19.8.2021
Kategorie: Historie

Bourání komunistických mýtů: Socialismus byl ekonomicky úspěšný a vůči západu konkurenceschopný systém

Sdílejte článek:

BKM

“Socialismus byl ekonomicky životaschopný a hospodářsky se mu dařilo”

podle 59,3% respondentů  průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018 .  

Fakta a vyvrácení mýtu

Československo patřilo v letech 1918 až 1938 podle údajů HDP na obyvatele mezi 20 nejvyspělejších ekonomik světa, přičemž mělo tehdy mírně nižší, resp. téměř identickou ekonomickou úroveň jako Rakousko a vyšší úroveň než Finsko. Po 2. světové válce mělo mírně nižší úroveň HDP na obyvatele jako Finsko, doběhlo válkou zdecimované a předtím výkonnější Německo a předběhlo i zdecimované Rakousko.

Od uchopení moci komunisty v únoru 1948 však nastal zvrat a ekonomické nůžky mezi socialistickým Československem a těmito a dalšími západními zeměmi se stále více rozevíraly v neprospěch Československa ( viz příloha 3 ).

 

Zatímco v roce 1948 bylo HDP na obyvatele Československa na úrovni 121%, tak do roku 1989 se také podle jeho oficiální nadhodnocených údajů propadlo na 58%.

Reálná ekonomická propast mezi socialistickým Československem (resp. i ostatními socialistickými státy) a západními zeměmi s tržní ekonomikou byla ještě větší.

Podstatné je, že prohlubující se zaostávání za Rakouskem a dalšími zeměmi Západu se projevovalo v nižší a stále více zaostávající životní úrovni lidí, například jejich reálných příjmů a kupní síly, vybavenosti domácností různými statky dlouhodobé spotřeby a očekávané střední délky života lidí.

Podobně a ještě více ekonomicky a jinak selhaly i socialistické experimenty v ostatních zemích v Evropě a jinde ve světě. Dobrým příkladem je Německo. Zatímco v době rozdělení na západoněmeckou SRN a východoněmeckou NDR dosahovaly oba státy přibližně stejnou ekonomickou úroveň, v roce 1991 bylo HDP na obyvatele v NDR už jen na třetinové úrovni oproti SRN.

Ještě k většímu propadu došlo například v Severní Koreji oproti jižní části korejského poloostrova.

Příklad Československa a ostatní zkušenosti socialistických experimentů ve společnostech jsou historickými důkazy jejich ekonomické neúspěšnosti, ekonomického a technologického zaostávání za tržními ekonomikami a systematického selhávání. Vyplynuly z realizování socialistických charakteristik: centrálního řízení ekonomiky a znemožnění lidem vlastnit majetek, se kterým by mohly podnikat (více ve vyvrácení mýtu  Socialistické hospodářství v Československu bylo vyspělé, které naplňovalo reálné potřeby lidí a fungovalo efektivněji jako “chaotický” tržní systém  a v kapitolách publikace 2.1 ekonomické zaostávání za Západem a  2.2 Centrální hospodářství bez soukromého vlastnictví ).

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 2,90 out of 5)
Loading...