1.1.2020
Kategorie: Společnost

Autoritářské režimy začaly zavírat lidi za tzv. “Fake news”. Inspiraci našli v Merkelové Německu

Sdílejte článek:

SAMUEL GDOVIN

V poslední době se mnozí liberální politici a liberální média ohánějí pojmem “fake news”, v překladu falešné zprávy, čímž se snaží především dehonestovat práci novinářů a lidí s nepohodlnými názory. Volání po cenzuře z “demokratické Evropy” se však chytily autoritářské země z Afriky a Asie, které tento boj proti tzv. “Fake news” posunuly na ještě vyšší level a své odpůrce pod touto záminkou zavírají do vězení.

Zřejmě největším přeborníkem Evropy v boji proti “fake news” je Merkelové Německo, které zavedlo zákon, který pod hrozbou velké pokuty nutí sociální sítě, aby do určitého krátkého času mazaly takzvané “nenávistné příspěvky.”

Takový postup však kritizují někteří lidé a tvrdí, že se jedná o cenzuru. Touto cenzurou ze strany “evropských liberálů” se zřejmě inspirovaly i autoritářské režimy v Africe a Asii. Informuje portál Idnes.cz .

“Nejvlivnější evropská země přispěla k erozi globální internetové svobody tím, že vyvinula a legitimizovala prototyp online cenzury, který může být snadno přepracován, aby sloužil cílům autoritářských států” kritizuje magazín Foreign Policy německý zákon.

V roce 2019 poslaly mocenské elity různých zemí za mříže třicet žurnalistů, kvůli tzv. “Fake News.”

Jde o značný nárůst oproti roku 2012, kdy ve vězení kvůli údajnému šíření nepravdivých zpráv skončil pouze jeden novinář.

Zatímco v roce 2014 státy uvěznily za “falešné zprávy” osm novinářů, v roce 2016 už to byl dvojnásobek. V roce 2018 se ve vězení nacházelo 28 lidí, uvádí zpráva organizace Committee to Protect Journalists (CPJ), která se zaměřuje na obranu novinářů. 

V letech 2012 až 2019 obvinily úřady z šíření “falešných zpráv” 65 novinářů. Nejvíce jich uvěznil Egypt, který za mříže poslal 37 novinářů. V první pětce je ještě Turecko (6), Somálsko (5), Kamerun (5) Rwanda (3) a Írán (3).

Podle CPJ tyto země zneužívají zákony proti falešným zprávám, aby potlačili disidenty a kritické hlasy proti tamním vládám. Například egyptský prezident a bývalý generál Abdal Fattah Sisi nechává zavřít novináře, kteří píší o armádě jinak, než chce kabinet, uvádí deník The Washington Post.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...