17.1.2018
Kategorie: Politika, Presidentské volby 2018

10 případů Miloše Zemana

Sdílejte článek:

KJR

Miloš Zeman postavil svou image na neutuchajících provokacích a je sám se sebou maximálně spokojen. O údajné dokonalosti této strategie jej dnes a denně přesvědčuje jeho nejbližší okolí a také armáda podporovatelů a obdivovatelů.

[ad#textova1]

.
Nejde však jen o provokace, nýbrž i o zjevné fauly, lži, účelové fabulace, vulgarity nejhrubšího zrna, ostudy mezinárodního formátu a excesy všeho druhu. Excesy se za Zemana stávají normou. Žijeme v zemi, v níž nic není hanba. Miloš Zeman otevřel dveře buranizaci a aroganci ve veřejném prostoru v míře dříve nevídané a neslýchané. Stal se sběratelem různých afér a úletů. Vrší je záměrně, aby ty čerstvé překryly ty předchozí.

Není divu, že Miloši Zemanovi imponuje východní model autoritářského způsobu vládnutí, že oživuje normalizační rezidua, a že si tak dobře rozumí se svým mocenským kumpánem Andrejem Babišem.

Pokusme se z té plejády Zemanových hříchů vybrat pouhých deset, které osobu Miloše Zemana dostatečně zřetelně charakterizují.

Aféra Bamberg

V roce 1995 se předseda ČSSD Zeman sešel v doprovodu pánů Machovce a Vlčka s tajemným čechošvýcarem Vízkem, který Zemanovi nabídl sta miliony Kč darem a k tomu kompro materiály na ODS a ODA, za to, že v dalších vládách dosadí na ministerské posty některé své lidi. Těch schůzek se uskutečnilo celkem pět. Odhalení přinesla Česká televize, která je od té doby v nemilosti mstivého Zemana.

Peníze z Panamy

V roce 1997, za předsednictví Miloše Zemana, doputovalo na účet ČSSD 220 tisíc švýcarských franků z daleké Panamy. Ukázalo se, že za tajemným sponzorem stála švýcarská stopa posilujícího se byznysového impéria pana Babiše. Byl to start budoucího partnerství. V době, kdy byl Zeman premiérem a Grégr jeho ministrem se Agrofertu mimořádně dařilo – Deza, Precheza, Agrobohemie, a ve finále privatizace-neprivatizace Unipetrolu přes záhadnou firmu Ameropa. Nedávno mělo kumpánství Babiš-Zeman dvacáté výročí.

Aféra Olovo

Sběr kompromitujících materiálů na tehdejší místopředsedkyni ČSSD Petru Buzkovou v režie Zemanova poradce a stvořitele Miroslava Šloufa. Psal se rok 1998.

Zeman a Rusko

„Novinářů je mnoho, měli by se likvidovat“, pronesl Zeman po letošním setkání s ruským prezidentem Putinem, „Rusko je pro nás desetkrát důležitější než Francie“, Zeman letos v Soči, „Všichni žurnalisté by měli umět rusky!“, Zeman na tiskové konferenci s Putinem.
Servilita vůči Rusku je v Zemanově případě srovnatelná s výkony Husáka či Bilaka. Otevřeně schvaluje anexi Krymu i utajené vojenské operace na Ukrajině, podporuje syrského diktátora Asada, ruského spojence, je proti sankcím vůči Rusku, lobbuje za ruské firmy, obklopuje se lidmi, kteří jsou přímo napojeni na ruský zájem, bagatelizuje závěry zpráv BIS o ruském vlivu v ČR, spolu se svým názorovým spojencem Klausem létá na Jakuninovy konference na Rhodos. Ve svém zcela otevřeném proruském postoji je raritou v evropském kontextu.

Zeman a Čína

V rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV v říjnu 2014 Zeman prohlásil, že přijel do Číny nikoli, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Během rozhovoru si infantilně pohrával s plyšovým krtečkem. Z této návštěvy se Zeman nevracel státním leteckým speciálem, nýbrž soukromým letadlem spol. PPF.
Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je od dubna 2015 členem poradního sboru českého prezidenta Zemana. Pověření dostal od pánů Mynáře a Nejedlého. Podle mnoha zdrojů stála u zrodu CEFC čínská vojenská rozvědka. CEFC provedla v posledních několika letech v ČR pár viditelných vlivových akvizic, včetně fotbalové Slávie nebo banky JaT.

Zemanovy bonmoty

Bylo by jich přehršel. Bonmot je podle původního významu slova vtipný výrok, úsloví, krátká satirická glosa či aforismus. U Zemana jde spíše o účelový instrument, který má někoho urazit či ponížit. Jsou to nezřídka novináři, imaginární pražská kavárna, rektoři vysokých škol, nekuřáci, abstinenti, ženy, umělci, příslušníci nejrůznějších menšin a minoritních komunit, opoziční politici, neziskové organizace, … – souhrnně všichni, kteří si s ním dovolí tak či onak nesouhlasit. Proto se tak dobře a bezpečně cítí ve své oblíbené televizi Barrandov v doprovodu svého Ovčáčka.

