30.7.2016
Kategorie: Historie

Bojujeme za obnovu

Sdílejte článek:

IDA FÜRSTOVÁ 30|07|2016

10.7.1940 vznikla ve Velké Británii první československá peruť, 310. stíhací squadrona. Motto: “We fight to rebuild.” (Bojujeme za obnovu.)

[ad#clanek-respo]

Českoslovenští letci měli za sebou Polsko, kde se shromažďovali v provizorním táboře v Bronowicích. V té době nebyli vítáni. Poláci je nechtěli a vyhrožovali předáním gestapu. Totéž se stalo po okupaci v roce 1939 na Slovensku, kde byly rozmístěny československé letky.

V srpnu 1939 se chování Poláků změnilo, vzhledem k situaci a možnosti napadení se snažili zbytek československých pilotů zadržet. Většina už odjela transporty do Francie, kde jim byl nabídnut vstup do cizinecké legie. Později se zařadili k francouzským jednotkám a zúčastnili se bitvy o Francii.

Ve Francii vyjednával tehdejší velvyslanec Štefan Osuský, který v říjnu 1939 podepsal smlouvu s francouzskou vládou o obnovení československé armády ve Francii. Tato smlouva později umožnila evakuaci československé armády a vojenských dobrovolníků do Anglie po pádu Francie. Osuského ješitnost a spory s Benešem komplikovaly situaci, proto vyjednávání v Anglii vedl generál Sergej Ingr. Právě díky jeho úsilí vznikly čsl. perutě už v červenci 1940 a zúčastnily se Battle of Britain.

Českoslovenští vojenští piloti měli v té době vynikající výcvik, jako jediní v Evropě absolvovali i výcvik v akrobacii. V předválečných letech jsme měli mistry světa ve skupinové akrobacii, trio Novák, Hubáček, Široký vyhrálo na mistroství světa v Curychu, sám Novák se sólo umístil druhý.

První válečnou základnou bylo letiště Duxford v hrabství Cambridgeshire v operační oblasti 12. skupiny Fighter Command RAF. Pro počáteční období byla velitelská místa zdvojena, jednotce velel S/Ldr A. Hess od 10.7.1940 do 28.2.1941, za britskou stranu velel  S/Ldr G.D.M. Blackwood. Od 19. 7. 1940 byla peruť vyzbrojována stíhačkami Hawker Hurricane Mk. I, na nichž pod vedením britských instruktorů absolvovala výcvik. Jednotky jej ukončila již 17. 8., kdy byla prohlášena za bojeschopnou.

Svůj první boj nad Anglií vybojovala 26. 8. 1940, kdy se poblíž Clactonu utkala se skupinou Dornierů Do 17 eskortovaných stíhacími Messerschmitty Bf 109 a Bf 110. V prudkém boji piloti sestřelili dva Dorniery 17 a jeden Messerchmitt Bf 110. Vlastní ztráty činily dva Hurricany zničené a dva poškozené, dva piloti utrpěli zranění, Prchal a Bergman.

Do 31. října 1940 sestřelili čs. piloti 40 letadel, 11 letounů pravděpodobně a 6 poškodili.

Mezi první příslušníky 310. stíhací perutě patřili například: Ján Ambruš, Emil Fechtner, Eduard Prchal, Alexander Hess, Václav Bergman, Josef Koukal, Jaroslav Himr, František Hradil, Josef Hubáček, Jan Kaucký, Jaroslav Malý, Jaroslav Štěrbáček.

Josef Koukal byl jedním z prvních pilotů, který utrpěl těžké popáleniny především v obličeji a na rukou. Jeho osud si zaslouží samostatný příspěvek a vzpomínku. Byl to vynikající pilot a především vynikající a statečný člověk.

29.07.1940 vznikla další československá peruť, 311. bombardovací squadrona. Motto: “Na množství nehleďte.”

Základnou byl Honnigton a prvním velitelem  byl W/Cdr Karel Mareš, za britskou stranu W/Cdr John Griffiths, později W/Cdr W. S. Simmonds. Peruť byla vyzbrojena letouny Vickers Wellington MK.I a v září 1940 tak mohla zahájit první válečné akce. Tři nejzkušenější posádky byly vybrány dne 10.9.1940 pro cíle v Belgii,a to nádraží v Bruselu.

K příslušníkům 311. bombardovací perutě patřili: Josef Schejbal, Josef Stráský, Josef Ocelka, Karel Trojáček, Alois Šiška, Václav Korda, Oldřich Doležal, Josef Pavelka, Alois Šedivý.

Právě v této době se domnívám, že je nutné naše perutě připomenout. Nebyli jsme jen pasivní, ale dokázali jsme se i bránit.

[ad#clanek-respo]

Zdroj: Halley J.J., The Squadrons of the Royal Air Force & C ommonwealth 1918-1988

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...