19.10.2021
Kategorie: Politika

Zeman … těžce nemocný člověk

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonKritika postupu kanceláře prezidenta Miloše Zemana je drtivá a pochopitelná. Nicméně, nezapomínejme, že si své spolupracovníky vybral Zeman dobrovolně a oni postupují tak, jak si přál.

Současná situace s českým prezidentem Milošem Zemanem je hodna absurdního divadla. Zeman podepíše listinu o svolání nové poslanecké sněmovny na termín 8. 11. 2021 a grafologové nám poskytují na základě podpisů Zemana v minulosti „zasvěcené“ komentáře o to, že to Zeman (ne)podepsal. Někteří už dokonce podali trestní oznámení. Předseda končící poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO hovoří o tom, že u Zemana pobyl šest minut a zdál se mu při smyslech, načež ÚVN pošle na žádost předsedy senátu zprávu o tom, že Zeman není schopen vykonávat žádnou pracovní aktivitu. Mimochodem, údajný osobní lékař Zemana na mikrofony a kamery prohlásí, že nesmí podávat informace, pokud k tomu Zeman nedá souhlas a na žádost předsedy senátu poskytne informaci, že Zeman nemůže vykonávat pracovní povinnosti. Řekl bych minimálně „zajímavé“ či „zvláštní“.

Zdravotnímu stavu Miloše Zemana se věnovala i diskuse v pořadu Události, komentáře 18. 10. 2021 na ČT24. Za hnutí ANO přišla místo dříve oznámeného poslance předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, za lidovce byl přítomen Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu lidovců a za STAN senátor Zdeněk Hraba. Všichni přítomní unisono zkritizovali vystoupení kancléře Vratislava Mynáře, Schillerová „zdrženlivě“, pánové tvrdě a nekompromisně. Schillerová navíc označila postup Vondráčka za „chybu“ a prohlásila, že Vondráček zřejmě nebude kandidátem hnutí ANO na místopředsedu sněmovny. To byla zřejmě nejzajímavější informace této diskuse. Navíc lze konstatovat, že Schillerová bude vystupovat mnohem obezřetněji než její předchůdce a bude mnohem smířlivější a diplomatičtější.

K situaci se vyjádřil i Jiří Paroubek, bývalý předseda ČSSD a člověk, který podle některých sociálních demokratů způsobil chybnou předvolební taktiku a proto se ČSSD nedostala do poslanecké sněmovny. Paroubek se naopak Mynáře zastává, že dal „ráznou odpověď“ na politikaření senátu. Tvrdí, že se Zeman uzdraví a že nás ještě překvapí. Pokud ale ÚVN tvrdí, že prognóza vývoje zdravotního stavu Zemana není dobrá, je to spíše Paroubkovo zbožné přání. Co se chybné strategie ČSSD týče, nelze nepřipomenout, že právě Zeman vyzýval ČSSD k předvolební koalici s hnutím ANO a předseda Jan Hamáček to odmítl. Možná, že i tam lze hledat důvod neutěšené situace dnešní ČSSD. Naopak, koalice SPOLU zachránila před propadem lidovce a TOP 09.

Osobně jsem přesvědčen, že politikaření kolem Zemanova zdravotního stavu je i důsledkem Zemanovy politiky od roku 1989. Svou rétorikou Zeman prostě spoustu voličů naštval, pak se „nečekaně“ spojil s Václavem Klausem v opoziční smlouvě a nakonec dokázal zúročit rozhodnutí poslanecké sněmovny o změně způsobu volby prezidenta a porazil v přímé volbě Karla Schwarzenberga a v druhé volbě dnešního senátora Jiřího Drahoše. Po druhém zvolení prezidentem si navíc dovolil říci před svými příznivci, že je dalších pět let jejich. Ihned po svém opětovném zvolení už začaly kolovat vtipy tak zvaného černého humoru, že nás čeká další státní pohřeb. Zdravotní stav Zemana se za poslední rok a půl jenom zhoršoval a dnes se můžeme pouze dohadovat, zda se dokáže ještě dostat do stavu, kdy by mohl na veřejnosti vystoupit.

Samozřejmě, to, co dnes vidíme, je součástí boje o moc. Aktivace článku 66 je prostředkem, jak zabránit nejen ústavní krizi, ale jak podpořit nově vznikající koalici, protože právě ta chce mít nového předsedu poslanecké sněmovny a na něho přechází část prezidentských pravomocí při jmenování vlády. A čas ten už zřejmě není na straně Miloše Zemana.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 3,85 out of 5)
Loading...