27.2.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Buchholzovo relé – jak funguje a na co si při práci s ním dát pozor?

Sdílejte článek:

Buchholz – odběry vzorků plynů z plynových relé – neboli Buchholzovo relé se používá zejména při elektrotechnické diagnostice izolačních systémů u transformátorů. Detekuje totiž přítomnost a hladinu plynu vyvíjejícího se z olejové náplně transformátoru. Jak toto zařízení funguje? Jak je možno vzorky odebírat?

Základní informace

Ihned po signalizaci nahromadění plynů je třeba odebrat vzorky plynů z relé – Buchholzovo relé je elektromechanický přístroj, který detekuje přítomnost a hladinu plynu, který se vyvíjí z olejové náplně transformátoru. Dejte si pozor, jelikož v případě, že jsou volné plyny při odběru ponechány ve styku s olejem, může nastat změna ve složení jednotlivých komponentů právě odebíraného plynu. Všechna spojení by měla být co nejkratší. Při odběru plynů především zamezte přístupu vzduchu.

Odběry injekční stříkačkou

Buchholzovo relé umožňuje provádět odběry vzorků volných plynů například pomocí injekční stříkačky. Na začátku odběru vzorků si pohlídejte, aby byla spojení co nejkratší a naplněna olejem. Přitom byste měli vždy použít co nejdelší injekční stříkačku, abyste si zajistili co možná nejdelší těsnící plochu pístu. Při odebírání vzorků si dejte pozor, aby po otevření kohoutu nebyl vytlačen píst. Po odebrání vzorku se uzavře kohout a odběrový ventil a aparatura se odpojí.

Další možnosti odběru vzorků

Buchholzovo relé nabízí možnost odebrat vzorky nejen pomocí dlouhé injekční stříkačky, ale také například pomocí dvou plynových vzorkovnic. Tato metoda se v České republice sice používá, avšak není popsána v ČSN EN 60 567. Odběry vzorků můžete realizovat i pomocí vakua. Tato metoda však vyžaduje speciální zařízení, jako je vakuová vývěva nebo potřebné vakuové kohouty, které nejsou příliš vhodné pro odběry v provozu.

Vzorky odebraných plynů musí být dobře označeny a dopraveny do analytické laboratoře v nejkratším možném termínu, tím se minimalizují ztráty vodíku.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...