18.9.2019
Kategorie: Politika

Bude válka?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Přišlo mi několik e-mailů od čtenářů s dotazem, jestli teď bude válka, když tam v Saúdské Arábii došlo k tomu útoku na ropná zařízení a všichni prstem jednoznačně ukazují na Írán. Trump vyhlašuje, že už má nabito a ví přesně, kdo za útoky stojí i kdyby se k nim hlásili jemenští rebelové od rána do večera. Nebudu odpovídat po mailu, dnešní článek bude o mém osobním vidláckém názoru na celou věc: 

Začnu odpovědí na základní otázku, zda bude válka. 

Může k ní dojít…

Ale pokud se tak stane, překreslí to celou geopolitickou mapu a bude dost podobná  První světové. Možná i počtem mrtvých.

Vůbec se dnešní situace dost podobá roku 1914. Velmoci mají nabito, šermují se prozatím jen rétoricky a skrze drobné incidenty, ale současná situace je v podstatě neúnosná a nevyhovuje žádné straně. Nové velmoci chtějí větší podíl ze společného stolu, stará velmoc se chce rozhodně udržet. A všechny elity dohromady stále více dávají najevo, že válka by mohla většinu jejich problémů vyřešit.

Írán je v pozici Srbska… Není jako KLDR, která už dávno atomovku má, je militarizovaná, má kosmický i ponorkový program a je schopná zpustošit obrovské území okolo sebe. Írán naproti tomu o atomovce mlčí a všeobecně se soudí, že ji nemá (já si myslím opak). Není zase tak miliatrizovaný, nemá vlastní pořádné ponorky a jeho námořnictvo jsou jen čluny. Zkrátka stejně jako Srbsko v roce 1914, může být Írán považovaný za sice houževnatou, ale zdolatelnou kořist.

Zda bude válka, to záleží právě na tom, jak moc slabý se Írán jeví v očích Trumpa. Teď nejde o nějaké veřejné projevy, ale o to, co si Trump doopravdy myslí a co mu říkají jeho generálové. A pokud by se rozhodl, že na Teherán nějakou tu bombu hodí, jak se jeví USA z pohledu ajatoláhů v Íránu? Jsou ochotni spustit svoje rakety a pokusit se potopit Američanům nějakou tu letadlovou loď? O tohle se hraje…

Bašár Asad v Sýrii nebo Tálibán ukazují, že se dá hrát i se špatnými kartami. Že sice tu a tam přiletí nějaký ten Tomahawk, ale škody jsou vždycky menší než to vypadá a držet USA od vyhlášení války může na vítězství nakonec stačit. Ale mohou tuto hru hrát i v Teheránu? Íránské vedení není u svých obyvatel příliš oblíbeno. Íránci nejsou arabové, jsou peršané, tedy indoevropané a jejich vlastní země trvá mnohem déle než celý islám. Ajatoláhové drží moc z pozice síly. Mohou si dovolit nechat padat bomby na hlavy lidí? A pokud už se tak stane, nechají svůj režim padnout a nebo za sebe nechají padnout co nejvíc vlastních lidí a do první linie pošlou rebelující mladíky nakažené Západem? 

Tohle všechno určitě Trump ví. Bude ochoten riskovat nějakým náletem skutečnou velkou a neomezenou válku? Kdyby přišel o letadlovou loď, musel by pak bojovat až do konečného vítězství pěkně s pěchotou, tanky, mezitím by přišel o Irák i o Sýrii, zřejmě by značně stoupla aktivita Tálibánu v Afghanistánu a kdo ví, jestli by se do Íránu vůbec někudy probojoval. A pokud ano, jakou by to stálo cenu? 

Do voleb nedaleko… 

A pokud ti Íránci mají skutečně atomovku, mohlo by to být ještě mnohem veselejší… 

Tam kolem Perského zálivu někdo moc a moc chce, aby válka vypukla. Všechny ty současné útoky ze všeho nejvíc připomínají zinscenovanou hru, která má někoho vmanipulovat do situace, která nebude mít jiné východisko než střelbu.

Podle mě si Trump nemůže dovolit riskovat nálet nebo raketové bombardování Íránu, dokud budou jeho letadlové lodi v dostřelu íránských raket. Riziko, že ajatoláhové si válkou s Velkým satanem zkusí vyřešit své vlastní problémy je příliš velké. A na skutečnou válku s dobýváním země a velkou hromadou mrtvých si už nemůže troufnout ani Amerika. 

Pokud se ukáže, že americké lodi opouštějí Perský záliv, věřil bych, že válka bude nedaleko. Ale dokud jsou americké letadlové lodě kousek od íránského pobřeží, žádná válka podle mě nehrozí. Pokud letadlové lodě budou útočit odněkud z Indického oceánu z dostatečné vzdálenosti, může to ještě relativně dobře dopadnout. Ale pokud Írán bude schopen protiútoku a zničí něco důležitého buďto Američanům nebo Saúdům, překreslí to mapu mnohem více než by si dneska kdokoliv připustil. 

Já osobně bych si nejvíce vsadil na to, že Íránci nechají v nejbližších dnech uniknout informaci, že tu atomovku fakt mají…  To by vyřešilo spoustu věcí. V USA by přestali dělat machry, Írán by byl další nenapadnutelnou zemí, Saúdi by si v klidu opravili zařízení, postupně by opustili Jemen a byl by klid. 

Autor: Vidlák
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...