou to “umělci” ve všech oblastech,
kde se nemusí pravidelně chodit na pracoviště.
Ono takové to opilcovo ráno,
to není žádný med,
a vstávat z postele před polednem,
to už vůbec ne, že.
no hlavne jsou to z velke vetsiny nosati paraziti a kolaboranti satanistickeho Zapadu…
cest samozrejme vyjimkam a taktez tem spickovym z nich hlavne za komancu jako treba Filipovsky, Sobota, Pesek ..atd..
Mezi komedianty a héééérečkami bylo vždy intenzivně zachazarováno, tihleti mají přetvářku a pitvoření v genech, nemusej se to pracně učit.
250 divadelních scén
Tyto scény jsou havlistické buňky společenského rozkladu, buňky plné deviantů a parazitů a většinou zvláštního nečeského ražení. “Umění”, které produkují, je pouze smrdutý pytel fekálíí.
A vo tom to je.
Pokud se kdokoli neuživí tím co dělá, musí holt vzít jakoukoli jinou práci. To, že typický umělec neumí jedinou užitečnou věc, je jen a jen jeho problém.
P.S. Soukromý vzkaz; Jestliže vás vy pologramotní tupci nikdy nebavila matematika, fyzika a chemie, mazejte mýt nádobí a podlahy…
“správný” umělec se chlubí tím, jak je na všechnu manuální práci levý a aby tak neublížil sobě, ani druhým, dělá umjení…
Každý na svém a za své!!! Jak prosté. A ne jen v umění. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna ”
Těch umělců co vám naplňují bytí jsou kvanta.
https://www.youtube.com/watch?v=_JHCMgLXavw
Blbec sem strčí odkaz na cosi kamsi a nenapíše, co to je.
Je to blbec.
Nevřískej z kšír z kočárku a až budeš velký bulík naučíš se najít i kliku a otevřít si dveře. Ale možná v tvém případě bez záruky, blbče opruzující rádoby šikan, hejkavej.
Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!
Šlak je dyslektik, autista a pošuk.
Vyznačuje se zdegenerovanými slovy, zdegenerovanými úplně blbými větami, záplavou poskakujících idiotských animovaných smajliků a vzteklými, často až humus-fekálními úplně blbými průpovídkami.
Šlaku, kup si Slabikář a nauč se psát souvislé věty aspoň tak, jako to umí už i malé děti v základní škole, ty patlomatlo.
Kdo má po tobě, Šlaku, ty tvoje zdegenerované zmatlaniny číst? Ty patlomatlo? Jsi prznitel jazyka českého.
Proser se trubko s imbecilním traktátem slabikáře.
Jojo, je umění a “umění”. Byly časy, kdy umělec skutečně dělal sám na sebe. Trochu do toho vidím, takže si dovolím lehce glosovat:
Před vynálezem audiotechniky se veškeré umění dělalo živě – jiná možnost nebyla. Když lidi chtěli umění, museli si ho sami udělat. Takže není divu, že v každé větší vesnici byl pěvecký sbor (zpěvácký spolek), hasičská kapela, ochotnický divadelní spolek, komorní trio ve složení řídící učitel + učitelský adjuvant + farář… A bylo běžné, že ti talentovanější působili ve všem současně. Na panských dvorech pak bylo znakem úrovně a věcí prestiže mít skvělou kapelu (rožmberská kapela, kapela císařského dvora Rudolfa II. atd). Platilo skutečně, že co Čech to muzikant a neumět alespoň zpívat a neumět na nic hrát bylo společenským handicapem.
Dnes díky technice umění jen konzumujeme…
A bude hůř, milí umělci – myslím, že je na obzoru doba, kdy vás nahradí umělí inteligence (nechci strašit).
A nezapomeňme na to, že výdělečnost umění se řídí společenskou poptávkou…
Tak jen abych vás trochu z těch vášní uvedla na pravou míru: umělci měli donátory vždy. Pravda, nikdy to nebyl anonymní stát, vždycky to byl nějaká konkrétní osoba a její peníze – v tom je skutečně rozdíl a tak by to mělo zůstat.
Ve zcela výjimečných případech na to padla veřejná sbírka.
Tolik k prodejnosti Buonarottiho, Caravaggia, Feidia, Mařáka…..doplň dle libosti.
A nebo jezdili po hradech a zámcích se zábavou ke žranicím a doufali ve zbytky z kuchyně.