Zemanův Peroutka

„Hitler je gentleman“ ten text byl vlevo dole (prý).
Zeman pronesl v projevu na fóru Let My People Live! v roce 2015, že byl Ferdinand Peroutka fascinován fašistickou ideologií, což prý dokládá údajný text. Ten se však nikdy nenašel a Zeman se za svou lživou a dehonestující fabulaci dodnes neomluvil. Falešných obvinění a výpadů vůči žijícím a nežijícím osobnostem má za sebou Zeman celou řadu, nezřídka se musel na základě soudního verdiktu omlouvat.

Zeman a prezidentská kampaň 2013

Před volební kampaní pro prezidentské volby 2013 prohlásil, že nebude útočit na své protikandidáty. Svůj závazek porušil zejména mezi prvním a druhým kolem volby, kdy tvrdě zaútočil on a jeho tým na Karla Schwarzenberga, a to i zcela nepravdivými obviněními.
Citoval při tom lživou fabulaci antisemitského publicisty Bartoše, který tvrdil, že Schwarzenbergova rodina kolaborovala s nacisty, dále tvrdil lži o údajném spojenectví s panem Posseltem a revizi Benešových dekretů, o vyhnání jisté ženy z bytu za války a přidal v jedné televizní debatě i přisprostlý tzv. bonmot o zdegenerovaných knížatech, který vyzněl i jako obhajoba znásilňování. Jeho útoky pak následně podpořila dva dny před druhým kolem kampaň v některých novinách formou placené inzerce.

Zeman a Ivo Svoboda

Jediným ministrem z polistopadových vlád, který byl pravomocně odsouzen za kriminální čin byl Zemanův ministr financí Svoboda, který byl také místopředsedou ČSSD a měl na starosti financování strany. Šlo o vytunelování firmy Liberta, která vyráběla dětské kočárky. Byl to jediný výsledek Zemanovy okázalé kampaně „čisté ruce“, která skončila uzavřením opoziční smlouvy s Václavem Klausem. Od té doby jsou z nich mocenská dvojčata.

Zeman a 100. výročí vzniku Československa

9. ledna letošního roku u příležitosti zahájení oslav 100 let od založení Československa a 25 let od vzniku ČR řekl mimo jiné i to, že ministři, kteří podali v roce 1948 byli blbí. Dále řekl, že Alexander Dubček patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 po invazi podělali hrůzou a také uvedl, že pád režimu v roce 1989 nezpůsobilo disidentské hnutí Charta 77, ale sovětský vůdce Gorbačov. Otázkou zůstává, co všechno by nám ještě sdělil ve svém případném dalším funkčním období. Raději už nic.

Tento výčet by mohl dále a dále pokračovat, i se spoustou různých citací a analýz. Všechny zde uvedené informace jsou doložené z věrohodných veřejných zdrojů a jsou obecně známé. Podle mého charakterizují Miloše Zemana dostatečným způsobem.

Mohli bychom přidat dotaz z jakých zdrojů je financována nekampaň Miloše Zemana. Mohli bychom se ptát na kontakty pánů Strnada, Zbytka, Nejedlého a dalších. Mohli bychom zmínit soukromé mejdany na hradě, hospodaření lánské obory, překračující rozpočty pražského hradu, tzv. lánský puč z roku 2013, vznik Rusnokovy vlády, udělování vyznamenání bývalým předlistopadovým kariérním komunistům, včetně ministra předlistopadové vlády, neudělení vyznamenání panu Bradymu, neúspěšné a nedůstojné nadbíhání Trumpovi, mohli bychom zmínit nerealizovanou zakázku PPP na stavbu dálnice D 47 v roce 2002 bez výběrového řízení. Za zmínku by stála i absence bezpečnostní prověrky pana kancléře či seriál drzostí pana tiskového mluvčího. Mimo naši pozornost by neměla zůstat i jeho loňská návštěva Lipníka nad Bečvou, kdy mimo jiné slovně napadl chartistu pana Hradílka. Někomu bude jistě chybět účast Miloše Zemana na oslavách 17. listopadu v roce 2015 vedle náčelníka Bloku proti islámu Konvičky či nejmenování některých rektorů vysokých škol. Samostatnou kapitolou by byl Zemanův nezdravý životní styl a s tím související utajovaný zdravotní stav, který je očividně již alarmující.

Miloš Zeman si často plete formáty – on prostě nerozlišuje mezi atmosférou na mysliveckém bále ve Veselí po půlnoci a vážným politickým či dokonce státnickým projevem nejen u nás, ale i v zahraničí. A už to není ani směšné, vyvolává to spíše údiv, smutek a obavy z nejčernějších. Dopřejme panu Miloši Zemanovi klid a čas na odpočinek, po všech svých eskapádách a veletočích i náročných východních misích je zjevně unaven.

[ad#pp-clanek-ctverec]

ZDROJ

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (58 votes, average: 4,10 out of 5)
Loading...