29.9.2022
Kategorie: Společnost

A převaděči mají do příští soboty utrum. Pak už je to zase jedno

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ministr vnitra Vít Rakušan oznámil, že ostře zakročí proti převaděčským bandám na pomezí Slovenska a České republiky. Prý nám tu moc korzují migranti. Jejich počet stoupl o 1200 %. A to by bylo, aby s tím náš ministr pro vnitro něco neudělal. No tak zavedl na deset dní kontroly. Jedenáctý den bude den odpočinku. Věčného. Co z toho plyne? No že si pašeráci udělají na deset dní zaslouženou dovolenou a počkají, až to ty šašky z ČR přestane bavit.

Migrační vlna se spustila v roce 2015. Sedm let a my stále nemáme mechanismy, které s ní budou umět účinně pracovat. Stále jsme na úplném začátku. Stojíme s hranicemi obnaženými a vyhlašujeme deset dní kontrol mezi Slovenskem a ČR. Ochrana Schengenského prostoru stále nepracuje, jak má? Stále sedíme s rukama v klíně, usmíváme se jako slunce a s heslem Wir Schaffen das čekáme na Godota? Jak to, že sedm let po první velké vlně není Evropská unie schopná držet hranice nepropustné? Jak to, že se na tom potentáti ještě neshodli? Lidumilně si necháme přicházet do Evropy kohokoliv, koho to napadne. Nehlídáme, jestli sem jdou mezi všemi těmi inženýry a lékaři a zdravotními sestrami trestaní kriminálníci, váleční dobrodruzi, násilníci. Je to jedno. Wir Schaffen das, i kdyby na chleba nebylo.

A Rakušan přijde na tiskovku a slavnostně pronese, že on se stará, on zavádí na deset dní kontroly na hranicích se Slovenskem. A to je řešení? Čeho konkrétně? Poláci loni roztrhali na kousíčky Lukašenkovy plány, když na hranicích s Běloruskem zavedli prakticky válečnou zónu, protože Lukašenko spustil hybridní vojnu dovážením migrantů na polské hranice. Poláci nepustili do své země ani jednu migrantskou nohu a do roka na hranicích stojí plot. I přes štěkot lidskoprávních neziskovek, které by Polsko nejradši viděly před mezinárodním trestním tribunálem. Lukašenko odtáhl s nepořízenou. Konec. Tečka. Nazdar hodiny. Migrace se nekoná. Chceme to samé i na hranicích se Slovenskem? Naprosto směšné. Ale na hranicích Schengenského prostoru určitě.

Jsme jen tranzitní země, nás se to prakticky netýká, jdou do Německa, zní éterem uklidňující hlas. Nejsme náhodou součástí Evropské unie? A neznamená oslabení Německa i naše oslabení? Vždyť Německo je motor Evropy. A když si ho zadřeme vlastním blahosklonným neřešením, budeme na tom biti i my. Nebo to je jedno? Co je proti Němcům, toho se radostně zúčastníme? Ale vždyť je to kravina.

Jsme předsednická země Rady Evropské unie. Rakušan při jednání se svým slovenským protějškem sám uznal, že by se měla posílit role unijní pohraniční agentury Frontex. Ta se ovšem na počátku migrační vlny osvědčila jako báječná taxislužba, která nebránila hranice Schengenského prostoru, ale fakticky asistovala pašerákům tím, že migranty zachraňovala a převážela do Evropy. Je sedm let po prvotní migrantské vlně. A stále jsme na počátku. Stále slepě tápeme a hledáme řešení.

Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz volá po zpřísnění kontrol hranic s ČR. My voláme po zpřísnění kontrol hranic se Slovenskem. A výsledkem bude bezzubý a nevyslyšený apel na Evropskou komisi, aby posílila roli Frontexu. A k čemu to, když hranice Schengenského prostoru budou stále otevřené? A jsme skutečně předsednická země Rady Evropské unie, která má určovat témata? Nebo jsme jen zbytečná stafáž pro již dávno předepsaný scénář? Ministře Rakušane, přišla vaše chvíle, nastolte téma a tlačte na to, aby bylo do konce našeho předsednictví když ne vyřešeno, tak aspoň nastoleno a aby se stalo tématem pro celou Evropu. Zavádět kontroly na hranicích mezi státy Schengenského prostoru je jen nouzové opatření, které nic neřeší. Jen zpochybňuje samotný Schengenský prostor otevřených hranic. A když to nepůjde přes unii, proč nevyužít formátu Visegradské čtyřky a nezačít kolektivně chránit hranice sami, ale spolu… ne proti sobě. Viz naše uzavření hranic se Slovenskem a diplomatická roztržka, když Slovensko od nás nechce zpátky přijímat chycené migranty. Ukažme unii, že to jde. Plácat se v tom stejně jako před 15 lety je prostě trapné.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)