Přemnožení všelikých umjelců bylo umožněno pouze vznikem tzv. střední třídy, která si nějaký ten kumštík středního proudu mohla alespoň sem tam zaplatit.
Není střední třída, není kšeft pro šašky.
No taky pravda.
S úsměvem vzpomínám na prodejné děvky jako Táborský, Holubová, Čtvrtníček a pod., kteří se zdáli být před třemi lety oporou naší herecké umělecké scény. Co z nich však udělal kovid a touha zavděčit se naší demokracii, je ukázkou morálního úpadku naší společnosti. Taktéž já přeji pěkný den.
S úsměvem vzpomínám na prodejné d.ě.v.k.y jako Táborský, Holubová, Čtvrtníček a pod., kteří se zdáli být před třemi lety oporou naší herecké umělecké scény. Co z nich však udělal kovid a touha zavděčit se naší demokracii, je ukázkou morálního úpadku naší společnosti. Taktéž já přeji pěkný den.
Tak hlavně, že všichni na ty “umjelce” nadávají, ale večer co večer sedí u zářícího brainwashingu a platí nehorázné částky za vstupenky do divadel a kin. K tomu nakupují stupidní “romány”, poslouchají otřesnou hudbu, kterou nabízejí místní rozhlasové stanice, adorují tupce s růžovým tankem apod. Lidé jsou zvláštní, zvířata obvykle zbytečného tvora ze smečky vyřadí…
Máte pravdu, Marto. A jestliže jsem výše napsal, že výdělečnost umění se řídí společenskou poptávkou, mohu k tomu dodat jen to, že společnost totálně zdegenerovala (a stále degeneruje, na dně ještě zdaleka nejsme), co se vkusu a hodnot týče. Že jsou skřehotající bezpohlavní bytosti v marťansko-kašparovských kostýmech přepláceni a vyprodávají všelijaké ty “Ó dvě arény” (nikdo mě jako Čecha nedonutí říkat “ou tů”), zatímco klavírista světového formátu dnes sotva naplní polovinu auditoria v Rudolfinu, svědčí o lecčems. Nebudu pokračovat, bylo by to na sociologicko-kunsthistorický rozbor. Ale všeho do času – až duchovní degenerace dosáhne dna, bude pak už jediná cesta – opět vzhůru. První vlaštovky už vidím mezi mladými konzervatoristy – je to sice zatím jeden z dvaceti, ale jsou. A to bude ta “sůl země”…
Přesná trefa.
Paní lékárníková a pan prokurista občas musí projevit obdiv na umjeleckým kusem umjelců z Práglu,l aby vykázali jak patří ve vidlákově mezi lepšolidi.
Kdyby alespň rozuměli tomu na co hledí…
Komedianti……
Hlavně ten cikán – popelář z Mostu, to je opravdu “umělec”… Televize už jej v titulcích představují jako “herce”, pokud poskytují tomuto človíčkovi prostor, když pocítí potřebu žvatlat k veřejnosti…
Pánové Preissi, Bartoško, Dvořáku, Nárožný, Donutile a další – vám nevadí, že se tenhle nýmand chce zařadit vedle vás?
No, především jsou ve hře další “dáfki” a to je to, oč tu běží!
Copak popelář, to není nic špatnýho samo o sobě, ale ten cikán je kriminálník recidivista, a to je ta pravá perzóna pro havlistický komediantský ferment společenského rozkladu.
No vidíš, jak je šikovnej, ty bys to nezvládl ani za sto let tréningu, Troubo!
Tohle je ovšem jeden z principů státní moci. Stát si platí “umělce”, kteří pak provádějí státní propagandu.
Naprostý souhlas s autorem. Právě takoví vychytralci to umění, vyrůstající z lásky ničí. Naopak to dusí ty pravé umělce
Konkurence firem, které se musí uživit z peněz těch kteří si je objednají a které nejsou dotovány zaručuje a vytváří prostor vyniknout nejlepším a to platí i pro divadelní umělce. Pokud se nedokáží uživit zájmem občanů, tak je to jen důkaz, že jsou jiní schopnější. Dříve to tak fungovalo. Dotace likvidují jak umění, tak hospodářství, kde se schopným bere, aby neschopní dokázali, že se mohou flákat a poctivá, tvrdá práce konkurence jim zaručí pohodlný život na úkor jiných.
Včera jsem viděl reportáž z nějaké výstavy.
Ze všeho nejvíc to připomínalo někdejší “železnou neděli” – sběr domovního šrotu, kdy občané vynesli nepotřebné kovové haraburdí před dům a hasiči to svezli do sběrny…
Prý umění. Ale doma bych to nechtěl.
