21.4.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

AI Slovensko kritizuje vládu za “stigmatizující karantény” Romů

Sdílejte článek:

COM/HS

Karanténu romských komunit na Slovensku a v Bulharsku považuje Amnesty International Slovensko (AIS) za stigmatizující. Organizace tvrdí, že pokud vlády obou zemí neprokáží soulad opatření se zákonem, sledování legitimního cíle, přiměřenost opatření a to, že nejsou diskriminační, porušuje takové řízení lidská práva.

AIS opětovně upozorňuje na to, že slovenská a bulharská vláda musí neprodleně zajistit ochranu romských komunit před nákazou a před potenciálně zničujícími sociálními a ekonomickými následky vládních opatření. Agenturu SITA o tom informovala koordinátorka kampaní a vzdělávání k lidským právům AIS Natália Šmídová.

AIS vyzývá obě vlády, aby neprodleně zajistily pro Romy z lokalit uzavřených v karanténě zásobování jídlem, přístup k lékům, hygienickým produktům a zdravotní péči, a aby jim poskytli podporu nezbytnou k dodržování opatření způsobem, který bude respektovat jejich lidská práva.

Apeluje také na to, aby státy přestaly používat donucovací složky a armádu na šíření strachu a zastrašování obyvatel těchto sídel. “Vlády na Slovensku a v Bulharsku podle lidskoprávní organizace nesou odpovědnost za to, aby lidem umístěným do karantény byly garantovaná ekonomická a sociální práva včetně práva na jídlo, vodu, sanitaci a přiměřené životní podmínky,” konstatuje AIS.

Amnesty International Slovensko u příležitosti mezinárodního dne Romů vyzvala k zastavení jejich stigmatizace během pandemie Covid-19. Na vládu SR apelovala, aby zajistila, že obrana lidských práv bude středobodem jakýchkoli opatření, ke kterým země při řešení zdravotní krize přistoupí.

“Náš výzkum ukazuje, že vlády neposkytly romským rodinám žijícím v příslušných lokalitách potřebné ochranné prostředky a nezajistily jim dostatečný přístup k vodě, sanitaci, jídlu, hygienickým pomůckám a zdravotní péče ,” uvedla Šmídová. Dodává, že pro přetrvávající nerovnosti se situace mnoha Romů během pandemie ještě zhoršila. “Kromě toho, že lidé v neformálních sídlech jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce, mohou opatření, která vlády zavádějí s cílem zmírňovat krizi – včetně omezení volného pohybu a fyzického kontaktu osob – vést k dalšímu prohlubování chudoby a sociálnímu vyloučení,” poznamenala.

Poznámka PP: Možná by se soudruzi z AI také měli podívat kolem sebe. Kdo co dá majoritnímu etniku? Proč mají mít cikáni opět nějaká “lidskoprávní” privilégia? Jsou snad něco jiného něž ostatní lidi?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...