13.9.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Budoucnost Evropy? Nákladní bicykl …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJak už asi víte, sousední Německo se chystá zdražit litr benzínu o cca 18 korun. Pochopitelně, že až po volbách. Pro záchranu planety… Zprávu přinesla, byť s rozpaky, i některá naše média. Vycházejí přitom z článku deníku Handelsblatt, který před pár dny publikoval výňatky z důvěrného materiálu německé spolkové vlády, „o plnění vládních cílů v oblasti emisí oxidu uhličitého”.

Podle Handelsblattu se naplánovaného snížení emisí z dopravy nedaří dosáhnout. Německý občan, jindy tak disciplinovaný, se tentokrát (masivní propagandě navzdory) stále zdráhá vzdát svého auta. A nejen to, on s ním pořád jezdí… Tak se mu to holt úřady chystají osolit. Nekompromisně, bez debat, tak, jak je teď v Německu (a v celé německé Únii) zvykem. Drasickým, úředně nařízeným zdražením benzínu. Ja, ordnung muss sein…

Ale jestli se právě smějete hloupým Helmutům, jak si sami a přičinlivě dělají do hnízda, tak se podívejte na varování našich ekonomů. Ti už tuší, že spořivý Germán bude mít záhy tendenci nakupovat levnější benzín u sousedů. Což ovšem docela rychle spustí dva synergické a pro nás neblahé procesy. Jednak „samovolné” zvýšení cen u našich pump, ale současně i tlak Německa, na sjednocení cenové hladiny v rámci celé EU. Aby nebylo úniku. Mohlo by to prý skončit na nějakých 75 korunách za litr. Pro záchranu planety.

FDV8de8e3_img_20210906_101441

A co potom bude v Evropě s dopravou? Na tuto otázku podal před pár dny odpověď Mnichovský veletrh IAA MOBILITY. Ne, nebyl to autosalón. I když nějaká ta „auta” se tu také vystavovala. Samozřejmě, že pouze elektrická. Jako názornou ukázku toho, kam velcí hráči hodlají trh s „auty” dostat, je možno uvést věc, nazývanou  City Transformer. Ohyzdné, maličké vozítko, ze všeho nejvíc připomínající kapotovanou Babetu na čtyřech kolech, s měnitelnou šířkou podvozku. Aby to šlo složit, zúžit a parkovat v mezerách. Jeho tvůrci hrdě prohlašují, že může parkovat v prostoru o šířce pouhých 100 cm. Asi už není potřeba dodávat, že tahle odporná nákupní taška s výkonem průmyslového vysavače je taky na elektřinu.

Ovšem úplně ze všeho nejvíce, bylo na veletrhu IAA MOBILITY kol. Jízdních. Od elektrických až po ty klasické, „na lidský pohon”. Podívejte se sami. Kola pro jednoho, kola pro dva, kola s plastovou „bublinou” pro dítě, aby ho bylo možno dopravit do školky i za špatného počasí. A pak kola nákladní. S velikánským košíkem na dvoukolovém podvozku. Tak, aby to zvládlo přepravu týdenního nákupu ze supermarketu až do místa vzdáleného bydliště. Fyzicky zdatnější matka si pak může navrch posadit i to děcko a společnou cestou k domovu zlepšit jak svou kondici, tak i komunikaci a vztahy v rodině.

Ovšem tím nejbizardnějším, ale současně i nejhrozivějším trendem, který byl na výstavě ke spatření, byly obytné přívěsy budoucnosti. Karavany za kola. Skutečně. Podle vystavovatelů prý budoucnost kempování, turistiky a rekreace. Jedná se o nejrůznější plastové, rozkládací, nebo stanové budníky na dvou kolech, určené k tažení za bicyklem, které mají umožnit (spartánské) stolování a přespání menší rodiny. Šílenost, úlet, ale přitom žádná láce.  Tak například takový “White Path Camper”, prostorný přívěs pro dva dospělé, stojí 4 000 eur. Levnější, stanový B-Turtle pořídíte za 3 000 eur.

Zavřete oči a představte si svou dovolenou blízké budoucnosti. Tak, jak nám ji ordinují evropské elity a nadnárodní firmy skrze výstavy typu IAA MOBILITY. Dvě malé dětičky šlapou na dětských kolech vpředu, za nimi statečně funí matka na kole nákladním, v koši oblečení, lůžkoviny a (veganský) proviant pro celou rodinu na 14 dní. A kdesi vzadu dotahuje zpocený otec, vlekoucí za sebou budník pro přespání rodiny. Za necelé dva dny tak mohou dorazit z Prahy třeba až na Kokořín…

Ale tady už fakt přestává legrace. Ekonom Lukáš Kovanda to před pár dny řekl zcela natvrdo. Přechod na elektromobilitu v rámci evropského Green dealu „…by při současné úrovni technologického rozvoje učinil individuální dopravu finančně zcela nedostupnou chudým lidem, ale také podstatné části střední třídy…” Jak je čím dál zřejmější, celý ten evropský Green deal není ničím jiným, než programem řízené, plánované demontáže naší životní úrovně. V oblasti dopravy nás má, jak už je z náznaků vidět, nasměrovat někam k pakistánskému venkovu. Jen ta rikša, jako prostředek k ekologizaci městské hromadné dopravy, na letošním „veletrhu mobility” ještě k vidění nebyla. Tak snad napřesrok…

No upřímně, nedali byste po shlédnutí trendů IAA MOBILITY s chutí pár facek každému, kdo vykřikuje, že „patříme na Západ”? Opravdu chcete patřit na takovýto Západ?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (50 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...