25.6.2023
Kategorie: Ze světa

Něco mi tam chybí

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak nám prý v Rusku začala občanská válka. Wagnerovci se v dlouhé koloně vydali směrem k Moskvě. Prigožin mluví o nutnosti sesadit Šojgua a Gerasimova. Z Rostova na Donu a s Voroněže jsou hlášeny wagnerovské jednotky. Fejsbůk, Twitter, Telegram i Tik Tok praskají ve švech. Náš kinderministr zahraničí se už tetelí blahem, jak se Rusko rozpadne v občanské válce a Ukrajina díky tomu už brzy zvítězí. Pár dalších se k němu přidalo, aniž by si uvědomovali, co by znamenala občanská válka v zemi s jadernými hlavicemi.

Prezident mlčí, premiér mlčí… Ale Putin už měl projev, kde mluvil o zradě a nutnosti se semknout, aniž by jmenoval Prigožina. Ukrajinci se na frontě pustili do zuřivých útoků, neb ucítili šanci.

Nebudu říkat, jak to teď v Rusku je, protože mám informace ze stejných zdrojů, jako ostatní. Nedozvěděl jsem se nic, co by nebylo všeobecně známo. Poslední, co jsem zaregistroval, byla hláška Sputniku, že Prigožin zastavil svůj pochod na Moskvu. Nebudu tvrdit, že tomu rozumím lépe, než všichni ostatní. Jen vám povím, co mi na celé věci nesedí.

Představte si toho Prigožina. Má svojí soukromou armádu, řekněme, že se na puč připravoval dlouho dopředu a skutečně chce uchvátit moc. Fakt si někdo myslí, že by celý henten konvoj Putin nenechal rozstřílet na hadry? Klidně i s celým Rostovem na Donu? Kdyby se vládce v Kremlu cítil skutečně ohrožený, myslíte, že by nepřilítla nějaká nadzvuková stíhačka nebo nadzvukový bombardér a nezničil je i se všemi, co by zrovna měli smůlu a byli by blízko?

Putin je přece henten diktátor, ne? Je to největší magor, je posedlý mocí, navíc má rakovinu, osobní bezpečnost přehání, neb je paranoidní, atd, atd. Kolem něj je kamarila oligarchů, Rusko není stát, ale zločinecká organizace… vynechal jsem něco? Já totiž celý den poslouchám o občanské válce, ale chybí mi k ní ten nejzákladnější atribut – hory mrtvol. Na to, že se nám prý perou mocenské kliky, tak se vlastně vůbec nic neděje. V ulicích je vojenská technika a vojáci se fotí s místními. Chybí mi stanné právo a hlavně mi chybí vojenské soudy. V takovéto situaci se zpravidla nikdo neobtěžuje čtením občanského zákoníku.

Neříkám, že v Rusku nemůže dojít k občanské válce, ale jsem si celkem jistý, že nebude vypadat takhle. Tam na východě se z nějakého zabíjení a popravování neposerou. Pokud tam někdo chce sesadit Putina, tak na to nestačí prorážet směšný zátaras na silnici. Museli by se jinak prostřílet. Nějak také nevidím stovky a tisíce zadržených – na obou stranách. Někde by měl mít navrch Putin, někde zase Prigožin. To je přece první, co se řeší – zbavit se všech zrádců a zaprodanců a ideálně to hned dát na internet, aby všichni věděli, co je čeká, když nebudou pěkně spolupracovat s tím, kdo jim zrovna vládne.

Co brání Putinovi, aby na svém území, kde nejsou žádné Patrioty ani jiné protiletadlové střely nepřítele, aby prostě poslal svoje letadla? Ohledy? Copak on nějaké má? Doteď to byl přece psychopat, ne? Proč Putin řeší kritickou situaci svého postavení tím, že pár bagrů rozrýpává asfalt na dálnici? Z mého vidláckého pohledu to vypadá tak, že svojí situaci za kritickou nepovažuje. A i když si nemyslím, že by byl Putin magor, nedělám si iluze, že kdyby se cítil skutečně ohrožený, že by nějaký konvoj ušetřil. Nebo že by řešil kolaterální ztráty. V tomto ohledu nemá v Rusku žádná omezení.

Víte, kdy bude zle? Až se na Tik Toku objeví první řada postřílených civilistů… Bude to tak půl hodiny poté, co je nějací kati povraždí. Dneska to jde rychle a všichni mají v kapse kameru. Pokud se tak stane, bude rozumné si zkontrolovat jodové tabletky a přemýšlet, kterým směrem je od vás Praha nebo Brno, abyste věděli, odkud přijde tlaková vlna a záření.

Ne, fakt nevím, co je to tam teď v Rusku za šaškárnu. Dovedu si představit třeba variantu, že Ukrajina svojí ofenzívu ukončila moc brzy a je zapotřebí je přesvědčit (podobně jako u Bachmutu), že stačí jen ještě trochu zabrat, poslat dopředu ještě pár brigád a pár leopardů a ruská obrana konečně praskne. Možná si prostě dvě armádní kliky vyřizují účty a Putin se ještě nerozhodl, jestli zmizí Šojgu nebo Prigožin. Možná se právě vyrábí záminka k všeobecné mobilizaci a vyhlášení stanného práva. Možná je ton způsob, jak přisunout blíž k Ukrajině další jednotky a předstírat, že budou útočit úplně jinam, než na Kyjev. Možná je to jen názorná ukázka Západu, že Rusko může být mnohem nebezpečnější, než je teď.

A také je možné, že Prigožinovi normálně jeblo. Pokud ano, tak si to zapamatujte. Takhle to vypadá, když jebne Rusovi. A modlete se, aby přesně takhle nejeblo Putinovi a aby ho Pánbůh ještě dlouho zachovati ráčil. Představte si, že nějaký takový Prigožin sedí v Kremlu a má na dosah jaderné tlačítko… Ten chlap neváhal vyrazit na Moskvu. Myslíte, že by váhal odpálit ty svoje Sarmaty, Topoly a další střely? Nebo, že by to třeba alespoň zkusil na Kyjev nebo Varšavu?

Jestli je tohle občanská válka, tak jsou ruští warlordi nějak moc útlocitní. Příliš se to podobá operetě a příliš málo se to podobá frontě u Kupjansku. I běžné vojenské cvičení má v Rusku větší ztráty než wagnerovský pochod na Moskvu. A právě proto, že mi k obrazu občanské války chybí masové popravy a další hrůzy, myslím si, že za tím bude něco úplně jiného.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
79 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x