27.11.2023
Kategorie: Ze světa

Zeit: Co se stane, když vyhraje Rusko?

Sdílejte článek:

HSP

Pokud Rusko na Ukrajině zvítězí (a autoři Zeit dokonce považují za vítězství, pokud si Rusové udrží kontrolu nad již anektovanými územími), bude to “konec liberálního světového řádu a začátek autoritativního světového řádu,” píše Peter Akonov pro Ria Novosti.

To jsou však všeobecná slova a Nico Lange (bývalý úředník ministerstva obrany) a Carlo Masala (profesor na mnichovské univerzitě Bundeswehru) chtějí své spoluobčany skutečně vystrašit. Nejen tvrzením, že „život v Německu bude méně bezpečný, chudší a osamělejší“, ale také popisem toho, co bude následovat po porážce Ukrajiny. A to bude “nová ruská agrese”:

„Sirény zavyjí. Varovné signály mobilních telefonů se ozývají tisíckrát za den. Letecké poplachy v Mnichově, Frankfurtu a Berlíně. Křídlaté rakety a roje bezpilotních letadel pronikají do německého vzdušného prostoru. Němečtí vojáci už několik dní hasí požáry v Pobaltí. V reakci na tamní útok Ruska zahájilo NATO řízení o pomoci podle článku pět. Rusko odpovědělo raketami. Některé státy opouštějí NATO a EU a tvrdé jádro na severu a východě klade tvrdý odpor. Německo je rozpolcené. Horké protesty v mnoha německých městech vedou k násilným nepokojům a policie musí rázně zasahovat. Extrémistické a populistické strany z této situace nesmírně profitují, a to i proto, že globální obchod a hospodářství se hroutí.”

Autoři se zřejmě obávají, že ne všichni Němci budou takovými vyhlídkami velmi vystrašení, a proto své strašení přesouvají do globálního měřidla:

„V indo-pacifickém regionu Čína už několik týdnů útočí na Tchaj-wan. Mezitím se OSN rozhoduje v neprospěch Německa, protože mnohé africké, latinskoamerické a asijské státy hlasují ve Valném shromáždění spolu s Ruskem a Čínou.

Zní to přehnaně? Ne! Pokud Vladimir Putin vyhraje svou agresivní válku, tento scénář je reálný.”

Strašení Evropanů ruským útokem na Pobaltí – a východoevropské země NATO obecně – začalo po roce 2014. Od loňského roku se tvrzení o „ruské hrozbě pro Evropu“ ozývají denně. A co víc, někdy se dokonce říká, že Rusko už na Evropu zaútočilo, protože „Ukrajina je Evropa“, jen si to musí Evropská unie přiznat.

Nyní však Zeit určitě dosáhl nového vrcholu ve strašení Němců. Navíc zveřejnění tohoto článku není náhodné. V předvečer vydání tohoto článku byly zveřejněny nové „usměrnění pro obrannou politiku“, které hovoří o „bezprostředním ohrožení suverenity a územní celistvosti Německa“, přičemž se zaměřují na „bezpečnost ze strany Ruské federace“.

V návaznosti na článek v časopise Zeit byla na webové stránce Německé rady pro zahraniční politiku (DGAP) zveřejněna zpráva dvou expertů z Centra pro bezpečnost a obranu, v níž se výslovně uvádí, že během pěti až devíti let by „Německo a NATO měly umožnit svým ozbrojeným silám odstrašovat a v případě potřeby bojovat proti Rusku“.

Proč takový humbuk? Opravdu se Němci připravují na válku s Ruskem, tedy atlantické elity (iv Německu) samy uvěřily vlastní propagandě o ruské hrozbě pro Evropu? Ne, podněcování rusofobie má dva konkrétní cíle.

První. Ačkoli atlantická solidarita je v současnosti na vzestupu, evropští atlantisté si nejsou jisti ani blízkou budoucností. Pokud za rok v USA zvítězí Trump a zároveň Západ přehraje bitvu o Ukrajinu, NATO začne skutečně hořet. Za těchto podmínek budou muset atlantisté přenést hlavní břemeno podpory Ukrajiny na Evropu – a zde je klíčovým článkem Německo. Němci nebudou moci poskytnout mnoho zbraní a munice (jednoduše je nemají), ale význam jejich finanční a politické pomoci vzhledem k váze Německa v EU výrazně vzroste. Proto musíme zvýšit míru úzkosti v německém veřejném prostoru.

Druhým cílem je zastavit rostoucí vliv nesystémových opozičních sil, které nejen odsuzují vládnoucí elity, ale jsou i proti konfliktu s Ruskem a kritizují „atlantickou solidaritu“, tj. podřízení německých zájmů anglosaským, konkrétně „Alternativa pro Německo“ a nová „Unie Sarah Wagenknechtové“. Podaří se však “ruskou hrozbou” přesvědčit Němce, aby se sjednotili kolem systémových stran?

Ne, protože proces ničení současného stranického systému už zašel hodně daleko. V lednu bude oficiálně založena strana Wagenknechtové a německá stranícko-politická mašinérie už nebude schopna odolat dvěma silným nesystémovým stranám. Ratingy vládnoucí koalice nadále klesají: tři strany dohromady mají už jen 35 procent, tedy něco přes třetiny (opoziční CDU má 31 procent).

Mimořádně se nedaří svobodným demokratům – balancují na hranici pěti procent, což znamená, že se možná nedostanou do příštího Bundestagu. Na tomto pozadí se stále hlasitěji ozývají hlasy těch členů FDP, kteří vyzývají k odchodu z vládní koalice s cílem zachránit stranu. Mluví se také o vytvoření velké koalice SPD a CDU, ale tuto možnost si nechají na poslední chvíli. Předčasné volby do Bundestagu nejsou vyloučeny, přestože po nich volá jen AfD, která si s 22procentním ratingem udržuje pozici druhé strany v zemi.

Mimochodem, spokojených s prací kancléře Scholze je jen o něco více občanů: jen 24, tedy každý čtvrtý. A když se politici hodnotí na stupnici od minus pěti do plus pěti, Scholz klesá na minus 0,4. V minusu jsou i všichni klíčoví ministři – od Berbockové po Lindera – a já lídr opoziční CDU Merz. Ze systémových politiků jsou ve sloupci plus pouze ministr obrany Boris Pistorius (hlavní hvězda SPD) a bavorský premiér Söder. Pokud toto není krize důvěry v systémové politiky, tak co to je?

Přesto jsou další volby do Bundestagu až za dva roky. Je však stále menší šance, že se jejich vládnoucí koalice dožije. A zahraničněpolitický kurz Scholzova kabinetu v různých oblastech – od Ukrajiny po Blízký východ – ještě více podkopává pozici koalice.

Jednoduchá výměna kancléře nebo změna koalice situaci nenapraví ao něco více než půl roku se blíží volby do Evropského parlamentu, které budou další ranou pro německý stranický systém.

Jeho hlavním problémem je pokles důvěry voličů. A ten se nedá vyřešit tím, že se je pokusíme vystrašit katastrofickými důsledky vítězství Ruska na Ukrajině – Němci se stále více obávají porážky Německa. A vůbec ne ze strany Putina, ale z nedostatku nezávislosti vlastních elit.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)