Zálohovací šaškárna s PET lahvemi
ŠTĚPÁN CHÁB
Zavedli jsme fungující systém recyklace PET lahví, většina lidí si zvykla na žluté kontejnery a třídí. Systém stál miliardy korun, funguje. Pro obce se žluté kontejnery staly sice nevelkou, ale jistou položkou v obecní kase. Z PET lahví se stala obchodovatelná komodita, na které obce vydělávaly. Takže když člověk v Horní Dolní nesl pytel s plasty do žlutého kontejneru, dělal tak s vědomím, že vlastně pomáhá vlastní obci. To teď zrušíme, rozkopeme a naženeme lidi do ještě většího krysího závodu. A obce přijdou zkrátka, veškerý zisk inkasuje podle předběžných návrhů univerzální a monopolní operátor.
Nyní je výběr recyklačního materiálu krásně decentralizovaný. Obchodovatelný odpad přinášel zisk tam, kde byl vytvořen. V malé obci, ve městě. To se zálohováním skončí. Na každou PET lahev se uvalí zálohovací poplatek ve výši čtyř až pěti korun. Čímž nápoje zvýší svou cenu. K tomu přibude nepohodlí s tím, že lahve musí být v původním tvaru, takže kdo je chce vrátit, nesmí je nijak mačkat ani lisovat. Obaly také musí mít čitelnou etiketu s čárovým kódem.
To samé se pak bude dít s nápojovými plechovkami. K něčemu se přiznám. Jsem trochu třídící pošuk. V jedné místnosti mám šest pytlů, do kterých rodina střádá bordel, jenž pak odnášíme do kontejnerů. Před rokem nám naše obec donesla tu radost, že přistavila i kontejner na plechovky. Další kontejner, který obci vydělá trochu drobných na provoz. Nádhera. Jakmile jdu po venku a spatřím plast nebo plechovku, sehnu se a nález putuje na recyklaci do kontejneru. PETky i plechovky jsou tradičně pomačkané, pro znovupoužití nepoužitelné.
Podle statistického úřadu třídí 75 % obyvatel ČR. Jsme tak prakticky na světovém vrcholu v třídění u domácností (nemluvím o tom, jak se následně zpracuje vytříděný odpad, tam už kulháme na obě nohy, ale na tom domácnosti skutečně nenesou vinu). Pokud se přestanou třídit v domácnostech PET lahve a začnou se nosit zpátky do obchodů, přijde problém s tříděním ostatního, většinou drobného plastu (který se také na skládkách tak rád mění na mikroplast). Kolik lidí se na to vykašle? Nesníží se tak množství tříděného odpadu? Jsem si tím jist.
Pak je tu operátor na státní úrovni, který to má vše řídit a podle nynějších úvah kasírovat veškeré zisky. A to včetně zisků z PET lahví, které sice budou nakoupené, ale nikdo je nevrátí do oběhu. Záloha prostě propadne operátorovi. Operátor bude samozřejmě pragocentricky dlít svým pozadím v Praze, zisky se tedy budou opět stahovat do Prahy, z regionů, z obcí, z malých měst. Stejně „centristický“ pak může být dopad takového zálohování. Vesnické a malé obchody nebudou vybavené zálohovacím automatem. Ten si budou moci dovolit jen korporátní supermarkety, které v drtivé, až ostudně drtivé většině říkají pane zahraničním majitelům. A těm to začne nahrávat nové zákazníky. Protože ten, který pojede vrátit PET lahev, ten také nakoupí. A nenakoupí u malého obchodníka, ale u zahraničního korporátu.
Sám pro sebe si tiše konstatuji, že je celá ta šaškárna se zálohováním PET lahví a nápojových plechovek jen zlodějina. Navíc zlodějina, která ve výsledku zhorší třídění u domácností. Takže zlodějina s negativním dopadem na ekologii a životní prostředí.
Jak to řešit jinak? Zavést systém zálohování PET lahví bude určitě stát další miliardy korun. Nebylo by daleko, daleko, ale daleko lepší, kdybychom za ty peníze výrazně zlepšili následnou recyklaci, aby plasty nekončily ve spalovnách nebo na smetištích?
- Zoufalí lidé dělají zoufalé věci - 12.9.2024
- Covid byla zkouška poslušnosti k rychle se formujícímu Novému světovému řádu - 12.9.2024
- Šokující odhalení proč mají Češi i Slováci platit do Bruselu nové tučné poplatky za benzín, a za krávy! A proč Západní Evropané ty samé poplatky platit nebudou muset - 12.9.2024
No já tu volbu mám na rozdíl od autora jednodužší-já zásadně nerecykluju,takže je mi to úplně jedno A takovýhle myšlenky přenechám radši demokratům,humanistům,LGBT a multikulti aktivistům,zeleným,pirátům a podobné špíně-ti mají větši a zdeformovanější hlavy
Přesně tak. Jediný výsledek, který to bude mít, že lidi už nic třídit nebudou. A nebudou kupovat pití v PET lahvích, protože ceny natáhnou tak, že to prostě nikdo nekoupí. Odpad se bude válet všude, všude bude bordel. Žádné třídění. Bordel už je kolem kontejnerů od té doby, co se sem natáhli ukradinci. Ti nejsou zvyklí na odnášení odpadků. Někdy to vypadá, že to vyhazují rovnou z oken.
Já se v odpadovým hospodářství pohybuju už 25 let a tak vím,jak to funguje a co je to za levárnu na lidi-hlavně že to firmám podnikajícím v tomto odvětví sype miliardy na dotacích-lidi třídí a stejně to všechno skončí ve spalovnách nebo na skládkách,malá část se zrecykluje(sklo,trochu papír,bio na kompost,kovy),ale většinou je to tak,jak jsem psal-ono to ani jinak není možný,třeba recyklovatelnost plastů je max 20%,zbytek je napodruhé absolutně nepoužitelnej,papír se taky nedá recyklovat do nekonečna..
