10.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Achillova pata globalismu

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Rozvrat dodavatelských řetězců nebyl vyřešen a není jasné, kdy bude. Účinky toho rozvratu vidíte v obchodech ve formě nedostatku některého zboží a rostoucích cen.

Avšak dodavatelský řetězec je věc, se kterou více obeznámeno jen málo lidí a ostatní o něm mají jen povrchní dojmy.

Většina lidí si myslí, že dodavatelský řetězec jen prostě jednou z částí globální ekonomiky. To ale vůbec není pravda. Dodavatelský řetězec, to je globální ekonomika.

Neexistuje žádný kousek zboží nebo služeb jakéhokoliv druhu, který by nepřišel přes dodavatelský řetězec. Ani jeden.

Když je podlomený globální dodavatelský řetězec, tak je podlomená globální ekonomika. A čím dál více se ukazuje, že tomu tak je.

Potíže s dodavatelským řetězcem se budou zhoršovat. Ještě více znepokojivá je skutečnost, že realizace nápravy potrvá roky a někdy i desetiletí.

Důvod má co dělat s dlouhým časem, jaký zabere realizace převodu činností do domácí ekonomiky. Např. USA mohou skoncovat se svou závislostí na dovozech asijských polovodičů vybudováním vlastních fabrik na polovodiče.

Problém je ale v tom, že postavit ty továrny zabere od tří do pěti let a potřebný rozsah je ohromný.

A existují i brzdy zotavení dodavatelských řetězců, které nejsou přímo spojeny s konkrétními dodavatelskými řetězci, stejně však poškozují proces adaptace a zajištění náhrady.

V Americe např. máme nedostatek pracovních sil. A příčiny jsou komplikované.

Není to doslova nedostatek potenciálních pracovníků, ale spousta pracovníků radši zůstává doma, protože tu působí určitá kombinace sociálních dávek od vlády, rodičovských dávek nebo nedostatečné výplaty nabízené zaměstnavateli (kteří si nemohou dovolit platit více, protože jinak by s businessem skončily).

Spousta toho nedostatku pracovních sil se točí kolem méně placených míst jako číšníci, prodavačky, obsluha fast-foodů a kancelářských asistentek. Brzy ale přijde nedostatek pracovních sil v oblastech s kvalifikovanějšími pracovníky jako, inženýři, piloti, strojníci a zdravotníci.

Ten nedostatek nebude jen kvůli nízkým platům ale kvůli povinným vakcínám.
Prezident Biden nařídil, že všichni vládní dodavatelé musí být od 18. ledna 2022 plně vakcinovaní. (To je navíc k federálním zaměstnancům a vojáků, kteří už podléhají vakcinační povinnosti a nemají na výběr.)

Míra proočkovanosti u federálních dodavatelů je ve skutečnosti nižší než v zemi jako celku. Národní míra očkovanosti se blíží k 70%, zatímco federální dodavatelé mají míru k 60 %.

A v některých specializacích jako v avionice je to ještě nižší.

Tito pracovníci vědí, že vakcíny jsou dostupné, chápou ale rizika (na obou stranách, protože ví o vedlejších účincích) a rozhodli se nevakcinovat se. V tomto okamžiku je téměř nemožné změnit jejich názor.

Ač soudy ty povinnosti zablokovaly, tak Bidenova administrativa z nich neustupuje. Pracovní síla federálních zaměstnanců je ohromná, v milionech. Bude-li administrativa pokračovat ve svém kurzu, tak očekáváme ohromnou vlnu rezignací a výpovědí mezi vysoce kvalifikovanými pracovníky.

Pracující inteligence a ti dělníci, co vytváří vysokou přidanou hodnotu od Boeingu až po Textrona a ze stovek tisíců jiných firem, se budou vyhazovat nebo budou odcházet.

Americká ekonomika je už teď hrozně slabá. Dodavatelský řetězec je už tak rozvrácený. To masové vypovídání kvalifikovaných dodavatelů by mohlo do recese uvrhnout celou ekonomiku.

Někteří analytici dokonce naznačují, že globální dodavatelský řetězec významní účastníci jako Čína sabotují, aby z geopolitických důvodů poškodili Západní ekonomiky.

Je těžké říci, zda je dodavatelský řetězec záměrně sabotován, nebo zda prostě kolabuje pod svou vlastní tíhou. Dost možná obojí.

Svým způsobem na tom nezáleží, protože cokoliv tak složitého a nesmírně rozsáhlého, jako globální dodavatelský řetězec vždy zkolabuje; otázkou je jen kdy.

Po 30 let byla v managementu globálního dodavatelského řetězce efektivita obvykle definována jako odstranění nadbytečností, zásob a prodlev (radši více než méně). To je fajn v krátkodobém výhledu, vede to ale k tomu, že systém je pak křehký a nemá žádnou toleranci byť i k malým narušením.

Povaha složitých systémů je taková, že malé příčiny mají nesmírné dopady až do té míry, že dojde k totálnímu kolapsu.

Je možné, že jedna nebo více stran se rozhodne ten systém rozvrátit záměrně, aniž by si uvědomila, jak je celý ten systém opravdu zranitelný. Taková kombinace záměrných činů a nezamýšlených důsledků je hlavním hybatelem historie včetně vypuknutí I. světové války.

Jakmile se to hroucení do sebe rozběhne, bude velice těžké ho zastavit.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...