A to je asi hlavní kriterium pro skutečné umění – jestli by si to člověk koupil dal do obýváku (za své) anebo jestli by na to šel (za své) na představení.
Souhlasím s tím, že umění se má tvořit z vnitřního pocitu. To může dělat malíř, sochař, spisovatel, skladatel… Ale jak se dostane skladba nebo divadelní kus k naši uším a očím? Jedině přes nějakého interpreta, tedy herce, muzikanta, který je schopen to realizovat. Většinou na umělce nadávají ti, kteří vlastně kumšt k životu nepotřebují, nebo ti, které štve, jak se umělci pletou do politiky. A Prodanka nebo Rusalka, či Hamlet? Neumím si představit tyto kusy v divadle bez dotace!
Mne štvou umělci, co se považujou za něco lepšího než prostý lid (k němuž se počítám) a ze své (pseudo)intelektuální výše poučují, koho volit, jaké jedy si nechat píchnout a tak.
Umění k životu potřebuju, ovšem mám tím na mysli knihy, klasickou hudbu, případně jazz dvacátých a třicátých let, výtvarné umění (ale ne kupu písku s lopatou). Ostatně co říci např. o “umělkyni”, která tvoří obrazy nalepováním svého pubického ochlupení na papír?
Jasně, ale taková extravagantní ženská dotaci asi nedostane. A tak si může dělat co chce, jestli se tím uživí je otázka. I když svět je plný pitomostí a pitomců, kterým se takové věci líbí!
Všechny vámi jmenované kusy byly komerčně úspěšné bez jakékoli dotace, v době, kdy vznikly. I Shakespeare celkově se svými hrami byl komerčně úspěšný, i Smetana a Dvořák a další. Případně měli z umění další příjmy (třeba jako hudební pedagogové, chodili hrát na “žranice” společenské smetánky apod.). Ema Destinová vášnivě psala “krváky” a něco si tím vydělala také.
Asi problém současné doby není přímo to umění, ale umělé snižování kupní síly obyvatel (třeba fialovou inflací), které způsobuje, že si lidé zbytné věci nemohou dovolit. A čeká se jistě na nějaký nový model (asi něco na úrovni placených přístupů k internetovým stránkám, prodeje audiovizuálního či textového umění přes internet apod.). Něco se na tomto poli již děje, ale jsme nyní v situaci, kdy “po staru to už nejde a po novu to ještě nejde”, tedy jasná krize.
Druhou věcí je, že prodejem svého “umění” si většina těch protestujících “umělců” na živobytí nevydělá a systém se jich bude muset zbavt jako zahrada plevele.
https://www.amazon.com/Hips-Drag-Queen-Go-Swish-ebook/dp/B07XDNJB14
? spisovatelé knih , umělci, nebo progresivní brožuristé, indoktrinace ? viz link…
https://www.penguinrandomhouse.com/books/538691/pride-the-story-of-harvey-milk-and-the-rainbow-flag-by-rob-sanders-illustrated-by-steven-salerno/
? spisovatelé knih , umělci, nebo progresivní brožuristé, indoktrinace ? viz link…
umělec v kulinářství ))))
Protože mám dlouhej prst, tak se dostanu do jakékoliv papriky. Jiří Babica
ještě tenhle výrok))) to mi nedá )))
Tvrdý játro neni tak dobrý jak měkký játro. Babica
Po celé roky umjelcové pomáhají politikům okrádat daňové otroky.
Umjelec otroka oblbne, politik jej zkasíruje a umjelcovi přihraje provizi.
Když je krádež ve vrcholné fázi a téměř již není co ukrást tak se umjelcové probudí, že nedostávaj dost provizí.
No, nejsou to idioti?
Nechť se seřadí a za zpěvu častušky “Teď už máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela …” nechť začnou obcházet továrny, kde ještě nabírají naprosto nekvalifikovanou pracovní sílu.
Správně. Třeba jim majitel továrny něco přihodí do klobouků.
Od Richarda Gerea po Merkelovou. Open Arms vyzývá hvězdy, aby Salviniho usvědčily
10. června 2023 – 6:00
Richard Gere také přišel na palubu Open Arms. I on se zaměstnal nákupem ovoce a zeleniny pro migranty nacpané na lodi španělské nevládní organizace….
https://www.ilgiornale.it/news/politica/richard-gere-merkel-open-arms-arruola-star-far-condannare-2164407.html