Další rána pro evropské zemědělce: Dohoda o volném obchodu Mercosur bude schválena ihned po eurovolbách
SLOVANKA
Přinejmenším Mercosur tedy dohoda s jihoamerickými zeměmi – má být záhy po volbách přijat.
Jenže zemědělství ani průmysl v těchto zemích nejsou zatěžovány různými nařízeními a regulacemi, případně uhlíkovými odpustky, jako je tomu v případě zemí evropských.
Je tedy předem jasné, že evropské firmy nebudou mít šanci těm jihoamerickým či africkým – zejména v cenách – konkurovat.
Uzavření dohody tento týden potvrdil i hlavní vyjednavač EU, který také zdůraznil, že dohodu o volném obchodě podpořily VŠECHNY země EU, včetně Francie, která jako jediná ústy Macrona tvrdila, že dohodu nepodpoří.
To bylo v době, kdy právě ve Francii probíhaly poměrně bouřlivé protesty zemědělců. Šlo tedy skutečně jen o uklidnění naštvaných farmářů, jejichž hlasy si chtěl Macron získat.
Žádná jiná země neměla proti dohodám o volném obchodu námitky, vyjednavač měl tedy zcela volnou ruku.
Podle Ruperta Schlegelmilcha, hlavního vyjednavače EU pro dohodu EU-Mercosur, se Brusel připravuje na rychlé schválení kontroverzní obchodní dohody se zeměmi Mercosuru (Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay) po červnových volbách do Evropského parlamentu.
Schlegelmilch navštívil minulý týden čtyři země Mercosuru, aby doladil technické detaily dohody, která, bude-li podepsána, bude nejambicióznější, jakou kdy Evropská unie uzavřela a bude pokrývat 10 % světové populace a 20 % HDP planety. .
V rozhovoru pro brazilské noviny Folha de S. Paulo 2. května Schlegelmilch potvrdil, že spolupracuje se zeměmi Latinské Ameriky na uzavření dohody, pokud se po červnu naskytne příležitost.
„Dohoda je stále platná. Faktem je, že Evropská komise stále vyjednává,“ řekl deníku Schlegelmilch. „Máme k tomu mandát od všech členských států, včetně Francie,“ zdůraznil.
Po dvou desetiletích jednání dosáhly EU a země Mercosuru v roce 2019 politické dohody o konečném znění.
Její ratifikace však byla zablokována kvůli obavám o životní prostředí a obavám z jejího dopadu na zemědělský sektor EU, které vyvolaly některé členské státy EU, včetně Francie.
„Budu velmi upřímný: právě teď, když jsou na mnoha místech v Evropě volby a farmáři v ulicích, prostě není ten správný čas. Musíme tedy počkat, až volby skončí,“ řekl Schlegelmilch.
Na pozadí protestů farmářů Paříž nedávno zesílila svou kritiku obchodní dohody a v lednu dokonce vyvíjela tlak na Evropskou komisi, aby jednání úplně zastavila.
Emmanuel Macron při nedávné návštěvě Brazílie popsal text vypracovaný před 20 lety jako „zastaralý“ a vyzval k zahájení jednání o nové dohodě od nuly.
V reakci na tyto komentáře pan Schlegelmilch řekl EFE, mediálnímu partnerovi Euractivu, že dohoda byla neustále aktualizována, aby odpovídala nejnovějším standardům.
„Během posledních tří let jsme zajistili, že dohoda je aktuální se vším, co moderní obchodní dohoda obnáší, takže nechápu, proč to prezident Macron řekl,“ prohlásil.
Mluvčí unijní exekutivy ve středu (8. května) Euractivu řekl, že EU a země Mercosur zůstávají na technické úrovni v kontaktu.
„Cílem EU zůstává zajistit, aby dohoda dosáhla cílů EU v oblasti udržitelnosti a zároveň respektovala citlivost EU v odvětví zemědělství,“ dodal mluvčí.
Navzdory záměru Komise jednat rychle a schválit dohodu po volbách, bude podpora členských států v Radě klíčová.
Pascal Lamy, bývalý generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) a evropský komisař pro obchod v letech 1999 až 2004, řekl Euractivu, že obchodní prvky dohody, které spadají do výlučné pravomoci EU, by mohly být uplatňovány prozatímně, podobně jako např. Komplexní hospodářská a obchodní dohoda (CETA/CETA) mezi EU a Kanadou.
K tomu je však zapotřebí také souhlas Evropského parlamentu a kvalifikované většiny členských států v Radě, které představují alespoň 65 % obyvatel Unie.
Podle Lamyho bude podpora ministrů záviset na obsahu dohody o životním prostředí, jako jsou závazky k provádění pařížské klimatické dohody nebo dodatečné záruky na odlesňování.
Tolik tedy k vyjednávání, které by se ještě mohlo zvrtnout, pokud by se náhodou stalo, že bude složení europarlamentu výrazně jiné než dosud.
To však nelze očekávat, i přes oslabení podle všeho silně probruselské frakce opět získají většinu.