O celé té slavné EU zelené politice svědčí hlavně to,že se ten evropskej bordel v přístavech naložil a odvezl směr afrika,čína,indie,kde se stejně naházel do moře nebo pralesa-a evropa byla krásně zeleňoučká a měla čistý ruce-když ho ty země nakonec odmítli brát,byli přístavy v celé EU zahlcený bordelem a nikdo nevěděl co s tím(byli toho haldy i u nás ve firmě a nikdo to nechtěl).Nebo zpráva z loňska na kterou jsem narazil dokonce i v maistreamu-v jihoamerické poušti,tuším jménem Atacama byli nalezeny desítky tisíc tun starých hader z EU-ovšem v EU vykázaných jako roztříděných a zrecyklovaných-takže tohle je celá ta slavná zelená a ekologická politika v praxi.On se ten bordel z Evropy odvezl jinam,firmy si na dotacích namastili kapsy a ekologii bylo učiněno za dost-to je celej ten zázrak
Vyvinul jsem si svůj vlastní systém recyklace:
1. Krok: rozdělím odpad na bezpečný a nebezpečný ( baterie, jedy, chemikálie, dámské vložky ). Od řidičů skládek TKO vím, že nebezpečný odpad se vozí zasadně na obecní hromady , Pak tento nebezpečný odpad hodím do popelnice
2. Krok: bezpečný odpad vytřídím na zkompostovatelný a nezkompostovatelný. Ten první jde na kompost, na kompostu pěstuji potraviny.
3. Krok: zbylý odpad vytřídím na spalitelný a nespalitelný. Tím prvním ohřeji vodu na sprchování, Zbytek jde do popelnice. Popelnici pak vyvážím jen jednou za dva měsíce: topim dřevem, popel jde na kompost.
Nezkompostovatelnej odpad jde logicky taky do popelnice. Takže stačilo napsat, odpad dělím na použitelnej a nepoužitelnej, ten první zpracuji, spálím, kompostuji atd. ten druhej vyhodím do popelnice.
… díky autore za osvětlení problematiky
U nás na vesnici se po státem zmanipulované ceně energie a plynu už taky recykluje a to na hoří či nehoří… Hoří jde do pece a nehoří do odpadu…Záloha mi nevadí bo nic ve skle ani v PET obalech už řadu let nekupujeme jako např. balená voda – tož mám studnu a dobrou bezchlorovou vodu zadarmo, sladká voda – tož mám domáci sirup z ovoce ze zahrady a dám ho do vody , jediné co ještě kupujem je pivo v petkách ale začíná být hnusné a drahé, asi si ho budu muset vařit sám.Víno si dělám sám z ovoce .A dekadentní předražené pitchoviny jako něco v al piksle se nekupují…A takhle se dá taky budovat hen ten státní dotační sociálismus s omezenými prvky korporátního kapitalismu…A pro zelené fanatiky heslo dne: “Chraň svůj les protože již zítra můžeš být PARTISÁN…”
Heslo skvělé, přímo vizionářské, budu používat, díky!
NO grýn dýl
NO The Greens
NO EU
Hlavním argumentem plastové lobby bylo, že se nebudeme otravovat s vratnými lahvemi. Teď se budou vracet petky a to ještě v původním stavu. Budeme převážet vzduch. Skláři tehdy přišli s odlehčeným sklem, bylo to však marné, už bylo rozhodnuto. Když vratné, tak se může vrátit sklo. Když to jde u piva, může to jít také u nealka. Prostě kolonii něco vnutili a bylo po ptákách.
máloco je tak jedovaté jako recyklované plasty, sodovka v PETce vyrobené z recyklátu je skutečná ňamka, dobrou chuť prasata
co třeba zrušit plastové obaly zcela ? to není košer , co
Autor to vidi velmi cierne a iba zo svojho uhla pohladz. Na SK sa recykluje (neviem ci sa recykluje viac alebo menej) a niektore vysledky su zjavne. Pri cig osadach su rieky a priehrady cistejsie….. Takze minim toto je pogit efekt. A cena flase vam nevadi, na etikete je vzdy cena bez zalohy, takze to nema negat psychol efekt na kupujuceho…. Navyse po vrateni je aj zaloha vratena.
Znám to pro PET lahve z Německa:
Čárkový kód není na etiketě, ale na povrchu PET. Vodou smytelnou barvou. Stačí neopatrná manipulace s lahví, zejména když se orosí po vytažení z ledničky, a kód přestane být čitelný a za láhev nedostanete prachy.
Druhá věc je, že láhev vrátíte jen do stejného (nebo přidruženého) řetězce / obchodu, kde jste ji koupili a jen ve spolkové zemi, kde jste ji koupili. Turisté a další cestující mají smůlu. Zůstane jim jako Černý Petr nevrátitelná flaška.
Soudruzi dokonce prozradili, že se to musí stát u cca 16 % lahví, jinak nevydělají. Jinými slovy: Musejí okrást 16% zákazníků.
Je mi velice líto: Jakákoli nevrátitelná láhev či plechovka by měly jít “do ekologie”. Minimálně jako signál, že ten systém nefunguje.
Málo kdo si uvědomuje, že sklady prodejen se musí zvětšit o polovinu a nikdo tuto práci prodejnám nezaplatí. Tudíž každé pití ve vratné petce musí podražit, aby obchod mohl zaměstnat lidi k petkovým obalům. Myslím si, že to nebude kladně přijato a petek se prodá polovina. Bude se pít voda a sirupy.