9.4.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Celkovým vítězem války je Čína

Sdílejte článek:

TRIKOK

Česká republika – hladovka proti Rusku

Když jsme před mnoha lety vyhlásili sankční válku Rusku, na kterém jsme energeticky a surovinově závislí, obával jsem se, že po překročení určité meze Rusko sankce opětuje a my se tak dostaneme do existenční krize. Nikdy bych nevěřil, že Rusku znárodníme majetek, nebo budeme šikanovat invalidní sportovce a ruské děti a Rusko nám bude dál posílat plyn, ropu a dodávat suroviny. Ale ani v nejšílenějším snu by mě nenapadlo, že bychom někdy mohli mít tak technicky a ekonomicky impotentní vládu, která by jen pomyslela na zcela iracionální vzdání se těchto životně nezbytných dodávek dobrovolně.

Jsem technik, a proto budu psát o technických dopadech této naší sebevražedné mise. Do teď jsme byli průmyslovou exportní zemí, která díky tradici, zkušenostem lidí z praxe a mnoha kreativním výrobcům dokázala překonat mnohé levicově progresivistické překážky, a přitom ještě uživit přibývající plejádu příživníků a parazitických skupin. Doslova zázrakem jsme se ještě dokázali udržet na světových trzích s přibývajícími eko-koulemi na našich nohou. Doposud nejčernější scénář byl Greendeal, který definitivně ukončí evropskou éru. Ale vše výše popsané směřuje „jen“ k pomalému umírání České republiky, což nám ponechává časovou naději k prozření. Okamžité ukončení dodávek energii a surovin však znamená náhlou smrt našeho průmyslu, odsun České republiky na periferii dějin a vlivu, a rozsudek chudoby pro naše děti.

Čína

Přichází čas vzestupu této země. Vzhledem ke svízelné situaci Ruska, má Čína neomezený přístup k Ruským surovinám a energiím. Číně se otevřel celý Ruský trh, ze kterého odešli evropští a američtí dodavatele. Vzhledem k nedostatku surovin a energií nebudou schopny státy EU dodržet ani dlouhodobé kontrakty se světovými odběrateli a vytvoří se velké vakuum na trhu, které mohou zaplnit všechny země, které se nepřidaly k té cca ¼ zemí světa, které se zřejmě zřeknou Ruské energie a surovin. Čína nebude mít po dobu mnoha let prakticky konkurenci a definitivně převezme trhy po západních mocnostech. Ale nejenom to, ona bude ještě více dodávat samotným západním ekonomikám, které se na ní stanou ještě více závislé než doposud. Nyní se nebudou přesouvat západní firmy do Činy jen kvůli levnější pracovní síle a absenci zelených šílenců EU, ale především kvůli přístupu k surovinám a energiím. Pro mnohé to bude existenční záchrana. Výsledkem budou paradoxy, když fanatičtí mrznoucí a chudí podporovatele sankcí proti Rusku budou nuceni kupovat čínské výrobky vyrobené z ruských surovin.

USA

Spojené státy se potýkají se stupňující se vnitřní krizí způsobenou marxistickou ideologii stejně jako EU a Austrálie. K odvedení pozornosti tradičně využívají světové konflikty a vnější nepřátele. Důležitým exportním artiklem jsou pro US samozřejmě zbrojní systémy, tedy válka je pro jejich zbrojní průmysl požehnáním. V neposlední řadě US přišly o své odběratele břidličného plynu, a tak nespuštění Nord Steam 2 díky sankcím je pro jejich export velkým úspěchem. Odříznutí EU od stávajících dodávek plynu je pro US sice bonusové splnění snu užitečnými idioty, ale sami vědí, že stávající technická zařízení limitují jejich dodávky do EU.

Rusko

Nejsem ekonom, ale některé sankce proti Rusku mi připomínají transformační balíček na rozvoj Ruské ekonomiky. Sice to bude zprvu takové „Klausovské“ utahování opasků, ale z dlouhodobého pohledu jsou sankce pro Rusko požehnáním a obrovskou šancí. Čím účinnější má být transformace, tím je bolestivější pro obyvatele. Ale nyní má Putin skvělou příležitost, svést vše na vnějšího nepřítele a sjednocený národ bude tak mnohem odhodlanější k realizaci bolestivé reformy. Podívejme se na některé „dary z nebes“, které jsme Rusku uštědřili. Uzavření exportu luxusního zboží, technologických strategických technologii, uzavření výrobních provozů… K tomu je třeba ještě dodat, vystřílením prakticky veškeré sankční munice nemá Rusko prakticky žádná omezení vůči sankčním zemím. Precedent vzniklý znárodněním majetku Rusů legitimizuje reciproční zabavení výrobních kapacit v Rusku a Rusko se jistě nebude omezovat neužíváním cizích patentů či ochranných známek.

Tady jsou ilustrační příklady řešení Ruska (s nadsázkou).

Npř. uzavření řetězce McDonald’s: dovedu si představit provoz tohoto řetězce s názvem McIvan’s, s původními recepty, personálem a vybavením.

Uzavření výroby automobilů: variant je hodně, od zvýšení produkce domácí výroby, nebo převzetí některých linek a technologii až po pokračování výroby „Škodovek“ pod značkou „Lada Vtip“. Třeba to je nepravděpodobné, ale teoreticky to technicky realizovatelné je.

Luxusní zboží: no padělky kabelek a tři pruhy na teplácích asi není třeba ani vyrábět, ty lze dovést s Číny za pár rublů a doplnit do regálů obchodních řetězců a butiků

Technologie a výroba: tady už méně legrace a více práce. Rusko spoléhalo dlouhodobě na dodavatele a má v průmyslu velké mezery. Dotační pobídky, neomezená možnost využití cizích technologií a hodně potu a práce může do budoucna Rusko ekonomicky velice zocelit.

Pokud si včas neuvědomíme, jací techničtí impotenti vedou naši zemi, bude to moc zlé. A to zdaleka není ten nejčernější scénář 3. světové války. Přidejme se k většině zemí světa a pojďme cestou Maďarska. Jen tak máme naději na prosperující a nezávislou zemi.

Neberme našim dětem budoucnost!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
33 komentářů