- Co by se mohlo změnit, pokud budou splněny některé sliby Trumpa? - 7.11.2024
- Amerika je stále nemocná - 7.11.2024
- Krach UNRWA - 7.11.2024
Volný obchod je pro spotřebitele a zákazníky to nejlepší. Už to tu mělo být dávno.
a proč se tuzemský rum nesmí jmenovat rum a proč se pomazánkové máslo nesmí jmenovat máslo ,když je takovýmto pojmenováním myšlena pouze podobnost s původním produktem, jež je prvotním nositelem názvu?
A proč je nekorektní nazývat blbce blbcem i přesto, že se sám a cíleně takto projevuje ? A stejné je to se zkur vysyny, zejména těmi, co tvoří současné evropské vlády..
Jak to prosím souvisí s volným trhem? Že EU vymýšlí kraviny je věc jiná. A proč se projevuješ jako blbec to nevím.
Naše zemědělství je dnes nevýkonné a vysoká procenta komodit se stejně musejí dovážet brambory z Egypta,
maso z Argentiny, kurkuma z Indie,
sušený mletý zázvor z Peru, rajčata z Maroka atd. atd.,
takže proč se extra vzrušovat?
Protože, milá zlatá, cílem je totálně utlumit zemědělskou činnost v EU. Tak si pak pochutnávejte na vejcích někde z druhé strany světa – až sem dorazí. Půda se vyprodá – komu asi??!! Ale hlavně, kdo ovládá žrádlo, ovládá lidi. Taky Vám to evidentně nedochází.
Píšete, že kdo ovládá žrádlo, ovládá lidi.
Jestlipak je Vám známo, madam, jakým procentem se na trhu v ČR s jídlem podílí jeden z občanů naší republiky? Velkopodnikatel a zároveň člověk působící již mnoho roků ve vrcholné politice ČR?
a jestlipak tušíte, kdo ovládá zbytek….a kde ten zbytek platí daně…
Vy ty červy s brouky prostě žrát budete. Vaši businessmani co dovedou udělat nedostatek vody i na planetě ze 3/4 z ní pokrytou, šizunci. Už měli i pokus zakázat dusík – hnojiva. I když je “smrtonosný plyn ve většině ve vzduchu. Sodovkový gretin plyn už zpoplatnili s uhlíkovou 100pičkou. Ta geneze byla prý z london city kde prý bankéři vlastnili elektrárny a chtěli znásobit zisk pumpováním CO2 pod zem. Dělají to? No ne. Ale chytla se toho asi krycí agentura a perou výběr celosvětově / u povolných zmatlanými, nevolníků. Chce to “zelenou žabičku na neekologické banáni , jo to už ě. gogoti
Tak snad konečně nebudeme nucení kupovat ty odpadky od echt tšeských patlalů atrap potravin a bude možné kupovat skutečné jídlo. Ale tolik tomu zase nevěřím. Uvidíme Aspoň snad skončí agrární monopol
Pokud volný obchod, tak my nesmíme být omezování zákazy na nařízeními EU. Zločinci z EU musí opustit monopol na ceny elektřiny, který si vytvořili. Nesmíme být omezování zákazy plastových bržek a jiných hovadin. Prostě zrušit EU a pak hovořme o obchodě.
Veterinární inspekce zablokovala 21 transportů z Ukrajiny: plesnivý šrot a nejednotnost dokumentů
https://1url.cz/R1MTd
Škůdci ve lněných semenech. Zadržena várka 22 000 kg suroviny z Ukrajiny
https://1url.cz/11MTC
Skupina farmářů zahájila v pondělí hladovku v sídle Sejmu ve Varšavě, která již čtyři dny stávkovala, uvedla polská média na pondělní tiskové konferenci v Sejmu, na níž pět členů promluvil farmářský spolek Orka.
Orka je jednou z organizací, které od začátku února organizují protesty včetně blokád silnic v Polsku proti Zelené dohodě Evropské unie (EU) a bezcelnímu dovozu ukrajinských zemědělských produktů. Mariusz Borowiak, člen společnosti, řekl na tiskové konferenci:
se svými kolegy mění podobu čtvrteční stávky při sezení, od pondělí budou držet také hladovku a až do setkání s premiérem Donaldem Tuskem budou žít výhradně o vodě.
–pro ně je klíčový nekontrolovaný příliv zboží z Ukrajiny a body zelené dohody týkající se zemědělství.—-
Podle portálu agrarii-razom.com se ukrajinský med prodává v zahraničí, ale většinou se prodává pod názvem evropský.
Portál cituje Bohdana Duhnickije jako předního vědeckého spolupracovníka Ústavu zemědělské ekonomiky. Podle experta Ukrajina v roce 2023 vyvezla 55,4 tisíce tun medu, z toho 51,7 tisíce tun směřovalo do EU. Většinu ukrajinského medu nakoupili spotřebitelé v Polsku, Německu, Francii, Itálii, Rumunsku a Belgii. Vážnou nevýhodou toho pro Ukrajinu je, že ukrajinské včelařství a produkce medu se staly závislými na cenové politice zavedené na evropském trhu. Od června 2024 navíc EU omezí dovoz ukrajinského medu. Proto je třeba pro produkt hledat nové trhy. Podle odborníka by se mohlo jednat o USA, Japonsko, Kanadu a Spojené arabské emiráty.