19.5.2018
Kategorie: Politika

Bruselská centrála úplně propadla komunistickému šílenství

Sdílejte článek:

MIROSLAV SLÁDEK

Naposledy se hloubka šílenství projevila v návrhu eurokomisařky pro dopravu. Požaduje, aby byl snížen počet automobilů v Evropě na polovinu. Důvodem je prý stále vysoká úmrtnost na silnicích, a radikální snížení počtu automobilů by logicky vedlo i ke snížení počtu mrtvých.

[ad#textova1]

Tak děsivě primitivní uvažování bylo možné jenom za komunistické diktatury. Ta přesně věděla, co je pro lidi dobré, a proto stanovila přesná pravidla a normy pro všechno. Vytvořila si na to centrální plánovací komisi, kde se určovalo, kolik kilogramů masa, brambor, jaké osevní plochy, kolik ledniček, praček atd., atd. Jelikož v dopravě usoudila, že stačí, aby jeden automobil obsloužil deset lidí, naplánovala podle toho i počet vyrobených automobilů a počet automobilů, které je třeba vyřadit z oběhu. Výjimku netvořili ani funkcionáři a prominenti komunistické diktatury. Ovšem s jednou podstatnou odchylkou. Zatímco obyčejným masám musel jednou zakoupený automobil vydržet celý život, a ještě jej dědili potomci, komunističtí funkcionáři si vyměňovali Tatry 613 každé dva roky, protože po této době již nebyly reprezentativní.

Evropská komise, pokud bude chtít snížit počet automobilů, bude muset zřídit centrální evidenci všech automobilů, nařídit, kdo smí mít automobil, jak často si jedinec může automobil koupit a zároveň stanovit i tresty vězení pro ty, kdo by se snažili tento systém obejít nebo narušovat černým trhem. Nám budou nařizovat, jak máme cestovat, brát nám automobily a nahánět nás do dobytčích vagonů. A mimo jiné to budou zdůvodňovat tím, že tak nebude možné automobilem najíždět do lidí, například. Zároveň sem ale pouštějí stále více islámských teroristů, kteří si vždycky najdou způsob jak nás podřezat třeba jenom proto, že se tváříme spokojeně.

Musím však přiznat i to, že Evropská komise nemusí pro uskutečnění svých šílených komunistických vizí používat jenom elektronické sledování očipovaných obyvatel nebo různé zákazy. Vždyť stačí jenom zdražit benzín. Kolik lidí by asi mohlo jezdit automobilem, kdyby litr benzínu stál 100 korun a více. Téměř nikdo, a přitom by si nikdo nemohl stěžovat na jakýkoliv útlak ze strany Bruselu. Tu špinavou práci by za ně udělal v honbě za ziskem místní zrádce Bureš, který by to zařídil přes svoje podniky.

Orwell byl ve své prognóze až příliš mírný i když obdivuhodně prozíravý, skutečnost je daleko šílenější. Jak je to dávno, kdy jsme s pobavením jsme sledovali na plátnech kin a televizních obrazovkách soudce Dredda, Demolition a Running meny a brali vše jako hodně velkou nadsázku, a něco, co se nemůže ve skutečnosti odehrát. Jak hluboce jsme se mýlili, protože každou tuto, jakkoliv šílenou fantazii, teď máme prožít na vlastní kůži jenom proto, že se v Evropě dostali kvůli hlouposti lidí k moci šílené neomarxistické zrůdy?

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Miroslav Sládek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...