15.7.2023
Kategorie: Multikulturní soužití

Tunel jménem Lety

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Tunel jménem Lety, aneb paradoxně největší zneužití Romů pro soukromé zisky od doby jeho válečného provozování. Podepsán sudeťátský kámoš a tehdejší ministr kultury Daniel Herman.

Téměř půl miliardy nás stálo vykoupení pozemků pod památník bývalého romského pracovního tábora v Letech. Šestkrát víc jsme museli zaplatit za to, co na sílu protlačil tehdejší státní aparát. Za pomoci médií, za pomoci romských organizací, za pomocí celého arsenálu neziskovek. Za areál s třinácti halami pro chov prasat jsme všichni zaplatili soukromé firmě Agpi 450,8 milionu korun. Podle znaleckého posudku však byla jeho cena jen 77,2 milionu korun.

A víte za co? Za pozemky které z části patřili státu. I za pozemky, na kterých stálo 10 ze 13 hal! Ty patřily České republice a firma Agpi je pouze užívala na základě nájemní smlouvy z roku 1999 uzavřené s Pozemkovým fondem ČR. A co firma Agpi, které se musely naše peníze nasypat? Tak ta sama byla v té době už skoro na hranici krachu. Počet prasat chovaných v Česku na výkrm dlouhodobě kvůli levnějšímu masu z dovozu klesal, a s tím klesal i počet prasat v Letech. Za posledních 20 let měla společnost kumulovanou ztrátu 118 milionů korun, a ačkoliv měla v daném roce tržby ve výši 392 milionů korun, zisk jí meziročně klesl o téměř tři čtvrtiny na pouhé dva miliony. Tudíž v podstatě nic v tom objemu dluhů, které nasekala.

A co na to ti, kteří tohle neuvěřitelné chucpe schválili? Co na to prosudeťák Herman? Nevzpomíná si. Cituji: „Na ministerstvu jsem skončil před šesti lety. Na jednotlivosti této záležitosti si již nevzpomínám.“ Ani tehdejší ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD si nevzpomíná. Ten, který se tak zaštiťoval Romy a jejich památkou, až z toho Romové neměli nic, kromě toho, že ti pracující si svůj památníček formou daní pěkně zaplatili. A zaplatili ho soukromé, krachující firmě, která si tím pěkně zasanovala své dluhy a kdoví, komu všemu ještě a co zatáhly tyto peníze. Ale to samozřejmě jen spekuluji, mohlo to být křišťálově čisté, stejně, jako u Standy Grosse.

Takže po nás potopa, jednání byla tajná, všichni zúčastnění mají selektivního Alzheimra, a tehdejší socanský premiér nebere telefon. Proč taky. Tady to takhle chodí. Nulová zodpovědnost a vztyčený prostředníček občanům. Nutno podotknout, že zcela zásadní roli v tomto sehrála média, která okamžitě dehonestovala každého, kdo si dovolil na toto poukázat. Neváhala využít všech prostředků aby každého takového člověka zastrašila a nikdo aby ani necekl. Ti, kdo s tím měli problém byli označení za nácky a rasisty. Ty peníze bylo prostě potřeba zdůvodnit a bylo úplně jedno jakými prostředky.

Osobně to považuji za jednu z nejnechutnějších kauz a zneužití válečné historie v našich novodobých dějinách. Vládními úředníky, poplatnými médii, poslušnými, státem dotovanými neziskovkami a všemi těmi, kterým o památník, ani o Romy evidentně nešlo. On tam totiž celou tu dobu už památník stál…

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x