11.3.2014
Kategorie: Společnost

Bruselu se dělá z Krymu mdlo. Budou totiž volby do Europarlamentu

Sdílejte článek:

PETR FOJTÍK 11|03|2014

Koncem května se budou konat volby do evropského parlamentu. Do té doby se pravdu o tom, co vězí za současnou krymskou krizí na sto procent nedozvíme. Politici všech zemí Evropské unie budou mlžit a nechávat své voliče v nejistotě. Aby pak všem oznámili, že krymské referendum o připojení k Rusku uznávají. Říká se takovému chování “bližší košile nežli kabát”.

 

[ad#hornisiroka]

 

Čeští politici zaměstnávají mysl svých voličů všelijakými časovými a historickými paralelami. Lidé se dohadují, zda jim ruská agrese na Krymu připomíná roky 1938, 1968 nebo snad 1989. Dohadují se o něčem, co je absolutně nesmyslné. Nicméně to odvádí pozornost.

 

Zatímco na Krymu podle všech informací už připravují nové hranice, aktéři celého dění si stále “jen” telefonují. Telefonuje si Putin s Meklovou, s Obamou, s Cameronem, mezitím Obama s Merkelovou, prostě pořád dokola jeden s druhým.

 

Proč si neudělají jednu telekonferenci? Nebo proč už se někde nesešli? Když je situace tak vážná…

 

Putin všem po telefonu říká, že nemá zájem na vojenském řešení, že nic eskalovat nebude. A hlavně, že vše probíhá podle mezinárodního práva. Důkazem, že to politici moc dobře vědí, je oboustranný klid zbraní. Válku, podle mne, si opravdu nepřeje ani jedna strana.

 

Putinovi “odpůrci” mu zase na oplátku neustále opakují, že Krym nezávislý na Ukrajině neuznají.

 

Já myslím, že uznají. Ale, jak říkám, až po volbách do Europarlamentu. A hned se Vám pokusím vysvětlit proč.

 

 

Podle mne jsou za krymským děním pořád jen “obyčejné” dluhy Ukrajiny vůči Rusku. Lze si najít informace, že Ukrajina si posledních pět let půjčovala v Rusku. Ruské banky, svým způsobem státní banky, nakoupily ukrajinské dluhopisy skoro za sedmdesát miliard dolarů. Což je asi polovina současného ukrajinského státního dluhu.

 

Ukrajina nesplácí. Nemá už z čeho. Putin si svým způsobem Ukrajinu kupoval. Rusko i bývalé ukrajinské vlády počítaly od roku 2015 s vytvořením Euroasijské unie. Jedná se tedy o politiku, kterou můžeme Putinovi vyčítat, ale to je asi tak všechno. Má stejné ambice jako bruselští politici. Rozšiřování svého mocenského vlivu.

 

Mezinárodní měnový fond, potažmo Evropská unie nepůjčovali Ukrajině v posledních letech nic. A pak si přijdou a chtějí podepsat s Janukovyčem přístupové dohody. Že byl Janukovyč diletant, to nemá cenu rozebírat. Měl je odmítnout hned z důvodu závazků vůči Rusku. Jenže to on neudělal a nechal to vygradovat až do poslední chvíle.

 

Nutno zároveň dodat, že Rusko Janukovyče už předtím tlačilo, aby odmítl. Například zavedením likvidačních cel na ukrajinský vývoz do Ruska, snižovalo mu ceny obvyklé za plyn a podobně. Takové metody cukru a biče.

 

Jenže Janukovyč se projevil jako naprostý politický amatér a udělal to, co udělal. Nicméně dal lidem sen o lepší budoucnosti.

 

A tak přišel Majdan. A dále to znáte.

 

I to, že Rusko se nehodlá svých investic do Ukrajiny vzdát. Sedmdesát miliard v dolarech, to už je pořádná zmařená investice. Mám takový pocit, že Krym, který je stejně proruský, je odpovídající “zástava”. A svým způsobem pro Ukrajinu nejméně bolestná.

 

No a teď se dostávám k vysvětlení, proč si myslím, že Evropská unie, ale i USA, uznají referendum na Krymu až po eurovolbách.

 

Ono totiž to krymské referendum mělo být původně ve stejný den jako volby do europarlamentu. Ale politikům to opět zkazili obyčejní lidé. Rozhodli se ho provést již příští týden.

 

Jenže, řekněte sami, co se asi stane v myslích voličů, když politici místo předvolební kampaně přiznají svým “hlasům”, že sankce žádné vyhlašovat nemohou. Že oddělení Krymu uznat musí, protože i podle mezinárodního práva se státní dluhopisy zaplatit musí. Jinak totiž by musela Ukrajina ihned vyhlásit bankrot. Jedná se bezesporu o mezinárodní jednostranný dluh, zde nějaké zápočty či odpisy dluhů udělat prostě nelze.

 

A tak mysl evropského voliče je to jediné, o co se nyní hraje. Každý, kdo jen trochu přemýšlí, si v případě, že by se přiznalo zabírání Krymu kvůli státnímu dluhu, domyslí, že doba, kdy se začnou splácet dluhy nenastane až za našich dětí.

 

Ale že začíná už teď.

 

Lidé si před volbami uvědomí, v jaké situaci se předlužený západní svět nachází. Že ty cyklistické stezky za dotace rozhodně nebudou levné. A že se klidně bude jednou za dluhy platit třeba státními územími.

 

Volič se tedy docela jistě naštve. Na ty, kteří tyto dluhy způsobili. Na politiky, na lobisty, na kmotry, na bohaté lidi.

 

A Majdan se pak logicky přesune do Bruselu.

 

Pokud by se toto vše stalo ještě před volbami, dopadli bychom pravděpodobně úplně stejně jako v Kyjevě.

 

Ale když nám to ti naši znovu zvolení “géniové” budou po kapkách podávat celé další volební období, je šance, že si tak nějak pomalu na tu nejistotu zvykneme.

 

Jenže takhle to zatím vypadá, že Brusel (a tím pádem i Zaorálek a spol.) kráčejí ve šlépějích Janukovyče.

 

Nechají pravděpodobně vše rupnout až úplně na poslední chvíli.

 

A do té doby budou tančit a my se budeme akorát tak hádat, proč ten Putin dělá to samé jako Brežněv v šedesátém osmém….

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...