16.2.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Souvislosti elektromobility

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Zelená ideologie, jak už jistě víte, opět slavně zvítězila. Zdravý rozum porazila vcelku hravě, ale triumfovala i nad přírodními zákony. V Europarlamentu včera přijali zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035.

Co to bude znamenat pro evropský průmysl, jakož i pro dopravu a osobní svobodu běžných Evropanů, o tom máme zde, jakož i na mnoha dalších fórech, jasno už po léta. Jak to ovlivní dopravu nákladní a tím dostupnost zboží a výkonnost ekonomiky, o tom už tu také byly sneseny stovky argumentů. Podívejme se teď proto do jednoho odlehlejšího, dosud nepříliš diskutovaného kouta hospodářství, který elektromobilita ovlivní neméně výrazně, do zemědělství.

Každý farmář potřebuje tažnou sílu do terénu. K přepravě nákladů, nebo jako nosič nejrůznějšího speciálního nářadí. Potřebuje traktor. A nejpozději od roku 2035, jak se včera usnesly hlavy pomazané v Bruseli, by to měl být stroj elektrický. První vlaštovky už jsou tu. Například firma Soletrac z Kalifornie (tam jsou v každé hovadině napřed) už nabízí zemědělcům svůj eUtility. Dvoutunový traktor s výkonem (úžasých) 40 koní, jehož baterie zvládne (deklarovaných) 4 – 8 hodin provozu. Což je podezřele velký rozptyl. Ale, hlavně, pro použití při sezónních pracích (orba, senoseč, žně) jde o totální nesmysl.

Sestupme ze zelených, ideologických výšin zpět na zem, a to tak, že oběma nohama. Slušný zemědělský traktor, schopný požadovaných polních prací, nemá výkon 40, ale v průměru 150 koní. To je něco kolem 110 kW. Bude-li pracovat 12 hodin (a to se při žních nebo úpravě půdy po nic stává často), potřebuje mít k dispozici kapacitu tak 1400 kWh. Ovšem ty největší z dosud vyráběných automobilních baterií, které jsou na trhu k dispozici, mají kapacitu 100 kWh. Jak z toho ven?

Inu, jsou dvě možnosti – buď orat tak půldruhé hodiny a pak stroj odstavit k nabíječce (z běžné vesnické přípojky) na 6 – 8 hodin a jít se bavit. Protože do večera už schopný další práce nebude. Anebo těch baterií narvat do stroje 15. Čímž se ovšem jeho hmotnost přiblíží parametrům středního tanku… Už dnes jsou veliké problémy se zhutňováním půdy, kvůli pojezdu těžké, zemědělské techniky. Co s tím udělají traktory na 15 automobilových baterií, je asi jasné.

Tohle je ovšem jen jedna, ta viditelnější půlka problému. Tou druhou je související elektronizace zemědělské techniky. Computerové řízení obyčejného traktoru s pluhem. Nejlépe „on line”. S tisíci drahých a nikým nežádaných „apek”, vychytávek a „pomůcek”. Pro bezpečnost, pochopitelně. Znáte to z aut.  No a v tvrdém, polním provozu to udělá co? No jasně, klekne nějaká drobná (nikomu nepotřebná) prkotina a milionový stroj stojí. Velice poučný je nářek jednoho zahraničního opraváře a ajťáka zde.

Ve zkratce – chtěl opravit kamarádovi traktor. Měl jakýsi „lepší”, dost elektronizovaný. A na něm spoustu čidel. Z času na čas vypadávalo čidlo hydrauliky. Které sledovalo, zda je stav hydrauliky stejný, jako před týdnem, včera, i před minutou. No a pokaždé, po výpadku toho čidla, zablokoval centrální mozek traktoru John Deere zapalování. Že prý do odborné opravy to nepojede a basta. Z traktoru při obhlídce nic neteklo, jen chcíplo čidlo. Už poněkolikáté. Od zavolání opraváři k dovozu a instalaci čidla nového, uběhlo průměrně něco okolo dvou dnů.

Farmář tedy požádal svého přítel, jestli by nezkusil to pitomé čidlo nějak obejít. Přemostit, vyřadit, zablokovat… jak se to vždycky dělalo, když něco nepodstatného blblo. A tu padla kosa na kámen. Dejme slovo samotnému opraváři – ajťákovi: „Po hodině jsem se vypotácel z kabiny traktoru. Poražený. Nebyl jsem schopen prolomit zeď obrany, která chránila řídící počítač jako pevnost. Nemohl jsem se ani připojit. Protože John Deere prostě řekl, že nemůžu.”

Tady v kostce vidíme dva hlavní problémy, které s elektronizací (a elektromobilitou) dříve jednoduchých výrobků souvisejí. Za prvé – šílená, nadbytečná složitost, hraničící se sabotáží. Znáte to ze svých aut, mobilů a počítačů. „Pomůcka”, kterou nepotřebujete (a nikdy byste si ji nekoupili) vám v lepším případě otravuje život, v tom horším vám brání věc normálně užívat. A amatérsky vyřadit či zablokovat nejde. I když je vám… no víte k čemu. Tak, jako pitomé čidlo stavu hydrauliky u zmíněného traktoru. Jestli má hydraulika poruchu se na poli vždycky poznalo podle toho, že to nezvedá, nebo že z toho něco tmavého teče. Měřit kvůli tomu co 5 vteřin tlak na milipaskaly netřeba…

Druhá věc je o něco složitější. Souvisí s pojmem vlastnictví. Ten farmář oficiálně vlastní traktor. Řádně ho koupil. Má tak ve stodole okolo 3 tun železa, plastu, drátů a gumy. Ale… když se něco nepodstatného podělá, nenastartuje, neodjede. John Deer mu jeho majetek zablokuje. Bez ohledu na farmářovy záměry či schopnosti, si s věcí poradit. Ne. On mu nařídí, jak má dál postupovat (volat autorizovaného, firemního opravce), jestli se chce ještě někdy v životě s tím krámem rozjet. Což nebezpečně připomíná dva pojmy z trestního zákona – vydírání, nebo braní rukojmí. Takže jak to vlastně je? Vlastní ten traktor farmář, nebo John Deer?

Přitom, zeptáte-li se běžných lidí, pak tenhle „nový trend” fakt a upřímně nechtějí. A farmáři už vůbec ne. Tady je malá ukázka z jednoho (zahraničního) zemědělského fóra. Farmář chce slušný, jednoduchý traktor. Druhý mu odpovídá – „pak to, co chcete, je 30 let starý traktor bez počítačů, emisních přístrojů nebo moderních technologií. Nezáleží na tom, jaká je síla, která ho pohání, plyn, nafta, elektrický proud, nebo cokoliv jiného. Jakmile to má počítače a senzory, stane se čímkoli, jen ne jednoduchým a snadným pro práci. Miluji vymoženosti moderního vybavení, ale chybí mi dny, kdy jste se museli starat jen o to, abyste měli energii a palivo pro motor, bez milionu přístrojů mezi nimi..”

Ano, dostali jsme se od elektromobility poněkud daleko. Ale nikoli bezúčelně a bez souvislosti. Elektromobilita je (při současném stavu poznání a techniky) prostě otevřená sabotáž. Všech myslitelných oborů hospodářství a lidské činnosti. Elektronizace, s ní úzce související, je pak sabotáží skrytou, ale o to účinnější. Zkuste se proto na chvíli zamyslet, kdo skutečně vlastní vaše auto, váš mobil, váš počítač a mnohé další „vaše” věci. Jste to opravdu vy? A chcete takový svět?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)