21.4.2024
Kategorie: Ekonomika

Sankcemi k prosperitě: Rusko roste rychleji než kdokoli na Západě

Sdílejte článek:

KAREL BEK

Mezinárodní měnový fond (MMF) na základě svého výzkumu předpovídá, že ruská ekonomika poroste v letošním roce rychleji než jakákoli jiná ekonomika Západu, který se ji snaží stále dalšími a dalšími sankcemi poškodit aizolovat. Informaci přinesly Brussels Signal a BBC News.

MMF sdružuje 190 členských zemí. Údaje, statistiky a prognózy MMF využívají podniky při plánování, kam investovat, a centrální banky při rozhodování o úrokových sazbách.

Jeden nahoru, druhý dolů

Ve své nejnovější prognóze, která byla zveřejněna 16. dubna, MMF předpovídá, že ruská ekonomika letos poroste o 3,2 %. To je výrazně vyšší růst než ve Velké Británii (0,5 %) , Francii (0,7 %) nebo Německu (0,2 %). Předstihne tak všechny západní země včetně USA, kde se očekává růst ve výši 2,7 %.

Pro srovnání, japonská ekonomika by měla vzrůst pouze o 0,9 % a ekonomika eurozóny jako celku o 0,8 %. V rámci Evropské unie poroste Španělsko o 1,9 %, ale Francie a Itálie dosáhnou pouze 0,7 %, nemluvě o to, že ekonomický motor EU – Německo zaznamená nanejvýš slabých 0,2 %.

MMF uvádí, že prognózy hospodářského růstu pro příští rok se ve většině vyspělých ekonomik nejčastěji pohybují v rozmezí kolem 1,5 procentního bodu. Navzdory západním sankcím uvaleným na Kreml MMF zlepšil své lednové prognózy pro ruskou ekonomiku a uvedl, že ačkoli v roce 2025 očekává nižší růst, bude stále vyšší než dříve očekávaných 1,8 %.

V roce 2025 odhaduje MMF růst ve Velké Británii (1,5 %), Francii (1,4 %) a Německu(1,3 %). Průměr zemí eurozóny se odhaduje na 1,5 %.

Podle náměstkyně výkonného ředitele MMF Petyi Koevy Brooksové byl růst ruské ekonomiky podpořen investicemi podniků a státních podniků a “silnou soukromou spotřebou” v rámci Ruska spolu se silným vývozem ropy.

Rusko je nadále jedním z největších světových vývozců. V únoru například BBC odhalila, že navzdory vytrubovaným sankcím se do Velké Británie potuchu dovážejí miliony barelů paliva vyrobeného – z ruské ropy.

Nepříjemnost pro Západ

Prognóza MMF je víc než nepříjemná pro západní země, které se po zahájením speciální vojenské operace proti kyjevskému popřevratovému režimu snažily ruskou ekonomiku izolovat a oslabit. Někteří političtí experti věštili Rusku dramatický hospodářský pokles, který by prý mohl vést k pádu prezidenta Vladimira Putina – ale stalo se něco přesně opačného.

Ve skutečnosti se Rusko raduje, že západní sankce zvýšily soběstačnost země a že domácí investice a soukromá spotřeba zůstávají silné.

A to přesto, že země zaznamenala jistý odliv mužů v produktivním věku, kteří se chtějí vyhnout branné povinnosti. Pokračující vojenské výdaje, daň za válku na Ukrajině, včetně obětí a škod na infrastruktuře a vybavení, budou mít podle západních odborníků pro Rusko dlouhodobé ekonomické důsledky. Věštění asi stejně podložené jako všechna předchozí.

Tomu se říká pozoruhodná odolnost?

MMF nicméně konstatoval, že světová ekonomika zůstává “pozoruhodně odolná”, neboťí růst a inflace nyní zpomalují téměř stejně rychle, jako rostly. Trendy byly prý nejvíce ovlivněny problémy, jako je “narušení dodavatelského řetězce v důsledku pandemie, energetická a potravinová krize vyvolaná válkou na Ukrajině (tedy nikoli sebevražedným bruselským Green Dealem, který bezpečně – a záměrně – likviduje hospodářství států na starém kontinentě, pozn. PP) a prudkým nárůstem inflace následovaným globálně synchronizovaným zpřísněním měnové politiky”. Orwllovský newspeak zakrývající realitu v praxi.

Nicméně ekonomové MMF varovali, že pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem na Blízkém východě bude dále stupňovat, může to vést k růstu cen potravin a energií na celém světě. Pokračující útoky na lodě v Rudém moři a pokračující válka Západu proti Rusku na Ukrajině by prý také mohly ovlivnit to, co bylo dosud “pozoruhodně odolné” v globální ekonomice. Případné zvýšení cen potravin, energií a dopravy by ovšem nejvíce zasáhlo země s nižšími příjmy (jako je například Česká repubilka, pozn. PP)..

Naopak silný hospodářský růst spojený s rychle klesající inflací podle MMF naznačoval pozitivní změny na straně nabídky. Patřilo k nim například zmírnění šoků v cenách energií a výrazné zvýšení nabídky pracovních sil spojené se (zničující) migrací (!). A protože se hypotéky s pevnou úrokovou sazbou staly pro obyvatelstvo dostupnější, pomohla opatření měnové politiky ukotvit inflační očekávání.

MMF dodává, že Čína dosáhne hospodářského růstu 4,6 % a Indie by mohla dosáhnout téměř 7 %. Obě země totiž odebírají ropu a další suroviny z Ruska, a jsou proto často obviňovány z toho, že pomáhají Kremlu úspěšně obcházet západní sankce.

Kyselé hrozny zatím fungují, ale hrozny hněvu západní veřejnosti, která realitu cítí na vlastní kůži, bez ohledu na žvásty “politických ekonomů a věštců” rychle dozrávají a těžknou…

Zdroj

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)